'De werkelijkheid bestaat niet': Hoe Nagarjuna's filosofie de wetenschap inspireert in 'De Boeddhistische Blik'

zaterdag 12 oktober 2024

De documentaire 'De werkelijkheid bestaat niet' onderzoekt hoe de eeuwenoude boeddhistische filosofie van Nagarjuna hedendaagse wetenschappers uit verschillende disciplines inspireert.

Deze filosofie stelt dat niets volledig op zichzelf bestaat, alles is met elkaar verbonden – we hebben de natuur, de aarde en elkaar nodig om te bestaan. De documentaire nodigt je uit om op een nieuwe manier naar de werkelijkheid te kijken.


Stel je voor: je staat naast de gigantische watervallen van de Niagara Falls. Je hoort het water kletteren en voelt de kracht van de watervallen. Maar een vogel of een vis, zal deze zelfde watervallen waarschijnlijk heel anders ervaren dan jij. Bestaat er dan wel zoiets als een objectieve werkelijkheid van de waterval?

Filosofische en wetenschappelijke inzichten
In de documentaire delen wetenschappers, zoals de beroemde natuurkundige Carlo Rovelli en filosoof en vertaler Jay Garfield hun fascinatie voor de boeddhistische wijsheid van Nagarjuna en zijn blik op de werkelijkheid. Deze Indiase filosoof stelde dat de wereld geen vaste eigenschappen heeft en dat alles pas betekenis krijgt in relatie tot iets anders, bijvoorbeeld pas in onze waarneming.

Rovelli legt uit dat ook in de kwantumwetenschap blijkt dat niets op zichzelf bestaat. Alles is met elkaar verbonden en niets staat echt los van elkaar. Wat wij ervaren, is altijd afhankelijk van onze relaties met anderen, met de natuur en met de wereld om ons heen. Hersenonderzoeker Patrick Cavanagh voegt hieraan toe dat onze hersenen de werkelijkheid eigenlijk heel beperkt waarnemen, voornamelijk gericht op overleving. Wat wij zien is dus nooit een objectieve, volledige weergave van de werkelijkheid.

Ethicus Laura Candiotto helpt ons begrijpen hoe deze inzichten ons kunnen helpen bewuster om te gaan met onze relaties en met de natuur. We zijn allemaal afhankelijk van elkaar en de wereld om ons heen, en misschien moeten we daar wat vaker bij stilstaan.

'De Boeddhistische Blik' is de titel waaronder alle programma's van de boeddhistische stroming vallen, de uitzendingen worden verzorgd door KRO-NCRV.

'De Boeddhistische Blik: De werkelijkheid bestaat niet', zondag 13 oktober bij KRO-NCRV om 15.25 uur op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Daar Zijn Beelden Van' (VRT 1)

Average Rob brengt beelden van enkele van zijn idolen mee, te beginnen met waaghals Tom Waes in 'Tomtesterom'. Ook beelden van 'Taboe' met comedian Philippe Geubels komen aan bod. Sander en Cato hebben het met Rob ook nog over zijn eigen wielerwedstrijd, de Turbocross. Ze leren hem ook een krachtpatser kennen die wel wat gemeen heeft met Rob zelf: tandacrobaat John Massis, die je gerust de Average Rob van de jaren 70 en 80 kan noemen.

'Daar Zijn Beelden Van', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:15
    F.C. De Kampioenen
    20:50
    Daar zijn beelden van
  • 20:15
    Sporza: WK Voetbal Vrouwen Kwalificatie 2027
    22:35
    Little Miss Sunshine
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    20:50
    Flikken Maastricht
  • 19:55
    Het Echte Leven in de ZOO NL
    20:35
    The Floor
  • 20:30
    Guardians of the Galaxy: Volume 3
    23:10
    New Kids Turbo
  • 20:30
    Minions: The Rise of Gru
    22:05
    The Scorpion King
  • 19:50
    Police Interceptors
    22:30
    Every Breath You Take
  • 19:45
    Alert: Missing Persons Unit
    00:35
    Geen uitzending
  • 20:30
    Nonkel Jef
    22:25
    De Planckaerts
  • 20:00
    The Real Housewives of Antwerp
    21:00
    Blind Gekocht
  • 20:20
    NCIS
    22:55
    Criminal Minds
  • 20:05
    Two and a Half Men
    20:35
    The Marksman
  • 19:40
    Chateau Meiland
    20:35
    Zo Man Zo Vrouw
  • 20:30
    Forensic Factor: A New Era
    22:25
    Poisonous Protégé
  • 20:32
    City Reports
    20:47
    Business Branding
  • 20:27
    De ambachter
    21:00
    Concert
  • 20:15
    Snel, Makkelijk & Lekker
    20:40
    Meat Timon
  • 20:00
    Silent Witness
    21:00
    Ripper Street
  • 20:00
    Glass
    22:20
    Bob's Burgers
  • 20:30
    Wie is de Mol?
    21:30
    Even tot hier
  • 20:30
    Op zee gebleven
    21:20
    Bij Van Boven thuis, in Ierland
  • 20:29
    Socutera
    20:35
    NOS Voetbal