'De werkelijkheid bestaat niet': Hoe Nagarjuna's filosofie de wetenschap inspireert in 'De Boeddhistische Blik'

zaterdag 12 oktober 2024

De documentaire 'De werkelijkheid bestaat niet' onderzoekt hoe de eeuwenoude boeddhistische filosofie van Nagarjuna hedendaagse wetenschappers uit verschillende disciplines inspireert.

Deze filosofie stelt dat niets volledig op zichzelf bestaat, alles is met elkaar verbonden – we hebben de natuur, de aarde en elkaar nodig om te bestaan. De documentaire nodigt je uit om op een nieuwe manier naar de werkelijkheid te kijken.


Stel je voor: je staat naast de gigantische watervallen van de Niagara Falls. Je hoort het water kletteren en voelt de kracht van de watervallen. Maar een vogel of een vis, zal deze zelfde watervallen waarschijnlijk heel anders ervaren dan jij. Bestaat er dan wel zoiets als een objectieve werkelijkheid van de waterval?

Filosofische en wetenschappelijke inzichten
In de documentaire delen wetenschappers, zoals de beroemde natuurkundige Carlo Rovelli en filosoof en vertaler Jay Garfield hun fascinatie voor de boeddhistische wijsheid van Nagarjuna en zijn blik op de werkelijkheid. Deze Indiase filosoof stelde dat de wereld geen vaste eigenschappen heeft en dat alles pas betekenis krijgt in relatie tot iets anders, bijvoorbeeld pas in onze waarneming.

Rovelli legt uit dat ook in de kwantumwetenschap blijkt dat niets op zichzelf bestaat. Alles is met elkaar verbonden en niets staat echt los van elkaar. Wat wij ervaren, is altijd afhankelijk van onze relaties met anderen, met de natuur en met de wereld om ons heen. Hersenonderzoeker Patrick Cavanagh voegt hieraan toe dat onze hersenen de werkelijkheid eigenlijk heel beperkt waarnemen, voornamelijk gericht op overleving. Wat wij zien is dus nooit een objectieve, volledige weergave van de werkelijkheid.

Ethicus Laura Candiotto helpt ons begrijpen hoe deze inzichten ons kunnen helpen bewuster om te gaan met onze relaties en met de natuur. We zijn allemaal afhankelijk van elkaar en de wereld om ons heen, en misschien moeten we daar wat vaker bij stilstaan.

'De Boeddhistische Blik' is de titel waaronder alle programma's van de boeddhistische stroming vallen, de uitzendingen worden verzorgd door KRO-NCRV.

'De Boeddhistische Blik: De werkelijkheid bestaat niet', zondag 13 oktober bij KRO-NCRV om 15.25 uur op NPO 2.


De Boeddhistische Blik op tv
Zondag 1 november om 15u20  »
NPO 2
Wat heeft de moderne mens aan de eeuwenoude traditie van het boeddhisme? En hoe evolueert het boeddhisme onder invloed van onze Westerse cultuur?

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alloo Bij de Wegpolitie' op VTM - Luk Alloo

De politie zet de achtervolging in op een BMW die 200 km/u rijdt. Agenten controleren een verhuiswagen met onvolledige papieren en ontdekken een vrachtwagen met een gevaarlijk losse lading. Een vaatwasser op de snelweg zorgt voor chaos.

'Alloo bij de Wegpolitie', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:55
    Home sweet home: Vlamingen in Amerika
    21:45
    Over mijn lijf
  • 20:35
    Sporza: UEFA Conference League
    23:10
    De ideale wereld
  • 20:40
    Sporza: WK Gymnastiek
    21:30
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:40
    Mijn Restaurant
    21:50
    Alloo bij de Wegpolitie
  • 20:45
    De Augurkenkoning
    21:40
    Axel Gaat Binnen
  • 20:35
    Diablo
    22:25
    2 Fast 2 Furious
  • 19:00
    Darts
    23:00
    Most Daring
  • 20:35
    A Kiss Before Christmas
    22:10
    A Maple Valley Christmas
  • 20:35
    Deadline 14/10
    22:30
    Cheers
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
  • 20:35
    Doc
    22:25
    Friends
  • 20:35
    Machete
    22:40
    The Ark
  • 20:35
    Blind Gekocht NL
    21:55
    Komen Eten
  • 20:30
    24 Hours in Police Custody
    21:30
    World's Most Evil Killers
  • 21:00
    Z-Nieuws
    21:11
    Z-Beurs
  • 20:55
    Zo doe je het!
    22:00
    More Than A Feeling
  • 20:55
    Taste of Australia met Hayden Quinn
    21:20
    Meat Timon
  • 21:00
    Murder Before Evensong
    21:55
    Agatha Christie's Marple
  • 20:35
    Below Deck Down Under
    21:30
    Hudson & Rex
  • 20:35
    Dit was het nieuws
    21:30
    De slimste mens
  • 20:25
    Frontlinie
    21:10
    Zembla
  • 20:50
    NOS Sport: WK Turnen 2026
    21:45
    Reizen Waes