'De werkelijkheid bestaat niet': Hoe Nagarjuna's filosofie de wetenschap inspireert in 'De Boeddhistische Blik'

zaterdag 12 oktober 2024

De documentaire 'De werkelijkheid bestaat niet' onderzoekt hoe de eeuwenoude boeddhistische filosofie van Nagarjuna hedendaagse wetenschappers uit verschillende disciplines inspireert.

Deze filosofie stelt dat niets volledig op zichzelf bestaat, alles is met elkaar verbonden – we hebben de natuur, de aarde en elkaar nodig om te bestaan. De documentaire nodigt je uit om op een nieuwe manier naar de werkelijkheid te kijken.


Stel je voor: je staat naast de gigantische watervallen van de Niagara Falls. Je hoort het water kletteren en voelt de kracht van de watervallen. Maar een vogel of een vis, zal deze zelfde watervallen waarschijnlijk heel anders ervaren dan jij. Bestaat er dan wel zoiets als een objectieve werkelijkheid van de waterval?

Filosofische en wetenschappelijke inzichten
In de documentaire delen wetenschappers, zoals de beroemde natuurkundige Carlo Rovelli en filosoof en vertaler Jay Garfield hun fascinatie voor de boeddhistische wijsheid van Nagarjuna en zijn blik op de werkelijkheid. Deze Indiase filosoof stelde dat de wereld geen vaste eigenschappen heeft en dat alles pas betekenis krijgt in relatie tot iets anders, bijvoorbeeld pas in onze waarneming.

Rovelli legt uit dat ook in de kwantumwetenschap blijkt dat niets op zichzelf bestaat. Alles is met elkaar verbonden en niets staat echt los van elkaar. Wat wij ervaren, is altijd afhankelijk van onze relaties met anderen, met de natuur en met de wereld om ons heen. Hersenonderzoeker Patrick Cavanagh voegt hieraan toe dat onze hersenen de werkelijkheid eigenlijk heel beperkt waarnemen, voornamelijk gericht op overleving. Wat wij zien is dus nooit een objectieve, volledige weergave van de werkelijkheid.

Ethicus Laura Candiotto helpt ons begrijpen hoe deze inzichten ons kunnen helpen bewuster om te gaan met onze relaties en met de natuur. We zijn allemaal afhankelijk van elkaar en de wereld om ons heen, en misschien moeten we daar wat vaker bij stilstaan.

'De Boeddhistische Blik' is de titel waaronder alle programma's van de boeddhistische stroming vallen, de uitzendingen worden verzorgd door KRO-NCRV.

'De Boeddhistische Blik: De werkelijkheid bestaat niet', zondag 13 oktober bij KRO-NCRV om 15.25 uur op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Verraders' - seizoen 2026 (VTM)

De zoektocht naar het vijfde schild gaat volop verder. Blijft Ruben zwijgen om Marc-Marie te beschermen? Ruben heeft alleszins een heel eigen tactiek om de verraders te ontmaskeren en dat leidt tot verhitte discussies.

'De Verraders', om 20.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:05
    Kinderen van Dewindt
    14:55
    Flikken Maastricht
  • 08:00
    Zomerbeelden
    16:30
    Mammals
  • 14:20
    Sarah: Sokpop en de klanken
    14:25
    Meneer Papier
  • 13:45
    Chicago P.D.
    14:45
    Columbo
  • 13:00
    Darts
    17:05
    Alles Mag Weg
  • 13:35
    Grosse Pointe Garden Society
    14:35
    Old School
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:25
    Airwolf
  • 09:45
    Geen uitzending
    15:10
    Accused
  • 10:00
    Joe
    14:55
    Geen uitzending
  • 13:30
    Achter de schermen
    14:35
    Friends
  • 14:00
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:45
    Criminal Minds
  • 13:30
    Most Outrageous Crimes
    15:30
    The Neighborhood
  • 13:35
    A Place in the Sun
    17:20
    Komen Eten
  • 14:15
    Accident, Suicide, or Murder
    16:55
    Snapped: Killer Couples
  • 14:10
    Alle Zaken op een Rijtje
    14:29
    City Reports
  • 14:12
    Zo doe je het!
    14:30
    Lazy Sunday Afternoon
  • 14:20
    Open Vuur
    15:10
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 14:10
    Midsomer Murders
    15:05
    Grantchester
  • 13:35
    NCIS
    18:10
    Scandal
  • 13:40
    Een huis vol
    14:30
    We zijn er Bijna!
  • 13:50
    Andere Tijden presenteert: Door Vrouwenogen
    14:40
    Maarten & Philip op het spoor
  • 14:15
    Taakstraf
    14:25
    Summer Break