'De Stand van Nederland' over de baby-economie

Voor uw kind is alleen het beste genoeg en daar spelen producenten van babyproducten slim op in. Zij promoten pretecho's, babymassages en placentaproducten.
Het eerste kind kost gemiddeld 17 procent van het besteedbaar inkomen. Dat komt neer op een bedrag van ruim 5200 euro voor het eerste jaar, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 'Stand van Nederland' over de opmars van de baby-economie terwijl er steeds minder baby’s geboren worden.
Voorbereiding
Een beetje ouder bereidt zich goed voor op de komst van de kleine. Zo ook Bernice en Lesley van Waas. Zij nemen het krijgen van een kind zeer serieus. Cursussen, een budget van 10.000 euro en de aanschaf van een hond om alvast te oefenen. Maar het aantal kinderen neemt al jaren af. Dat merken ze ook in de kinderwinkel van Dick en Rona uit het Brabantse Lithoijen. Zij zijn daarom ook een kinderafdeling begonnen, want met baby’s alleen red je het niet.
Trends
Ondernemer Jolanda van den Boom zag een gat in de markt. Zij runt een babyspa, een trend die is overgewaaid uit Azië. Je kind dobbert in een jacuzzi en krijgt na afloop een massage. Ouders betalen daar makkelijk 70 euro per uur voor. Op de babybeurzen zien we de meest uiteenlopende diensten en producten. Zo is er van alles mogelijk met de placenta van de moeder. Daar wordt een schilderij of thee van gemaakt. Ondernemers zien er handel in.
IVF
En we volgen hoofd voortplantingsgeneeskunde aan UMC Utrecht, Frank Broekmans, die dagelijks met stellen te maken krijgt voor wie het niet makkelijk is om een kind te krijgen. We horen onder andere het verhaal van Lisette en Koen uit Bemmel die bij Broekmans een PGD-traject starten. Dat houdt in dat erfelijke eigenschappen uit het embryo worden gehaald, zoals bijvoorbeeld een gen dat borstkanker veroorzaakt. Er zijn ongeveer 15 duizend stellen per jaar die gebruik maken van IVF of PGD, waarvan de kosten per poging tussen de 3 en 7 duizend euro zijn. Dat loopt dus op tot in de tientallen miljoenen.
'Stand van Nederland' is het maandelijkse economieprogramma van de NPO. Iedere maand zoekt de onderzoeksredactie van WNL op basis van data-onderzoek van het CBS en SCP naar trends in cijfers en naar persoonlijke verhalen. Bijzonder is dat de verhalen toegankelijk worden gemaakt, zodat iedereen ze kan begrijpen. En waar het op cijfers aankomt worden er speciale heldere grafieken in de reportage verwerkt.
'Stand van Nederland', donderdag 2 mei om 21.15 uur bij Omroep WNL op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dan keert 'Blind Gekocht' terug op Play
- Floortje Dessing vraagt aandacht voor uitbuiting wilde dieren voor vermaak toeristen
- 'Een Vergetelijk Mooie Reis': Paul de Leeuw reist met mensen met dementie naar Benidorm
- Nieuw seizoen van 'Unexpected' op TLC
- Tien nieuwe amigo’s, één Mol: dit zijn de kandidaten van ‘De Mol’ seizoen 14
- Dit zie je maandag in 'Radar'
- Oplossingen en nieuwe zaken in 'Kunnen we Overeenkomen?'
- Pijnlijke ballen en belachelijke pranks in de finale van 'Konvooi'
- Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'So You Think You Can Dance'
- Deze gerechten heeft 'Dagelijkse Kost' deze week in petto
- Qmusic-dj’s Mattie & Marieke gaan de strijd aan met de zomertijd
- Kobe Ilsen presenteert 'Verstand van Zaken' op Radio 1
- 'Dijkstra & Evenblij ter Plekke' zondag live vanuit gemeente West Betuwe
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- 'Pointer' zet onderzoek naar AI-chatbots verder
Multimedia SPOTLIGHT
-
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug!
Kijktip van de dag

In oktober 2004 wordt Katherine Schelfhout (21) gewurgd nabij het Gentse Citadelpark. Aanvankelijk vermoedt men een serieverkrachter, maar haar stille vriendje blijkt verdacht en beroept zich op geheugenverlies tot aan zijn proces.
'Moordzaken: Liefde is geen Alibi', om 21.50 uur op VTM.



































