De schaduwkant van social media in nieuwe podcast 'Opsporing Verzocht'

maandag 9 september 2024
Foto: AVROTROS - © Elvin Boer 2022

Het gevoel van alleen op de wereld zijn, stress, schaamte en geen uitweg meer zien. Dat is wat slachtoffers van online seksueel misbruik ervaren.

Sextortion, ofwel online chantage met naaktbeelden, is een groeiend probleem. Verslaggever Max Boogaard duikt, in opdracht van AVROTROS-programma 'Opsporing Verzocht' en de politie, in dit grote en ongrijpbare fenomeen. Wat is sextortion? Hoe werken daders? Wat kun je doen als je er zelf middenin zit? En hoe help je iemand het best als je vermoedt dat er iets aan de hand is?


Bij sextortion dreigt iemand om (nep) naakt- of seksbeelden te verspreiden, als het slachtoffer bepaalde opdrachten niet opvolgt. Het komt steeds meer voor. Presentator en eindredacteur Anniko van Santen is blij dat de politie juist dit onderwerp extra onder de aandacht wil brengen: 'Als je je er een beetje in verdiept, schrik je van hoe vaak dit voorkomt en hoe moeilijk slachtoffers het vinden om erover te vertellen; uit schaamte of pure angst. Met deze podcast willen we zoveel mogelijk mensen informeren, waarschuwen voor deze schaduwkant van social media, laten weten hoe je zoveel mogelijk informatie over de dader bewaart zodat het de politie helpt om de dader te vinden. En vooral, de slachtoffers ‘ontschuldigen’. Want het is niet hun schuld, en ze zijn niet alleen.'

In de vierdelige podcastserie spreekt Max deskundigen, hulpverleners en slachtoffers over deze vorm van afpersing. Zo vertelt landelijk officier van justitie Linda van den Oever dat het iedereen kan overkomen; kinderen, jongeren, maar ook volwassenen kunnen slachtoffer worden: 'Daders spelen in op het vertrouwen en misbruiken dat. Het kan op zoveel verschillende manieren plaatsvinden.' En de schade is niet te overzien. Een van de slachtoffers uit een afgeronde zaak, waarbij een man die zich voordeed als 'Lars' tientallen tienermeisjes afperste, is openhartig over haar gevoelens. Zo verbeeldde ze zich nog maanden dat de dader in haar buurt was, ook al zat hij op dat moment al achter slot en grendel.

Iris Knoops, digitaal expert zeden, politie-eenheid Rotterdam: 'We vinden het belangrijk dat luisteraars weten wat de politie en andere hulpverleners voor hen kunnen betekenen wanneer ze geconfronteerd worden met sextortion. De stap om hulp te zoeken is vaak groot en kan moeilijk lijken, maar weet dat de politie veel meer kan doen dan vaak wordt gedacht. We waarderen het ontzettend dat de slachtoffers die we in deze podcast horen, hun verhaal wilden delen.'

De vierdelige podcast 'Opsporing Verzocht: Sextortion', vanaf maandag 9 september wekelijks te beluisteren in je favoriete podcast-app.


Opsporing Verzocht op tv
Dinsdag 28 oktober 2025 om 20u30  »
NPO 2
Opsporingsprogramma in samenwerking met politie en justitie. Uw tips maken het verschil. Actuele opsporing met Anniko van Santen.
Woensdag 29 oktober 2025 om 13u25  »
NPO 2
Opsporingsprogramma in samenwerking met politie en justitie. Uw tips maken het verschil. Actuele opsporing met Anniko van Santen.
Dinsdag 4 november 2025 om 20u25  »
NPO 2
Opsporingsprogramma in samenwerking met politie en justitie. Uw tips maken het verschil. Actuele opsporing met Anniko van Santen.
Woensdag 5 november 2025 om 13u25  »
NPO 2
Opsporingsprogramma in samenwerking met politie en justitie. Uw tips maken het verschil. Actuele opsporing met Anniko van Santen.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Special Forces' (VTM)

Na intense dagen en nachten, begint de allerlaatste opdracht die bepaalt of de overgebleven rekruten slagen in hun opleiding. Wie is fysiek en mentaal nog sterk genoeg om de zwaarste beproeving uit hun leven tot een goed einde te brengen?

'Special Forces', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:55
    Het Huis
    06:00
    In bed met Olly
  • 21:55
    De ideale wereld
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: sta op met Radio 2
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:55
    Alloo bij de Verkeerspolitie
    07:00
    Jokie
  • 21:30
    Murder in a Small Town
    00:10
    Blind Getrouwd UK
  • 20:35
    Hitman
    06:00
    Qmusic
  • 20:35
    Men in Black II
    07:00
    Willy
  • 20:35
    A Star for Christmas
    05:40
    'Tis the Season to Be Irish
  • 21:30
    Matlock
    01:00
    SOS Piet
  • 21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 20:35
    Let Them All Talk
    01:10
    Neighbours: A New Chapter
  • 21:25
    Hawaii Five-0
    05:00
    Geen uitzending
  • 21:35
    Komen eten
    06:55
    The Block Australia
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 21:31
    De CFO podcast
    06:00
    Herhalingslus
  • 21:47
    Hallo Roger
    05:55
    Sixties To Six
  • 21:55
    Soep!
    06:55
    Puur Oosters - Japans
  • 21:00
    Death Valley
    01:10
    Smother
  • 21:35
    Prison Break
    07:00
    Storage Wars
  • 20:35
    NOS Amsterdam 750 jaar
    07:00
    NOS Nederland Kiest: De Uitslagen
  • 21:30
    Nieuwsuur
    06:30
    NOS Nederland Kiest: De Uitslagen
  • 21:25
    Made in China
    06:55
    Pop Papierstad