De podcast 'Muziek is een Vrouwelijk Woord' zet vrouwelijke componisten in de schijnwerpers

Waarom kennen we Wolfgang Amadeus Mozart wel, maar zijn zus Maria Anna Mozart niet? Ze waren beiden getalenteerd en muzikaal en kwamen uit dezelfde familie.
Hun startpunt was gelijk, maar hun kansen waren dat niet. Wolfgang en Maria Anna, maar ook Felix en Fanny Mendelssohn en Robert en Clara Schumann. Waarom kennen we de mannen wel, maar de vrouwen niet? Wat doet het met je als je als vrouw een ander levenspad krijgt toegewezen? In de podcast 'Muziek is een Vrouwelijk Woord' zoekt AVROTROS-podcastmaker Rebecca van der Weijde samen met musicologe Simone Leuven en historica Agnes Cremers antwoord op deze en andere vragen. Vandaag verschijnt aflevering 1 over Maria Anna Mozart. De komende vijf weken verschijnt er iedere vrijdag een nieuwe aflevering.
Vorig jaar waren er in de voorloper van de 'Klassieke Top 400' van NPO Radio 4 - 'de Hart & Ziel lijst' - maar drie vrouwen te vinden. Terwijl er plek was voor 300 muziekstukken. Dit jaar waren het er in de top 400 - na een campagne om meer vrouwen in de lijst te krijgen - acht. Zijn ze er niet of kennen we ze ze niet? Dat vroeg podcastmaker Rebecca zichzelf ook al geruime tijd af. 'Tijdens mijn werk in de klassieke muziekwereld kwam ik tussen de componisten bijna altijd alleen maar mannennamen tegen. Het maakte me nieuwsgierig. Zijn er dan echt geen vrouwelijke componisten? Het antwoord; ze zijn er zeker. En het is meer dan de moeite waard om hun verhaal te vertellen. Ze schreven en speelden fantastische muziek en hebben veel betekend voor de klassieke muziekgeschiedenis. In die tijd kregen ze niet altijd het podium dat ze verdienden, maar wij zetten deze vrouwen nu in de welverdiende schijnwerpers.'
Rebecca wordt als verteller en maker bijgestaan door Simone Leuven, die de luisteraar langs fascinerende componistes en prachtige, onbekende werken gidst. Agnes Cremers pluist de levensverhalen en de maatschappelijke positie van de vrouwen tot de bodem uit. Ook komt er iedere aflevering een andere expert aan het woord die een verrassende blik op de werkelijkheid werpt. De vrouwen die - in volgorde van uitzending - hun opwachting maken in de spotlights, zijn:
Aflevering 1 - Maria Anna Mozart. Waarom lukte het Wolfgang wel om carrière te maken, en zijn getalenteerde zus Maria Anna niet?
Aflevering 2 - Fanny Mendelssohn en Clara Schumann. Fanny had veel talent als componiste en pianiste, maar kreeg niet het podium dat haar broer Felix wel kreeg. Clara daarentegen was de kostwinner thuis en beroemder dan haar man Robert.
Aflevering 3 - Alma Mahler. Gustav Mahler zei tegen zijn vrouw Alma: 'Er kan hier in huis maar een iemand componist zijn, en dat ben ik.' Alma zette haar carrière opzij, maar werd bekend om iets heel anders. Iets dat uitliep op een musicologische term: het Alma Probleem. Waarom wordt Alma zo verguisd?
Aflevering 4 - Lili en Nadia Boulanger. Het is tijd voor een succesverhaal: dat van de zussen Boulanger. Althans - als Lili langer had geleefd, want dan was ze waarschijnlijk de bekendste componist uit de muziekgeschiedenis geweest. Toch hadden ze heel wat 'firsts', waaronder het winnen van de Prix de Rome.
Aflevering 5 - Henriëtte Bosmans, Frieda Belinfante en Antonia Brico. Ook Nederland heeft succesvolle en getalenteerde klassieke componisten en dirigenten voortgebracht. Drie dames met een eigen wil, overtuigingskracht en eigen talent. Hoe zit het eigenlijk tegenwoordig met klassieke vrouwelijke componisten in Nederland?
Aflevering 6 - Florence Beatrice Price. We maken een uitstapje naar de andere kant van de oceaan. Hoe heeft de klassieke muziekgeschiedenis zich ontwikkeld in Amerika en hoe is de rol van de vrouw? Florence Beatrice Price was de eerste Afro-Amerikaanse componiste met een bekende naam en zette daarmee een nieuwe standaard voor de muziekwereld. Hoe gaat het er inmiddels aan toe in Amerika? En hoe ziet de toekomst voor vrouwen in de klassieke muziek eruit?
Over de podcastmaker
Rebecca van der Weijde (30) maakt samen met presentator Ab Nieuwdorp ook de succesvolle podcastreeks 'Klassieke Mysteries', waarin zij op zoek gaan naar de intrigerende en spannende verhalen rondom het leven en vooral de dood van klassieke componisten. Verder is zij online redacteur klassieke muziek bij AVROTROS en denkt en werkt zij mee met veel andere podcasttitels over klassieke muziek.
'Muziek is een Vrouwelijk Woord' is vanaf nu te beluisteren via nporadio4.nl/podcast en alle populaire podcast-apps.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Intiem moment in jacuzzi zorgt voor concurrentiestrijd in 'Winter Vol Liefde'
- Dit zijn de 9 finalisten van 'De Nieuwe Lichting 2026'
- Maakt Kürt Rogiers de overstap naar Play? 'Dit is mijn ontmaagding als het ware'
- 'Tijd voor MAX' en 'MAX Maakt Mogelijk' bundelen krachten met winteractie voor ouderen in Oost-Europa
- EO organiseert unieke ondernemersdag ZAKENDOEN
- Man met 52 veroordelingen verschijnt nóg maar eens voor de rechter in 'De Rechtbank'
- 'Focus' over het vergeten broeikasgas methaan
- Dit zie je in februari bij RTL
- 'De Verdwenen Buurt': uitgeroeide Joodse buurt in beeld gebracht door EO-documentaire van de Joodse wereld
- 'Radar' over je reisverzekering en klachten over een bezorgdienst
- Ja, poit! De Jordy kaapt wekelijks digitale themazender Q-Foute Radio met zijn 'Happy Hour'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Hengelo
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM Op 5' zaterdag over troubadour Ad de Laat
Multimedia SPOTLIGHT
-
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
Kijktip van de dag

Vandaag mogen de stagiairs uitslapen. William draait mee in de groendienst, terwijl de anderen hechtere banden smeden met de patiënten. De sfeer tijdens de late shift is losser en jovialer en dat bevalt de stagiairs wel.
'Een Echte Job', om 20.40 uur op VTM.




































