'De Neven van Eus' met Özcan Akyol

zaterdag 27 mei 2017

In de 5-delige serie 'De neven van Eus' gaat de Nederlands-Turkse schrijver Özcan Akyol, beter bekend als Eus, op zoek naar zijn familie in Turkije. 'Ik ben benieuwd naar mijn geschiedenis én het leven van mijn familieleden die nu in Turkije wonen.'

De grote onderwerpen en ontwikkelingen in het land komen aan bod, maar worden met name bekeken door de ogen van de familie. Het levert hartverwarmende en ontroerende ontmoetingen op met leden van zijn familie, die Özcan vaak voor het eerst ziet.


Aflevering 1
In de eerste aflevering van 'De Neven van Eus' begint Özcan Akyol de zoektocht naar zijn familieleden in Turkije. Die brengt hem naar de provincie Sivas, in centraal-Anatolië. In de bergen rondom de provinciehoofdstad werden zijn ouders geboren. In de stad zelf liggen ook de wortels van de huidige republiek Turkije.

In Sivas-stad legde de 'Vader der Turken', Mustafa Kemal Atatürk, bijna honderd jaar geleden, tijdens het Sivas-congres, de fundamenten voor de moderne Turkse republiek.
Akyol gaat voor het eerst naar het dorp van zijn vader, Yeşilalan, nabij Sivas. Het is een boerengehucht op de top van een besneeuwde berg, 150 jaar geleden gesticht door zijn voorouders. Hij ontmoet daar een handjevol familieleden dat achterbleef. Het zijn vooral ouderen die hij er treft. De jongeren zijn door urbanisatie vertrokken richting de grote steden of verder nog, naar Europa. Zij die er nog wonen voorzien een spoedig einde van het dorp.
Akyol ziet zijn familieleden in het dorp voor het eerst, zoals achterneef Adil, een keuterboer, die met zijn vrouw boven de koeienstal woont. En achterneef Mehmet, het dorpshoofd, die Özcan wijst op de overblijfselen van het eerste huis waar zijn ouders samen woonden. Hij verwoordt ook de situatie van de Alevieten in Turkije, een liberale stroming in de Islam, waar Akyols familie toe behoort. Akyol sluit zijn bezoek aan Yeşilalan af met het inlossen van een belofte aan zichzelf.

De schrijver volgt het spoor van zijn ouders naar het nabij gelegen Ulaş, waar vader Akyol zijn kinderen, na zijn emigratie in de jaren ’70 naar Nederland, vaak mee naartoe nam op vakantie. Het zijn niet de meest gelukkige tijden die Akyol er meemaakte. In het stadje gaat hij ook langs bij een broer van zijn moeder, die voor zijn pensionering politicus was in de door Atatürk opgerichte CHP-partij. Hij heeft een duidelijke mening over de stand van zaken in Turkije en alle ontwikkelingen die er zich voordoen.

Aflevering 2: Ankara
Schrijver Özcan Akyol volgt de geschiedenis van zijn vaders familie, die grotendeels naar Ankara trok. Tientallen familieleden streken er neer, op zoek naar een beter leven. Ze werden er schoenmaker, chirurg, schoonheidsspecialiste of chauffeur. Wat ze ook doen, door de mislukte coupepoging en bomaanslagen, beleven ze angstige tijden in de Turkse hoofdstad.

Aflevering 3: Antalya
In Antalya aan de Turkse Rivièra draait alles om toerisme. Ook veel Turken gaan ernaar toe vanwege het internationale, liberale karakter van de stad. Schrijver Özcan Akyol merkt dat zijn familie, werkzaam in de vele hotels en restaurants, de gevolgen ondervindt van de politieke koers van het land. Eerst bleven de Russen weg, nu ook veel Nederlanders.

Aflevering 4: Kayseri
Kayseri is een Anatolische Tijger, eretitel voor een van de economisch snelstgroeiende steden van Turkije. Schrijver Özcan Akyol bezoekt dit AKP-bolwerk op zoek naar familieleden en het antwoord op de vraag wat zij merken van deze voorspoed. Zijn bezoek bleef ook bij de aanhangers van Erdogan niet onopgemerkt.

Aflevering 5: Istanbul
Istanbul vormt het decor van de laatste aflevering van 'De Neven van Eus'. Schrijver Özcan Akyol ontmoet er familieleden die studeren en werken. Ze zien hun stad de afgelopen jaren veranderen en vragen zich hardop af waar hun toekomst ligt.

Vanuit het buitenland is er ook interesse getoond in de serie. De Belgische VRT heeft het programma inmiddels aangekocht en zal het in juli uitzenden.

'De Neven van Eus', zondag 28 mei t/m 25 juni om 20.15 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Liveverslag van Frankrijk - België, de vierde wedstrijd van de Rode Duivels in groep 1 van Divisie A van de UEFA Nations League, vanuit het Stade de France in Parijs, Frankrijk.

'UEFA Nations League: Frankrijk-België', om 20.25 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:50
    WinWin
  • 19:15
    De ideale wereld
    20:00
    VRT NWS Terzake
  • 19:20
    Spellbound
    19:45
    Karrewiet
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:45
    Het Weer
  • 19:05
    Home and Away
    19:35
    Mr. Frank Visser Doet Uitspraak
  • 19:15
    The Simpsons
    19:45
    The Big Bang Theory
  • 18:35
    Caught on Dashcam
    20:35
    Along Came a Spider
  • 19:00
    Sleigh Bells Ring
    20:35
    The Christmas Ring
  • 19:10
    De keuken van Sofie
    19:25
    David
  • 18:50
    Kamp Jeroom
    20:00
    De Tafel van Gert
  • 18:45
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 19:05
    Storage Wars
    19:35
    World's Most Dangerous Prisoners
  • 19:05
    Say Yes to the Dress: Atlanta
    19:40
    Het Roer Om
  • 18:40
    Accident, Suicide, or Murder
    19:35
    Snapped
  • 18:22
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:16
    Kan ik het ook?
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 18:55
    Het Weekmenu
    19:45
    It's Aperotime Somewhere in the World
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Murdoch Mysteries
  • 18:50
    Below Deck Down Under
    20:35
    Chucky
  • 19:05
    Eva
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:10
    BinnensteBuiten
    19:50
    Met het Mes op Tafel
  • 19:00
    NOS Jeugdjournaal
    19:25
    Vier Handen Op Eén Buik