'De natuur bestaat niet': de verstoorde relatie tussen mens en natuur in 'De Boeddhistische Blik'

De relatie tussen mens en natuur verkeert in een crisis. Zeg maar gerust: een relatiecrisis. Dus wat is logischer dan relatietherapie? In de nieuwe film van Nathalie Faber wordt deze crisis voorgelegd aan de bekende Vlaamse psychiater en relatietherapeut Dirk De Wachter.
De natuur bestaat niet gaat op zondag 13 oktober om 17.00 uur in première bij De Balie in Amsterdam. De film is te zien in diverse filmtheaters en kunsttentoonstellingen, en wordt op 20 oktober bij KRO-NCRV om 15.25 uur uitgezonden op NPO2.
'Mens en natuur zijn vervreemd, maar komen ook niet los van elkaar.'
De natuur bestaat niet is een romantische documentaire over de verstoorde relatie tussen mens en natuur. Wij mensen laten de natuur vaak links liggen, schatten haar niet op waarde omdat we haar aanwezigheid vanzelfsprekend vinden, behandelen haar als consumptieproduct of zijn bang dat ze ons zal vernietigen. En de natuur… die doet wat ze wil.
In relatietherapie om relatie met de natuur te herstellen
Vier personen, elk met een compleet andere relatie tot de natuur, nemen in een bijzondere setting plaats op de bank bij relatietherapeut Dirk de Wachter. Jasmijn woont buiten in een dorp, dicht bij de natuur, maar merkt haar nauwelijks op. De New Yorkse ‘Plantmom’ Monai geeft cursussen in de verzorging van kamerplanten en ziet een erfenis van het koloniale verleden in de tropische planten van de Amsterdamse woonkamers. Rinus is biologisch akkerbouwer en reflecteert op de relatie van de agrarische sector en de natuur. En bij Benjamin staat de herinnering aan een traumatische ervaring tussen zijn hem en de natuur in, nadat hij in 2021 ziet hoe een goede vriendin van hem tijdens een overstroming het water in getrokken wordt en verdrinkt.
Allemaal gaan ze in behandeling bij Dirk, waarna ze experimenten uitvoeren met kunstenaar PJ Roggeband om nieuwe perspectieven op hun relatie met de natuur te ontdekken. Lukt het hen deze relatiecrisis te herstellen? Scheiden van de natuur is immers geen optie.
De film is een oefening in hoe we weer dichter tot elkaar kunnen komen en hoe verbeelding ons kan helpen de natuur weer te zien voor wat zij is. Lukt het ons mensen, met de donkere wolken van de klimaatverandering boven ons hoofd, om aan onze relatie met de natuur een draai te geven?
Over de regisseur
De natuur bestaat niet is de nieuwe film van Nathalie Faber. Haar debuutfilm ‘Wij de dingen’ (NPO2-2019, 54’) werd geselecteerd voor de NFF Debuutcompetitie. Naast regisseur is ze curator van beeldende kunsttentoonstellingen. In haar films past ze kunst en verbeelding toe om maatschappelijke relevante thema’s te onderzoeken, waarbij ze streeft naar een balans tussen lichtheid, humor en ernst.
'De Boeddhistische Blik' is de titel waaronder alle programma's van de boeddhistische stroming vallen, de uitzendingen worden verzorgd door KRO-NCRV.
'De Boeddhistische Blik: De natuur bestaat niet', zondag 20 oktober bij KRO-NCRV om 15.25 uur op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Kijkcijfers: 15, 16 en 17 mei 2026
- Drama, glitter en onthullingen: 'The Real Housewives of Antwerp' sluiten seizoen 2 af met spannende reünie
- RTL Nieuws komt vanuit nieuwe studio
- Yvon Jaspers reist door Nederland in nieuw seizoen 'Onze Boerderij: De Oogst'
- Dit is 'De Mol' 2026! Grote finale lost het mysterie eindelijk op
- Klassenstrijd in halve finale 'MasterChef': 'Moeten wij nu kinderen in de pan hakken?'
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Jani trekt meteen aan de alarmbel bij nieuw 'Blind Gekocht'-koppel: 'Geef ons meer regio!'
- Coks Donders duikt 150 jaar na zijn dood in het leven van Groen van Prinsterer
- Malik Mohammed waagt zich dinsdag aan 'Door de Bomen'
- Mattie versus Marieke: Qmusic-strijd barst los op TT Circuit
- 'WinWin' zet dit jaar extra in op persoonlijke hulp bij het invullen van je belastingaangifte
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Zeeland
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- TOPradio evalueert AI-test tijdens 'TOPibiza 100'
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk naar de reünie van 'The Real Housewives of Antwerp' -
HBO lanceert eerste beelden van 'Life, Larry and the Pursuit of Unhappiness' -
'Ticket to the Tribes' is binnenkort nieuw op Prime Video -
Het wordt heel heet in de studio van 'So You Think You Can Dance' -
Amy's 30ste verjaardag ontploft na verrassende onthullingen in 'The Real Housewives of Antwerp' -
'Vanavond Bij Ons' is nieuw op njam! -
Hoe ver gaat Andreas in 'Thuis'? -
Kijk de trailer van het nieuwe seizoen van 'Rivals' -
Zo klonk Essyla tijdens de halve finale van het Eurovisiesongfestival -
Mathieu Terryn geeft exclusieve inkijk in de backstage van 'The Voice' -
Eerste vrouwelijke dansduo raast over het 'SYTYCD'-podium -
Allesbehalve saai: 'A BORING YEAR'! -
Bartel Van Riet brengt Elie van z’n melk in 'Huis Gemaakt' -
Nieuw seizoen van '3FF' brengt 'D5R' terug! -
Anne en Hannelore moeten toegevingen doen in 'Blind Gekocht' -
Chemie spat van scherm in 'So You Think You Can Dance' -
'The Miniature Wife' is nu nieuw te zien op Streamz -
Er zijn nieuwe verleidsters op 'Temptation Island' -
Thomas Smith en Begijn le Bleu blikken terug op auditie 'SYTYCD' -
Bart De Wever ongewoon in 'A-typisch' -
'Heel Mijn Hart': Verliefdheid na verlies? -
Check nu de teaser van 'House of the Dragon' -
Annelies viert haar 25ste cosmetische ingreep met een Plastic is Fantastic-feest -
Deze talenten stoten door naar de liveshows van 'The Voice' -
Ward Lemmelijn toont geheim mentaal wapen -
Heeft Alex Callier een nieuwe zangeres voor Hooverphonic gevonden? -
Camilia Blereau doet Hugo Sigal schrikken in 'Familie' -
Bloeit er iets moois in 'So You Think You Can Dance'? -
Andy Peelman confronteert jonge ondernemer in 'Ze Zeggen Dat' -
Nieuw seizoen 'Alloo bij de Wegpolitie' bij VTM GO+
Kijktip van de dag

De koppels werken tegen de deadline aan hun tuin in Kessel en Aalst, met hulp van familie en vrienden. In Kessel helpen Dieters papa en beste vriend, in Aalst Marthes zus en papa. De jury komt de tuinen beoordelen.
'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.



































