'De lokroep van Venetië' op NPO Radio 4

donderdag 4 oktober 2018

In de 12-delige radioserie 'De lokroep van Venetië' nemen dramaturg en schrijver Willem Bruls en presentatrice Chazia Mourali de luisteraar mee naar Venetië, de stad die bij uitstek symbool staat voor opera.

Langs het water, op pleinen en in steegjes treden Bruls en Mourali, beiden grote operaliefhebbers, in de voetsporen van componisten, schrijvers en andere kunstenaars die zich hier lieten inspireren.


Venetië spreekt al eeuwenlang tot de verbeelding. Welke grote schrijver of componist kwam niet naar Venetië? Monteverdi, Vivaldi, Mozart, Lord Byron, Liszt, Wagner, Mann, om er maar een paar te noemen. Allemaal raakten zij er betoverd.

Ook Louis Couperus: 'De Piazza San Marco is het schitterend verblindende décor van de derde acte eener groote opera, de kathedraal als eene fabel, een sprookje van betoovering of er een sultan daar woont met prinsessen, in het leven van de Duizend-en-Een Nacht; en het Dogepaleis een tweede fabel, een tweede sprookje. Men verwacht, dat er tusschen de zuilen van de Piazzetta een heldin in brokaat zal uitwandelen, die zingen gaat een heel groot aria met veel roulades tegen den nacht aan...' Uit 'Blanke steden onder blauwe lucht'.

De stad is eindeloos verbeeld op schilderijen, op foto’s en in films, van Dood in Venetië van Visconti (naar de novelle van Thomas Mann) tot de James Bond-klassieker Casino Royale. En wie liggen er niet allemaal begraven op het dodeneiland San Michele? Igor Stravinsky, Ezra Pound, Sergei Diaghilev, Joseph Brodsky, Luigi Nono.

De zwerftochten van Willem Bruls en Chazia Mourali leiden langs tal van beroemde Venetiaanse pleinen en gebouwen, zoals het Teatro la Fenice, het Palazzo Grimani, de Ridotto en het Hôtel des Bains op het Lido. Allemaal plekken met een verhaal. Die plekken en verhalen samen geven een beeld van de opera die als een Venetiaanse spiegel het wezen van Venetië reflecteert. Venetië is opera.

Regie: Aletta Becker.
Sounddesign: Huibert Boon.
Eindredactie: Frans van Gurp.
Een coproductie van NTR en Aletta Becker Producties voor NPO Radio 4, tot stand gekomen met steun van NPO Fonds.

'De lokroep van Venetië', vanaf vrijdag 5 oktober elke vrijdag en zaterdag in 'Podium' rond 18.30 uur op NPO Radio 4.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De vijftienjarige Lara werd geboren in een mannelijk lichaam, maar wil als meisje door het leven gaan. Haar dagelijkse leven bestaat uit het innemen van hormoonremmers en wachten op vrouwelijke hormoontherapie en de operatie die uiteindelijk haar geslacht zal afstemmen op haar identiteit. Ondertussen streeft ze haar droom na: ballerina worden.

'Girl', film uit 2018 van Lukas Dhont met oa. Victor Polster, om 20.30 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:10
    Juliet
    06:00
    Mr. Magoo
  • 22:15
    Allemaal Amerikaans
    08:00
    Winterbeelden
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 20:35
    The Lion King
    01:15
    Geen uitzending
  • 22:25
    The Rock
    01:50
    Geen uitzending
  • 20:30
    Ford vs Ferrari (Le Mans '66)
  • 22:30
    The Interpreter
    01:50
    Geen uitzending
  • 22:15
    9-1-1: Lone Star
    08:55
    Geen uitzending
  • 22:35
    Lili en Marleen
    00:50
    The Golden Girls
  • 20:30
    Girl
    04:50
    Geen uitzending
  • 22:05
    NCIS
    01:00
    Criminal Minds
  • 22:30
    The Commuter
    01:40
    See
  • 21:45
    Het Perfecte Plaatje
    01:10
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 22:35
    Dear Mr. Gacy
    01:35
    C.S.I. New York
  • 22:25
    Trends Talk
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:21
    Het zelfbouwhuis
    05:55
    Sixties To Six
  • 22:15
    Chris Cooks Cymru
    01:25
    Bon Appetit
  • 22:00
    Grantchester
    01:35
    Midsomer Murders
  • 21:00
    The Valet
    01:15
    The Resident
  • 22:15
    NOS Studio Sport Voetbal
    01:40
    NOS Journaal
  • 22:00
    Nieuwsuur
    01:25
    Dit is de Week
  • 22:00
    Eurosonic Noorderslag 2026
    01:10
    First Dates