'De Kennis van Nu Special': van crisis naar crisis: voor elke ramp een scenario

maandag 18 april 2022

De coronacrisis lijkt voorbij, maar de volgende crisis of ramp kan zo weer toeslaan. Onthouden we wat we doormaken of vergeten we de geleerde lessen en vinden we bij elke crisis opnieuw het wiel uit?

Die vraag is niet alleen belangrijk bij pandemieën, maar ook bij een oorlog zoals nu in Oekraïne.


Het wetenschapsprogramma 'De Kennis van Nu' onderzoekt in deze special welke lessen we kunnen trekken uit het verleden om beter voorbereid te zijn op de volgende ramp of pandemie. De wetenschappers van het gloednieuwe Pandemic & Disaster Preparedness Center proberen in ieder geval de lessen in kaart te brengen, om zo voor iedere toekomstige ramp een draaiboek op de plank te hebben. Aan het woord komt directeur medische zaken van dit nieuwe instituut Anja Schreijer.

Ook andere wetenschappers denken na over toekomstige rampen. Hoogleraar Waterbouw aan de TU Delft Bas Jonkman vraagt zich af of we zijn voorbereid op een watersnoodramp. Mieneke te Hennepe, conservator Medische collecties bij Rijksmuseum Boerhaave, neemt ons mee terug naar de tijd van de pestepidemieën. Terrorisme-expert prof. Beatrice de Graaf vertelt over het verlangen naar veiligheid en het bestrijden van het kwaad in de wereld.

Historicus Lotte Jensen beseft dat elke ramp of pandemie uniek is, maar meent dat mensen wel vaak op dezelfde manier reageren. Als je weet welke mechanismes zich steeds herhalen in tijden van crisis, dan kun je ook iets zeggen over de toekomst. Historici zouden dan ook een rol moeten krijgen in organisaties als het OMT, vindt zij.

'De Kennis van Nu special', dinsdag 19 april om 22.30 uur bij de NTR op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ik Vraag Het Aan' (VRT 1)

Ellen Callebout, Dominique Persoone, Patricia Kargbo, Amelie Albrecht en Frank Boeckx zijn deze week de gasten van Niels Destadsbader. Amelie vertelt hoe ze haar verloofde leerde kennen via een datingapp. Ozark Henry en tenor Denzil Delaere brengen een beklijvende versie van 'Miss Sarajevo' van Bono en Pavarotti. Isabelle A, Mayorga, Dina Ayada en Stijn Meuris staan ook op het podium. Voor het publiek steekt Niels het nummer 'Roller Coaster' van Danny Vera in een 'eigen' jasje.

'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:05
    Galactic Agency
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 06:05
    Bumba
    06:00
    Tik Tak
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:20
    Plop & de Peppers
  • 02:50
    Geen uitzending
    07:15
    GPs: Behind Closed Doors
  • 06:00
    Qmusic
    01:30
    Geen uitzending
  • 00:35
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:25
    9-1-1
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    04:50
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:35
    SkyMed
  • 05:00
    Geen uitzending
    07:40
    The First 48
  • 06:05
    The Real Housewives of Beverly Hills
    02:45
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:45
    Shades of Blue
  • 02:21
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:59
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 05:40
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:00
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 06:00
    Ms Fisher's Modern Murder Mysteries
  • 06:00
    Storage Wars
    02:15
    Cougar Town
  • 05:55
    Nederland in Beweging
    02:10
    NOS Journaal Laat
  • 01:15
    Nieuwsuur
    08:05
    Vroege Vogels
  • 06:05
    Timmy tijd
    02:35
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal