'De Kennis van Nu' special: Het geheim van de zwerm

dinsdag 4 augustus 2020

De betoverende dans van de vogelzwerm, soms wel honderden, duizenden vogels tegelijk, wordt al heel lang gezien als een groot mysterie.

De zwerm lijkt zich als een lichaam te bewegen, met een brein. Hoe doen de vogels dat? En het zijn niet alleen vogels die zich in zwermen kunnen voortbewegen.


Door nieuwe technologieën lukt het wetenschappers steeds beter om het geheim van de zwerm te ontrafelen. Het wetenschapsprogramma van de NTR, 'De Kennis van Nu', laat in een extra lange special bijzondere en betoverende staaltjes 'zwermintelligentie' zien en toont wat de wetenschap hier mee kan.

Op het Max Planck Instituut in Konstanz, Duitsland heeft bioloog Iain Couzin een speeltuin voor biologen gecreëerd. Cameraatjes volgen groepen vissen, sprinkhanen balanceren op een bal in een virtual reality bak met nepgras en vogels vliegen rond met kleine rugzakjes waarmee al hun gesprekken worden afgeluisterd. Couzin ziet verrassende overeenkomsten: 'We beginnen net te ontdekken hoe alles met elkaar in verband staat, we zien nog maar het topje van de ijsberg.'

Ondertussen probeert een groep Hongaarse robotici met drones een zwerm na te bootsen. Al jaren sleutelen de Hongaren aan een soort vogelbrein voor hun drones, waardoor deze volledig zelfstandig als zwerm kunnen vliegen. Het Hongaarse leger houdt hun vorderingen nauwkeurig in de gaten.

In de VS past software-ontwikkelaar Louis Rosenberg de zwermintelligentie van honingbijen toe in de maatschappij. 'Als vogels, bijen en vissen samen zoveel slimmer zijn, waarom wij mensen dan niet? We kunnen mensen verbinden en een groot superbrein vormen.'

'De Kennis van Nu special: Het geheim van de zwerm', woensdag 5 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Alex neemt contact op met de politie. Hij heeft cruciale informatie: er staat nóg een aanslag gepland, vandaag nog. Het team schakelt in hoogste versnelling, maar Commander Francis waarschuwt: vertrouw Alex niet te snel. Terwijl de seconden wegtikken, moet Lana beslissen hoeveel ze durft te geloven van een man die alles te verliezen heeft.

'Trigger Point', om 21.00 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:25
    Van Vlees en Bloed
    22:20
    Loslopend wild
  • 21:45
    All of Us Strangers
    23:30
    Het weer
  • 21:40
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:55
    Gooische Vrouwen
    23:00
    Sergio Over De Grens
  • 22:10
    The Italian Job
    00:15
    Mee met de Flikken
  • 20:30
    Spider-Man: Homecoming
    22:45
    I Still Know What You Did Last Summer
  • 21:35
    Police Interceptors
    22:30
    Emmanuelle, l'Antivierge
  • 22:05
    S.W.A.T.
    00:25
    Suits
  • 21:45
    Nonkel Jef
    22:15
    De Planckaerts
  • 22:10
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
    00:15
    Achter de schermen
  • 22:00
    NCIS
    22:45
    Criminal Minds
  • 20:35
    Tom Clancy's Without Remorse
  • 22:05
    Zo Man Zo Vrouw
    23:00
    The Real Housewives: Ultimate Girls Trip
  • 22:10
    Murder in a Small Town
    23:45
    My Life is Murder
  • 21:51
    De CFO podcast
    22:23
    CEO van mijn leven
  • 21:55
    Het zelfbouwhuis
    22:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 21:40
    Becoming Meewis
    22:25
    De Smaaktoerist
  • 21:00
    Foyle's War
  • 21:55
    Bob's Burgers
  • 21:25
    Even tot hier
    22:25
    Jan-Willem Ruimt Op!
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:35
    Dit is de Week
  • 22:05
    Kind
    23:30
    First Dates