'De Kennis van Nu' special: Het geheim van de zwerm

dinsdag 4 augustus 2020

De betoverende dans van de vogelzwerm, soms wel honderden, duizenden vogels tegelijk, wordt al heel lang gezien als een groot mysterie.

De zwerm lijkt zich als een lichaam te bewegen, met een brein. Hoe doen de vogels dat? En het zijn niet alleen vogels die zich in zwermen kunnen voortbewegen.


Door nieuwe technologieën lukt het wetenschappers steeds beter om het geheim van de zwerm te ontrafelen. Het wetenschapsprogramma van de NTR, 'De Kennis van Nu', laat in een extra lange special bijzondere en betoverende staaltjes 'zwermintelligentie' zien en toont wat de wetenschap hier mee kan.

Op het Max Planck Instituut in Konstanz, Duitsland heeft bioloog Iain Couzin een speeltuin voor biologen gecreëerd. Cameraatjes volgen groepen vissen, sprinkhanen balanceren op een bal in een virtual reality bak met nepgras en vogels vliegen rond met kleine rugzakjes waarmee al hun gesprekken worden afgeluisterd. Couzin ziet verrassende overeenkomsten: 'We beginnen net te ontdekken hoe alles met elkaar in verband staat, we zien nog maar het topje van de ijsberg.'

Ondertussen probeert een groep Hongaarse robotici met drones een zwerm na te bootsen. Al jaren sleutelen de Hongaren aan een soort vogelbrein voor hun drones, waardoor deze volledig zelfstandig als zwerm kunnen vliegen. Het Hongaarse leger houdt hun vorderingen nauwkeurig in de gaten.

In de VS past software-ontwikkelaar Louis Rosenberg de zwermintelligentie van honingbijen toe in de maatschappij. 'Als vogels, bijen en vissen samen zoveel slimmer zijn, waarom wij mensen dan niet? We kunnen mensen verbinden en een groot superbrein vormen.'

'De Kennis van Nu special: Het geheim van de zwerm', woensdag 5 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Zonen van Van As' (foto: VTM - © DPG Media 2020)

Frakke en zijn ploeg moeten met zwaar materiaal door een maïsveld om een beek te saneren, tot onvrede van de eigenaar. Intussen moet het aquarium van Eddy uit het hoofdkantoor. Bambi en Belinda nemen die taak op zich, maar dat blijkt lastiger dan gedacht.

'De zonen van Van As', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 05:00
    Journaallus
    05:50
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
  • 00:55
    Nachtlus
    08:00
    Zomerbeelden
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:55
    Geen uitzending
    06:35
    Plop & de Peppers
  • 01:50
    Geen uitzending
    11:00
    GPs: Behind Closed Doors
  • 01:25
    Geen uitzending
    02:00
    Breeders
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    Geen uitzending
    15:20
    La Brea
  • 00:55
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 04:50
    Geen uitzending
    09:25
    Zo doe je het!
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:05
    Criminal Minds
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:30
    Blue Bloods
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:45
    Billion Dollar Playground
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:15
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 02:56
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:49
    Het appartement
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:35
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:20
    Vanavond bij ons
  • 04:45
    Midsomer Murders
    04:05
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 04:50
    First Dates Australia
    02:25
    Grey's Anatomy
  • 02:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    03:55
    NOS WK Avond
  • 03:25
    NOS Journaal met gebarentaal
    08:00
    Petrus in het land
  • 02:50
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    06:02
    Olly, het kleine witte busje