'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Kotmadam Sergeant' - Farzad (VTM)

De examens zijn volop bezig en de studenten moeten het even zonder hun kotmadam stellen. Ingeborg moedigt hen vanop afstand aan. En terwijl de drukte Maxim te veel wordt, lijkt Fauve de liefde te vinden.

'Kotmadam Sergeant', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 07:25
    Grizzy & the Lemmings
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Herfstbeelden
  • 07:25
    Samson en Marie
    04:50
    Geen uitzending
  • 07:25
    Vegesauriërs
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:55
    Geen uitzending
    09:50
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    01:40
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:15
    Te bepalen
  • 06:05
    A Christmas Break
    05:30
    Te bepalen
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:30
    Geen uitzending
  • 07:10
    Friends
    02:00
    Criminal Minds
  • 07:25
    Pawn Stars
    02:25
    Geen uitzending
  • 06:50
    Love Island UK
    03:10
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:05
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:23
    Zo doe je het!
    05:55
    Sixties To Six
  • 07:25
    Indian Summer
    02:20
    De Garde van Gert
  • 06:35
    The Hardacres
    02:35
    Murdoch Mysteries
  • 07:10
    HPI: haut potentiel intellectuel
    02:10
    The Resident
  • 07:10
    NOS Journaal 07.00 uur
    03:15
    NOS Journaal Laat
  • 07:15
    Tijd voor Max
    02:00
    Nieuwsuur
  • 07:20
    Kindertijd
    02:00
    Vier Handen Op Eén Buik