'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Breendonk' (VRT/Streamz)

Antwerpen, 1942. Na een mislukte verzetsactie worden Rik en zijn vader Leon opgepakt en naar de SS-strafgevangenis Breendonk gebracht. Terwijl Rik geconfronteerd wordt met de harde realiteit van het kamp, weigert Elisabeth hem op te geven. Ondertussen probeert de ambitieuze Vlaamse SS'er Hendrik Vaes zijn positie binnen het bezettingsapparaat verder uit te bouwen.

'Breendonk', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:40
    Sporza: Veldrijden
    16:25
    Clips
  • 08:00
    Herfstbeelden
    16:45
    China's Wild Empire
  • 16:00
    De avonturen van kleine pinguïn
    16:05
    De Marsupilami's
  • 14:45
    Got Talent
    16:40
    Expeditie Robinson
  • 15:30
    House for Sale
    16:25
    Erfgenaam gezocht NL
  • 14:40
    Trolls World Tour
    16:20
    The Big Bang Theory
  • 15:40
    Matlock
    16:35
    Police Interceptors
  • 14:35
    Write Before Christmas
    16:05
    Hope at Christmas
  • 15:55
    Joe
    16:25
    Geen uitzending
  • 14:55
    De Slimste Mens Ter Wereld
    20:00
    Over De Oceaan
  • 15:50
    Castle
    16:50
    Criminal Minds
  • 16:00
    The Neighborhood
    17:30
    The Simpsons
  • 15:25
    A Place in the Sun
    17:15
    Komen Eten
  • 15:50
    24 Hours in Police Custody
    20:30
    The Real Unforgotten
  • 15:51
    Z-Weekoverzicht
    16:25
    Trends Talk
  • 15:53
    Mijn tuin
    18:00
    Classics 55
  • 16:00
    Meat Timon
    16:35
    Guillaume's Paris
  • 15:20
    Grantchester
    17:10
    London Kills
  • 15:15
    NCIS: Los Angeles
    18:00
    Below Deck Down Under
  • 14:50
    NOS Studio Sport Live
    16:25
    Andere Tijden Sport
  • 15:20
    De Boeddhistische Blik
    16:25
    Iedereen Verlicht
  • 15:35
    Strijd3r
    17:05
    ZappDoc: Dina Inou