'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Rugzak' seizoen 2 met Jonatan Medart

Met nog twee dagen te gaan toont de Andes zich van zijn hardste kant. De groep klautert over rotsblokken richting de gletsjer en bereikt op 5.200 meter het ijskoude hoogtekamp. Om 3.00 uur 's nachts, bij -15°C, start de ultieme klim: een ijshelling van 45 graden, elke stap een test van focus en kracht. Daarna lijkt de weg vrij, maar de berg blijft genadeloos. Uitputting en ijle lucht wegen door terwijl elke adem hen dichter bij de 5.752 meter hoge top brengt.

'De Rugzak', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:07
    Africa Rising with Afua Hirsch
    17:59
    Sporza: Milaan Cortina 2026
  • 17:30
    GameKeepers
    17:55
    Karrewiet
  • 17:10
    Een Echte Job
    18:25
    Florentina
  • 17:25
    Helicopter ER
    18:25
    De Pfaffs
  • 17:30
    S.W.A.T.
    18:20
    The Goldbergs
  • 17:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:20
    ER
    19:00
    Zorro
  • 17:10
    SOS Piet
    17:45
    Nonkel Jef
  • 17:40
    James & Co
    19:00
    Huizenjagers
  • 17:00
    Walker
    17:50
    Big Sky
  • 17:15
    Brooklyn Nine-Nine
    17:45
    Family Matters
  • 16:40
    Bachelor in Paradise Australia
    17:50
    A Place in the Sun
  • 16:50
    Britain's Hotel Murders
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:32
    Publireportage
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:40
    Veldvers
    18:00
    Becoming Meewis
  • 16:50
    Call the Midwife
    17:50
    Death in Paradise
  • 16:55
    Below Deck Sailing Yacht
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:35
    NOS Olympische Winterspelen
    21:55
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 17:10
    Tijd voor Max
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:35
    Wilde buren alleen maar love
    17:50
    Brugklas