'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Alloo Bij de Wegpolitie' op VTM - Luk Alloo

Agenten onderscheppen een automobilist die veel te snel rijdt. Even later betrappen ze een chauffeur die op de pechstrook geniet van een snack. Een ongeval met een auto in de gracht zorgt voor extra spanning.

'Alloo bij de Wegpolitie', om 22.05 uur bij VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:05
    Witse
    18:02
    Het weer (vooravond)
  • 17:25
    Hacks
    18:30
    Therapie
  • 17:30
    Nachtwacht
    17:55
    Karrewiet
  • 17:00
    Blind getrouwd
    18:20
    Florentina
  • 16:45
    Blind Getrouwd UK
    17:50
    B&B zoekt Lief NL
  • 17:30
    Chicago Fire
    18:25
    How I Met Your Mother
  • 17:30
    Caught on Dashcam
    20:35
    Rat Race
  • 17:10
    Christmas on My Mind
    18:50
    The Christmas Ornament
  • 17:35
    Slisse & Cesar
    18:05
    Sturm der Liebe
  • 17:25
    De Slimste Mens Ter Wereld
    18:40
    Stukken van mensen
  • 17:00
    Castle
    17:55
    FBI: Most Wanted
  • 17:35
    The Neighborhood
    18:35
    Storage Wars
  • 17:05
    Masterchef New Zealand
    18:00
    Love It or List It
  • 17:45
    The Beverley Allitt Tapes
    18:40
    Accident, Suicide, or Murder
  • 13:22
    Herhalingslus
    18:00
    Z-Extra
  • 17:32
    De Branche-Expert
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:45
    Winters Grillen
    18:05
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 16:55
    The Resident
    18:50
    Below Deck Mediterranean
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:05
    De slimste mens
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:45
    Brugklas
    17:55
    Checkpoint