'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Breendonk' (VRT/Streamz)

Antwerpen, 1942. Na een mislukte verzetsactie worden Rik en zijn vader Leon opgepakt en naar de SS-strafgevangenis Breendonk gebracht. Terwijl Rik geconfronteerd wordt met de harde realiteit van het kamp, weigert Elisabeth hem op te geven. Ondertussen probeert de ambitieuze Vlaamse SS'er Hendrik Vaes zijn positie binnen het bezettingsapparaat verder uit te bouwen.

'Breendonk', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:50
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:25
    Nachtlus
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 22:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:10
    Geen uitzending
    06:20
    Plop & de Peppers
  • 01:40
    Geen uitzending
    01:00
    Tussen de lakens met Geraldine
  • 01:20
    Geen uitzending
    00:50
    The Big Bang Theory
  • 01:25
    Geen uitzending
    00:40
    Police Interceptors
  • 01:05
    Joe
    05:50
    To Have and To Holiday
  • 01:30
    Geen uitzending
    01:05
    SOS Piet
  • 01:45
    Geen uitzending
    01:15
    De Tafel van de Week
  • 02:40
    Geen uitzending
    01:40
    Fire Country
  • 03:35
    Geen uitzending
    01:05
    See No Evil
  • 03:10
    Geen uitzending
    01:45
    Next Level Chef
  • 03:25
    Geen uitzending
    01:10
    Cold Case
  • 01:01
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 03:51
    Mijn tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 03:30
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    01:00
    De Smaaktoerist
  • 03:30
    Midsomer Murders
    01:50
    Ripper Street
  • 03:35
    The Resident
    01:05
    NCIS: Los Angeles
  • 02:35
    NOS Journaal
    01:15
    NOS Journaal Laat
  • 00:55
    Nieuwsuur
    01:30
    Café Kockelmann
  • 03:10
    First Dates
    01:50
    Reizen Waes