'De Kennis van Nu special': Expeditie lepra

dinsdag 11 augustus 2020

Kunnen we in de bestrijding van een nieuwe pandemie lessen trekken uit de geschiedenis? Bijvoorbeeld uit de geschiedenis van lepra? Een special van 'De Kennis van Nu', het wetenschapsprogramma van de NTR, werpt die vraag op naar aanleiding van een bijzondere expeditie naar Suriname.

Epidemieën, laat staan pandemieën, leken lang ver weg. Een pandemie klinkt als iets van vroeger, maar nieuwe varianten van ziektes steken nog steeds de kop op. Denk aan AIDS, SARS en Zika. Een van de oorzaken van het opvlammen van een nieuwe ziekte is dat mens en dier te dicht op elkaar wonen.


Bij corona, de pest en ebola blijkt de oorzaak vaak te liggen in dier op mens overdracht. Bij lepra is de stelling dat de ziekte van mens op mens wordt overgedragen. Deze boodschap wordt uitgedragen door de WHO. Maar klopt die boodschap wel? Nog steeds krijgen ongeveer 200.000 mensen per jaar de diagnose lepra. Hoe kan dat als er een werkend medicijn is en de ziekte alleen van mens op mens overdraagbaar is?

Toine Pieters, hoogleraar wetenschapsgeschiedenis, was gefascineerd door deze vraag en ging op zoek in Suriname naar de leprabacterie. Samen met dermatoloog Henk Menke, patholoog-anatoom George Maat, immunoloog Annemieke Geluk en internist en infectioloog Jaap van Dissel gaat hij op zoek naar de oorsprong van de leprabacterie. Hoe verloopt de overdracht van de ziekte? En hoe is de leprabacterie in Suriname terechtgekomen?

Filmmaker Boris Everts reisde mee naar Suriname en legde de expeditie vast. 'De Kennis van Nu' vertelt het verhaal over deze bijzondere expeditie die nieuwe inzichten heeft opgeleverd over de transmissie van lepra. Kennis die bovendien ook waardevol is voor de bestrijding van nieuwe ziektes, zoals corona.

'De Kennis van Nu Special: Expeditie Lepra', woensdag 12 augustus om 22.05 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Sergio in Italië: Marco 2026' (VTM GO+)

Vijf jaar na hun eerste culinaire ontmoeting voor het programma 'Sergio over de grens' trekken Sergio Herman en Marco Borsato terug naar Toscane. In Firenze duiken ze in de wereld van gelato en gaan ze op zoek naar de perfecte fiore di latte. Met een eigen machine en artisanale melk probeert Marco het ultieme ijs te maken.

'Sergio in Italië: Marco 2026', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:45
    Sporza: Waalse Pijl
    18:04
    VRT NWS Update
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    17:45
    The Office
  • 16:15
    Robin Hood
    16:25
    De Marsupilami's
  • 15:25
    The Good Doctor
    16:35
    Sara
  • 15:45
    Achter gesloten deuren
    16:35
    De Pfaffs
  • 16:00
    A Paris Proposal
    17:30
    9-1-1
  • 15:25
    Baywatch Hawaii
    16:25
    Cheers
  • 16:15
    Baywatch
    16:55
    Suits
  • 16:15
    Geen uitzending
    16:45
    Wat nu weer?
  • 15:55
    De Tafel van Tine
    17:10
    Huizenjagers
  • 16:15
    This Is Us
    17:05
    Sullivan's Crossing
  • 15:50
    Doom Patrol
    16:50
    Two and a Half Men
  • 16:05
    Het Blok
    16:55
    Love Island UK
  • 16:15
    World's Most Evil Killers
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:16
    Red de meubelen
    16:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 16:15
    DIY
    17:05
    Tot op het Bot: Het Varken
  • 16:10
    Hudson & Rex
    17:05
    Death in Paradise
  • 15:45
    The Secret Lives of Mormon Wives
    16:55
    Below Deck Mediterranean
  • 16:05
    Pauw & De Wit
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:10
    Kook mee met MAX
    16:25
    Rail Away
  • 16:15
    Grizzy en de Lemmingen
    16:20
    Waffel de wonderhond