'De Kennis van Nu' over 'opgeknapte organen'

dinsdag 3 november 2020

Dat je als donor geregistreerd staat wil niet zeggen dat je ooit ook donor wordt, want maar één op de tweehonderd overledenen is nu geschikt als orgaandonor.

Het grootste deel van alle beschikbare organen wordt afgekeurd voor transplantatie. Nederlandse wetenschappers lopen voorop in het opknappen van afgekeurde organen, om ze toch nog een kans te geven.


Ondanks de nieuwe donorwet staan er nog 1271 patiënten op de wachtlijst voor een donororgaan. Afgelopen jaar overleden er 118 mensen omdat ze niet op tijd een donororgaan kregen.

Slechts een klein deel van alle beschikbare donororganen wordt getransplanteerd, want als er twijfels zijn over de kwaliteit van een donororgaan, krijgt het geen tweede leven in een ander lichaam. Omdat er zo’n groot tekort aan donororganen is, is het zonde dat de twijfelgevallen niet benut worden.

In het Universitair Medisch Centrum Groningen willen transplantatiechirurgen de afgekeurde levers toch een kans geven. Ze leggen levers van twijfelachtige kwaliteit in een speciale machine die het menselijk lichaam nabootst, om te testen of de levers doen wat ze moeten doen. Presentator Dirk de Bekker volgt dit proces en ziet hoe men met man en macht vecht om een afgekeurde donorlever toch te kunnen transplanteren.

Ondertussen volgt presentator Elisabeth van Nimwegen in Eindhoven hoe onderzoekers een varkenshart uit het slachthuis in het lab weer tot leven wekken. Het onderzoek moet er in de toekomst toe leiden dat het mogelijk zal zijn om een hart van een patiënt buiten het lichaam te behandelen (of te repareren) en daarna weer terug te plaatsen in hetzelfde lichaam.      

'De Kennis van Nu' is het wetenschapsprogramma van de NTR, gepresenteerd door Dirk de Bekker, Elisabeth van Nimwegen en Lieven Scheire.

'De Kennis van Nu', vanaf woensdag 4 november om 22.20 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Komen Eten' met de jury van Bake Off Vlaanderen

Deze week kokkerellen 'Bake Off Vlaanderen'-gezichten Regula Ysewijn, Herman Van Dender, Wim Opbrouck en Dominique Persoone voor elkaar. Na afloop van het etentje worden punten uitgedeeld voor de maaltijd en voor sfeer en gezelligheid. Vanavond is het de beurt aan Regula om in de potten te roeren.

'Komen Eten', om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:05
    Sporza: Ronde van Frankrijk 2026
    18:13
    VRT NWS Update
  • 13:00
    Radio 1: Sporza Tour
    17:25
    Stanley Tucci: Searching for Italy
  • 16:05
    De mini's
  • 15:20
    NYPD Blue
    16:25
    Sara
  • 16:10
    My Kitchen Rules New Zealand
    17:10
    Blind Getrouwd Nieuw-Zeeland
  • 14:50
    The Amazing Spider-Man
    17:15
    9-1-1
  • 15:30
    Stargate SG-1
    16:25
    Cheers
  • 15:45
    Matlock
    16:45
    Suits
  • 15:45
    Wat nu weer?
    16:20
    SOS Piet
  • 15:50
    Oogappels
    16:55
    Lang Leve de Liefde
  • 16:05
    This Is Us
    16:55
    Manifest
  • 16:10
    Pawn Stars
    16:40
    Two and a Half Men
  • 15:35
    Property Brothers
    16:30
    Come Dine with Me: The Professionals
  • 16:00
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:52
    De perfecte badkamer
    16:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 15:55
    De Zomerkeuken
    16:25
    Karola's Kitchen
  • 15:50
    The Doctor Blake Mysteries
    17:00
    Death in Paradise
  • 16:00
    American Housewife
    16:50
    Below Deck
  • 15:00
    NOS Tour de France 2026
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 16:00
    NOS Journaal
    16:15
    Kook mee met MAX
  • 15:30
    Oswald en de pinguïns
    16:50
    Brugklas marathon