'De Kennis van Nu' over 'opgeknapte organen'

dinsdag 3 november 2020

Dat je als donor geregistreerd staat wil niet zeggen dat je ooit ook donor wordt, want maar één op de tweehonderd overledenen is nu geschikt als orgaandonor.

Het grootste deel van alle beschikbare organen wordt afgekeurd voor transplantatie. Nederlandse wetenschappers lopen voorop in het opknappen van afgekeurde organen, om ze toch nog een kans te geven.


Ondanks de nieuwe donorwet staan er nog 1271 patiënten op de wachtlijst voor een donororgaan. Afgelopen jaar overleden er 118 mensen omdat ze niet op tijd een donororgaan kregen.

Slechts een klein deel van alle beschikbare donororganen wordt getransplanteerd, want als er twijfels zijn over de kwaliteit van een donororgaan, krijgt het geen tweede leven in een ander lichaam. Omdat er zo’n groot tekort aan donororganen is, is het zonde dat de twijfelgevallen niet benut worden.

In het Universitair Medisch Centrum Groningen willen transplantatiechirurgen de afgekeurde levers toch een kans geven. Ze leggen levers van twijfelachtige kwaliteit in een speciale machine die het menselijk lichaam nabootst, om te testen of de levers doen wat ze moeten doen. Presentator Dirk de Bekker volgt dit proces en ziet hoe men met man en macht vecht om een afgekeurde donorlever toch te kunnen transplanteren.

Ondertussen volgt presentator Elisabeth van Nimwegen in Eindhoven hoe onderzoekers een varkenshart uit het slachthuis in het lab weer tot leven wekken. Het onderzoek moet er in de toekomst toe leiden dat het mogelijk zal zijn om een hart van een patiënt buiten het lichaam te behandelen (of te repareren) en daarna weer terug te plaatsen in hetzelfde lichaam.      

'De Kennis van Nu' is het wetenschapsprogramma van de NTR, gepresenteerd door Dirk de Bekker, Elisabeth van Nimwegen en Lieven Scheire.

'De Kennis van Nu', vanaf woensdag 4 november om 22.20 uur bij de NTR op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Vier astronauten - Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch en Jeremy Hansen - worden de eerste mensen die de maan omcirkelen sinds 1972. Met unieke toegang volgen we het volledige traject van de ingenieurs die worstelen met technische problemen en een falend hitteschild, tot de astronauten die zich voorbereiden op een missie waar elke fout fataal kan zijn.

'Artemis: To the Moon and Back', om 20.05 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:10
    Dagelijkse kost
    18:30
    Blokken
  • 17:55
    Un monde à part
    18:30
    Pano
  • 18:25
    Waiko: reis door de ruimte
    18:30
    Hallo Kroket
  • 18:20
    Florentina
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:45
    MasterChef Australië - Back to Win
    19:00
    Home and Away
  • 18:15
    The Goldbergs
    18:40
    Home Economics
  • 18:15
    Police Interceptors
    20:00
    Premier League Darts
  • 18:20
    ER
    19:10
    S.W.A.T.
  • 18:20
    Sturm der Liebe
    19:15
    De keuken van Sofie
  • 18:20
    Brieven aan Samson
    19:15
    De Container Cup
  • 18:10
    Fire Country
    18:55
    The Rookie
  • 18:15
    3rd Rock From the Sun
    18:45
    Pawn Stars
  • 18:05
    Million Dollar Listing Los Angeles
    18:55
    Next Level Chef
  • 17:55
    Serial Killer Wives
    18:45
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Trends Talk
  • 18:19
    Het zelfbouwhuis
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:00
    Op de Rooster
    18:30
    De Wereldkeuken
  • 18:10
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 18:25
    EenVandaag
    19:00
    Eva
  • 18:15
    Noord-Zuid-Oost-West
    19:05
    BinnensteBuiten
  • 18:00
    Checkpoint
    18:30
    De eerste keer