'De Kennis van Nu' over 'opgeknapte organen'

dinsdag 3 november 2020

Dat je als donor geregistreerd staat wil niet zeggen dat je ooit ook donor wordt, want maar één op de tweehonderd overledenen is nu geschikt als orgaandonor.

Het grootste deel van alle beschikbare organen wordt afgekeurd voor transplantatie. Nederlandse wetenschappers lopen voorop in het opknappen van afgekeurde organen, om ze toch nog een kans te geven.


Ondanks de nieuwe donorwet staan er nog 1271 patiënten op de wachtlijst voor een donororgaan. Afgelopen jaar overleden er 118 mensen omdat ze niet op tijd een donororgaan kregen.

Slechts een klein deel van alle beschikbare donororganen wordt getransplanteerd, want als er twijfels zijn over de kwaliteit van een donororgaan, krijgt het geen tweede leven in een ander lichaam. Omdat er zo’n groot tekort aan donororganen is, is het zonde dat de twijfelgevallen niet benut worden.

In het Universitair Medisch Centrum Groningen willen transplantatiechirurgen de afgekeurde levers toch een kans geven. Ze leggen levers van twijfelachtige kwaliteit in een speciale machine die het menselijk lichaam nabootst, om te testen of de levers doen wat ze moeten doen. Presentator Dirk de Bekker volgt dit proces en ziet hoe men met man en macht vecht om een afgekeurde donorlever toch te kunnen transplanteren.

Ondertussen volgt presentator Elisabeth van Nimwegen in Eindhoven hoe onderzoekers een varkenshart uit het slachthuis in het lab weer tot leven wekken. Het onderzoek moet er in de toekomst toe leiden dat het mogelijk zal zijn om een hart van een patiënt buiten het lichaam te behandelen (of te repareren) en daarna weer terug te plaatsen in hetzelfde lichaam.      

'De Kennis van Nu' is het wetenschapsprogramma van de NTR, gepresenteerd door Dirk de Bekker, Elisabeth van Nimwegen en Lieven Scheire.

'De Kennis van Nu', vanaf woensdag 4 november om 22.20 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De extra kamer is af en de jury bezoekt opnieuw alle werven. Ondertussen breekt de allerlaatste fase van het avontuur aan: de afwerkingsweek. Er moet nog keihard gewerkt worden, want net deze laatste details kunnen bepalen wie straks zijn droomhuis wint.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:15
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 23:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:00
    The Good Doctor
    01:00
    Geen uitzending
  • 23:05
    De Bogaartjes
    00:45
    Blind getrouwd: Australië
  • 00:40
    How I Met Your Mother
    01:05
    Geen uitzending
  • 00:15
    Ultimate Police Interceptors
    01:05
    Geen uitzending
  • 00:05
    Suits
    00:50
    Geen uitzending
  • 00:40
    SOS Piet
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:40
    De Container Cup
    01:20
    De Tafel van Gert
  • 00:15
    Fire Country
    01:00
    This Is Us
  • 00:30
    Pawn Stars
    00:55
    Customer Wars
  • 23:45
    Interior Design Masters
    00:50
    Botched
  • 00:25
    FBI: International
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:18
    Trends Talk
    00:50
    De CFO podcast
  • 00:40
    Publireportage
    00:44
    Wonen
  • 00:20
    Meesterlijke Klassiekers
    00:55
    Meat Timon
  • 00:35
    DCI Banks
    01:20
    Darby and Joan
  • 00:15
    The Secret Lives of Mormon Wives
    01:20
    Scrubs
  • 23:50
    Eva
    00:45
    NOS Journaal Laat
  • 00:35
    Nieuwsuur
    01:20
    Ongehoord Nieuws
  • 00:00
    Hunted VIPS
    01:00
    Daten in het Dorp op Texel