De 2Doc: 'Dorp zonder school' laat zien waar een klein dorp groots in kan zijn

Griendtsveen, een pittoresk dorpje in de Peel op de grens tussen Limburg en Brabant, dreigt haar basisschool 'De Driehoek' te verliezen. De school, die al jaren het kloppend hart is van het dorp, staat op het punt haar deuren te moeten sluiten omdat -zo zegt de koepelorganisatie- het leerlingenaantal te laag is om kwalitatief goed onderwijs te bieden.
Maar de bewoners van Griendtsveen weten beter; dit gaat alleen maar om rendement, en zoals altijd -over geld. Als de plannen doorgaan, verdwijnt de zoveelste basisvoorziening uit het dorp en zullen jonge gezinnen wegtrekken. Maar zover laat Griendtsveen het niet komen. Leraren en ouders zijn vastbesloten om hun school te behouden, desnoods door zelf het schoolbestuur te vormen. De strijd voor de school brengt de bewoners dichter bij elkaar en laat de kracht van een hechte gemeenschap zien.
Meester Robert, een van de drie leerkrachten van De Driehoek, fietst iedere dag 20 kilometer heen- en terug vanuit Helmond naar de school. Met zijn 21 jaar ervaring ziet hij de waarde van kleinschalig onderwijs, hij heeft kinderen zien opgroeien en ontwikkelen. Ook meester Robert is bereid er alles aan te doen om De Driehoek te behouden voor sanering. De documentaire volgt de pogingen van ouders, bewoners, leraren en bestuurders om de school, die met haar 42 leerlingen nog net aan de wet voldoet, open te houden. Volgens hen is de situatie in Griendtsveen een voorbeeld van een grotere trend in Nederland: het sluiten van kleine basisscholen in het voordeel van grote kinderopvangcentra. Op deze grote scholen, waar kinderen van vroeg tot laat worden opgevangen, is minder ruimte voor persoonlijke benadering. In tegenstelling tot De Driehoek; daar gaan leerlingen op peelsafari met meester Robert, of is er steun van klasgenoten en leerkrachten wanneer er verdriet is bij een van de leerlingen.
Muziek
‘Terug naar Griendtsveen’, de titelsong van de documentaire, is gecomponeerd en gezongen door Jack Poels, voorman van de bekende band Rowwen Hèze. Jack woont in het dorpje America, zo’n tien kilometer verder dan Griendtsveen. In dat kleine Limburgse dorp is wel nog een basisschool en een supermarkt. De kans bestaat dat kinderen uit Griendtsveen straks naar de basisschool in America moeten gaan, wat de betrokkenheid van Jack extra groot maakt.
‘Terug naar Griendtsveen’ is vanaf 28 augustus te beluisteren via Spotify.
'Dorp zonder school' is een liefdevolle documentaire die laat zien waar een klein dorp groot in kan zijn.
‘2Doc: Dorp zonder school’ is een coproductie van BNNVARA en CoBO.
'Dorp zonder school' is donderdag 29 augustus om 22.10 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Jonas Smulders als Vledder naast Thomas Acda in 'Baantjer'
- Zwoele zomeravonden: dit zijn de acht eigenaren van het zesde seizoen van 'B&B Vol Liefde'
- Celien Hermans brengt eerbetoon aan mama Margriet op 'Tien Om Te Zien'
- Ketnet zet de zomer in met de opnames van vier fictiereeksen
- Kijkcijfers: 26, 27 en 28 juni 2026
- Dit zie je maandag in 'Opsporing Verzocht'
- Dit heeft National Geographic in juli te bieden
- Met deze programma's luidt STAR Channel de zomer in!
- Juli brengt Britse topseries en zomerse must-sees naar BBC NL en BBC NL+
- De leukste zomervakantie beleef je op Cartoonito
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' is zondag in Deventer
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit was De Foute Party van Qmusic in Flanders Expo Gent
- Deze week zomerse klanken in 'FM op 5'
- Maximum Summer: Qmusic steekt Q-Beach House in nieuw jasje en trapt de zomer af met liveoptreden van CAMILLE
Multimedia SPOTLIGHT
-
Koppels 'Met Vier in Bed' wacht een bijzondere verrassing
-
Jaloezie loert al om de hoek in eerste 'B&B Zoekt Lief' -
Belle Perez is terug! -
Play brengt iconische spelprogramma 'Zeg eens Euh' terug -
Annie Geeraerts en Ray Verhaeghe officieel in Guinness Book of Records -
'Lil Kleine: Terug' binnenkort nieuw op Prime Video -
Emoties bereiken hoogtepunt in seizoensfinale 'Florentina' -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Lekker Messy' op njam! -
Netflix kondigt derde en laatste seizoen van 'Haantjes' aan -
Meyrem Almaci openhartig in 'Viva 50' bij Willy -
Ward Lemmelijn reageert op deelname na WK Hyrox -
Ward Lemmelijn gaat nog een laatste keer Hard! -
Kijk het sluitstuk van 'Heartstopper' in juli op Neflix! -
Cupido raakt als nooit tevoren in 'B&B Zoekt Lief' -
Ruben Van Gucht openhartig in 'Viva La Vida' -
Kijk 'Suzan & Freek: We Vieren Het Leven' nu bij VTM GO+ -
Eén week voor het WK HYROX stijgt de spanning bij Ward Lemmelijn -
Sherlock is verdwenen! -
Bent Van Looy te gast in 'Viva 50' -
'Telefacts Zomer' deze week in het kielzorg van rapper Ye -
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur
Kijktip van de dag

Iedereen weet dat Gerard graag uitslaapt, maar soms moet Wino hem toch uit bed zien te krijgen. Dit keer is daar een goede reden voor: ze gaan een urne uitzoeken voor Janny. Later op de dag brengen Gerard, Wino en Glenn samen een bezoek aan de cardioloog, omdat Gerards vader een hartpatiënt was.
'Only Joling', om 21.55 uur op VTM 2.



































