Clarice Gargard in de '2Doc: Ga terug en haal het'

zondag 27 november 2022

Black Lives Matter zette in 2020 de hele wereld op z'n kop. Maar zijn de protesten daadwerkelijk een kantelpunt voor positieve verandering geweest?

In 'Ga terug en haal het' gaat regisseur Clarice Gargard op onderzoek uit. Ze reist door tijd en ruimte en haalt herinneringen van alledaagse verzetsstrijders op in Nederland, Suriname en Curaçao over het heden, verleden én de toekomst van zwart verzet. Hoe creëer je zelf de kantelpunten die voor verandering zorgen?


In Nederland spreekt Gargard onder anderen André Reeder, oud LOSON-lid (links-marxistische Surinaamse studentenvereniging). Reeder kwam in actie voor betere huisvesting van Surinaamse studenten in Nederland en maakte hier ook een film over. 'We hebben het nooit lijdzaam ondergaan. We hebben gestreden. Toch is dat het beeld dat de witte, westerse wetenschap ons wil voorhouden.'

Jeanne Henriquez, conservator van het Tula museum op Curaçao, vertelt hoe het land nog steeds als een kolonie van Nederland functioneert. Nederland bepaalt nog steeds alles, wat volgens haar tot geestelijke dominantie van het Curaçaos volk leidt. Henriquez wil met het museum meer mensen bewust maken van hun collectieve geschiedenis en zo de eigen identiteit versterken.

Gargard spreekt Lulu Helder over het eerste antizwartepietprotest in de jaren ’90; Zwarte Piet is Zwart Verdriet. Bij dit protest waren meer politieagenten, met buitenproportioneel zwaar geschut, aanwezig dan demonstranten. Helder beschrijft haar gevoel van 'alleen in de strijd staan' en de weinige steun die zij destijds voelde vanuit de zwarte gemeenschap.

'Het is populair om woke te zijn tegenwoordig’, vindt Malique Mohamud, schrijver, onderzoeker, kunstenaar, en oprichter van de Rotterdamse Nite shop waar ze werken aan de stad van de toekomst. Maar betekent zogenaamd woke zijn echte verandering, of krijg je alleen maar dezelfde poppetjes met andere gezichten zonder dat het systeem echt verandert?

In 'Ga terug en haal het' zien we de mensen die voor kantelpunten van verandering zorgen. Met verder ook: Rachel Winter (buurtmoeder), André Mosis (antropoloog en muzikant), Ahmed Abdullahi (woonactivist), Tarim Flach (University of Color), Familie Lafour-Liem (architecten en oud demonstranten), Zenzy Blindeling (illustrator), Koenraad Babel (nazaat van vrijheidsstrijder kapitein Broos) en Dorenia Babel (wintipriesteres, okomfo fu kondre).

Over Clarice Gargard
Clarice Gargard is journalist, schrijver en filmmaker Ze werkt(e) voor VPRO, BNNVARA, Vrij Nederland, de Correspondent en was columnist voor het NRC. In 2019 won 'Daddy and the Warlord', de documentaire over haar vader en de Liberiaanse burgeroorlog, een Gouden Kalf. Ze schreef het boek Drakendochter over Liberia, haar familiegeschiedenis en migratie.

Clarice heeft tevens verschillende prijzen gewonnen voor haar baanbrekend werk waarbij ze journalistiek, kunst en maatschappijkritiek combineert.

Regie: Clarice Gargard
Productie: Tomtit Film in coproductie met VPRO. Deze film is tot stand gekomen met steun van CoBO, Stichting Democratie en Media, het AFK en VSBfonds.

'2Doc: Ga terug en haal het', maandag 28 november om 22.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

De knappe privédetectives Dylan, Natalie en Alex, die voor de mysterieuze Charlie werken, worden ingehuurd door miljonair Eric Knox van Knox Technologies. Het revolutionaire stemherkenningsprogramma dat hij heeft ontwikkeld, werd gestolen. De Angels brengen een bezoek aan Roger Corwin, Knox' grootste concurrent.

'Charlie's Angels', film uit 2000 met oa. Cameron Diaz, om 22.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:06
    Het weer (middag)
    18:10
    Dagelijkse kost
  • 18:00
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    20:00
    Terzake
  • 18:05
    Wannabe's
  • 17:45
    Alloo bij de Verkeerspolitie
    19:00
    VTM Nieuws
  • 17:30
    Helicopter ER
    18:25
    De Pfaffs
  • 17:35
    S.W.A.T.
    18:20
    The Goldbergs
  • 17:50
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:30
    ER
    19:05
    Zorro
  • 17:45
    Nonkel Jef
    18:15
    Sturm der Liebe
  • 17:45
    Maison Verhulst
    18:45
    Stukken van mensen
  • 17:55
    Big Sky
    18:50
    Family Law
  • 18:05
    Family Matters
    18:40
    Bar Rescue
  • 17:50
    A Place in the Sun
    18:45
    Retour Masters
  • 17:05
    Reap What You Sew: An Aurora Teagarden Mystery
    18:35
    Forensic Files II
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:51
    Tooldokter
    18:55
    Soul & Disco Train
  • 17:30
    Winterse Kost
    18:10
    Foodies & The City
  • 17:50
    Death in Paradise
    19:55
    The Doctor Blake Mysteries
  • 17:50
    Below Deck Sailing Yacht
    18:45
    Grey's Anatomy
  • 18:00
    NOS Olympische Winterspelen
    22:55
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 18:00
    De Proefkeuken
    18:25
    De Faker