BNNVARA brengt '2Doc: Het Gedoogdrama' over regeren met populistisch rechts

zondag 7 februari 2021

Tien jaar geleden kwam een voor Nederland uniek kabinet tot stand: de 'gedoogcoalitie', een minderheidsregering van VVD en CDA, gesteund vanuit de Tweede Kamer door de PVV.

De samenwerking van de liberale premier Mark Rutte met de PVV van Geert Wilders, leidde tot heftige discussie, vooral binnen het CDA dat in twee kampen uiteenviel. In de BNNVARA-documentaire 'Het Gedoogdrama' reconstrueren regisseur Piet de Blaauw en interviewer Frénk van der Linden op onthullende wijze de totstandkoming van kabinet Rutte1.


In de Haagse sociëteit De Witte, om de hoek van het Binnenhof, spreken zij uitvoerig met nauw betrokkenen over de manier waarop Rutte, Wilders en CDA-leider Maxime Verhagen de coalitie aangingen, de gevolgen die dat had voor de eenheid binnen het CDA, de wijze waarop het kabinet regeerde, en de vraag welke lessen uit deze beladen periode voortvloeien. Met het oog op de naderende Tweede Kamerverkiezingen, die tot nieuwe winst voor de PVV lijken te leiden, zijn die lessen hoogst actueel.

De vraaggesprekken in de documentaire maken duidelijk hoe traumatiserend deze bijzondere periode in onze politieke geschiedenis voor velen is geweest. De wonden blijken tot op de dag van vandaag niet allemaal te zijn geheeld. Naast helderheid over de emotionele impact verschaft de documentaire ook inzicht in cruciale gebeurtenissen die zich achter de schermen tussen de hoofdrolspelers hebben afgespeeld. Welke deals werden gesloten om de 'gedoogcoalitie' tot stand te brengen? En welke politieke mastodont probeerde het kabinet kort nadat het was geïnstalleerd al op te blazen?

In de film komen de volgende geïnterviewden aan het woord, hier allen vermeld met de functies die zij indertijd bekleedden: Ivo Opstelten (informateur/VVD-minister van Justitie), Job Cohen (fractieleider PvdA), Kathleen Ferrier (dissident fractielid CDA), Fred Teeven (fractielid VVD), Henk Bleker (voorzitter CDA), Hero Brinkman (fractielid PVV) en Gerd Leers (CDA-minister Immigratiezaken).

'2Doc: Het Gedoogdrama', maandag 8 februari om 20.25 uur bij BNNVARA op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Sergio in Italië: Marco 2026' (VTM GO+)

Vijf jaar na hun eerste culinaire ontmoeting voor het programma 'Sergio over de grens' trekken Sergio Herman en Marco Borsato terug naar Toscane. In Firenze duiken ze in de wereld van gelato en gaan ze op zoek naar de perfecte fiore di latte. Met een eigen machine en artisanale melk probeert Marco het ultieme ijs te maken.

'Sergio in Italië: Marco 2026', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:45
    Sporza: Waalse Pijl
    18:04
    VRT NWS Update
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 15:20
    Mojo Wisseltop
    15:30
    Lu en de dolle boel minis
  • 15:25
    The Good Doctor
    16:35
    Sara
  • 14:55
    Een Eigen Huis
    15:45
    Achter gesloten deuren
  • 14:35
    Bel-Air
    15:35
    The Goldbergs
  • 15:25
    Baywatch Hawaii
    16:25
    Cheers
  • 08:50
    Geen uitzending
    16:15
    Baywatch
  • 15:15
    Geen uitzending
    15:45
    Joe
  • 14:50
    Bake Off Vlaanderen
    15:55
    De Tafel van Tine
  • 15:25
    Matlock
    16:15
    This Is Us
  • 14:55
    Seal Team
    15:50
    Doom Patrol
  • 15:05
    Paris in Love
    16:05
    Het Blok
  • 15:25
    Killer Couples
    16:15
    World's Most Evil Killers
  • 15:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 15:13
    Het zelfbouwhuis
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 14:55
    Chris Cooks Cymru
    15:30
    Karola's Kitchen
  • 15:10
    Murdoch Mysteries
    16:10
    Hudson & Rex
  • 14:50
    Below Deck
    15:45
    The Secret Lives of Mormon Wives
  • 15:20
    NOS Journaal
    16:05
    Pauw & De Wit
  • 15:20
    Back to ESNS 2026
    16:00
    NOS Journaal
  • 15:20
    Masha en de Beer
    15:30
    Interstellar Ella