'Argos op TV': De invloed van de alcohollobby

woensdag 23 november 2022

Jaarlijks sterven in Nederland 5000 tot 7500 mensen aan de gevolgen van alcohol. Toch komt er weinig terecht van de stevige ambities van het kabinet om alcoholgebruik terug te dringen. Hoe kan dat?

In 'Argos op TV' een onderzoek naar de invloed van de alcohollobby.


Jaarlijks komen zo'n 29 duizend Nederlanders met een alcoholverslaving binnen bij de verslavingszorg, en zijn er 5.500 behandelingen op spoedeisende hulp door ongelukken veroorzaakt door alcohol. Ook veroorzaakt alcohol maar liefst 7 verschillende soorten kanker. Daarom nam ons eigen kabinet zich al in 2018 voor om het aantal overmatige drinkers in 2040 met de helft terug te dringen.

Toch komt er van die ambities weinig terecht, concludeert het RIVM. Zo weinig, dat staatssecretaris Van Ooijen recent de overlegtafel van alcoholindustrie en gezondheidspartijen ophief wegens gebrek aan resultaat. Hoe kan dat? Met een beroep op de wet open overheid vroeg Argos alle correspondentie met de alcoholindustrie rondom deze overlegtafel op. Uit de stukken blijkt glashelder welke strategieën de industrie gebruikt om het alcoholbeleid te proberen te beïnvloeden.

En er is nog iets geks aan de hand. Terwijl naast Nederland, ook de Europese Commissie plannen lanceert voor strenger alcoholbeleid, blijkt dat tegelijkertijd ieder jaar miljoenen Europees geld via subsidies bij de alcoholindustrie terechtkomen. Argos maakte een optelsom van publiek geld waarvan de industrie gebruikmaakt. En komt tot de schokkende conclusie dat de mooie woorden op het gebied van preventie, niet stroken met het huishoudboekje.

'Argos op TV'
'Argos' is er naast radio en online dit najaar ook op tv. In vier afleveringen onderzoekt de redactie verschillende onderwerpen met maatschappelijke impact. Ook op tv staat Argosgarant voor journalistiek speurwerk naar opmerkelijke achtergronden bij het nieuws, of zaken die nieuws zouden moeten zijn.

'Argos: De invloed van de alcohollobby', donderdag 24 november om 23.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Noodcentrale' (Eén)

De calltakers krijgen te maken met onder meer een bootje in nood op zee, een acute longembolie, een carjacking met een baseballbat, een elektrische fiets die tegen een lantaarnpaal knalt en een colonne buitenlandse brandweervoertuigen op weg naar Oekraïne.

'De Noodcentrale', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 01:00
    VRT NWS laat
    01:25
    Het weer (laat)
  • 23:40
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 23:55
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:05
    De Branche-Expert
    02:10
    Geen uitzending
  • 00:20
    Blind getrouwd: Australië
    01:30
    Geen uitzending
  • 00:45
    How I Met Your Mother
    01:35
    Geen uitzending
  • 01:00
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:20
    Suits
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:50
    SOS Piet
    01:15
    Geen uitzending
  • 01:05
    De Container Cup
    01:50
    De Tafel van Gert
  • 00:35
    Fire Country
    01:35
    This Is Us
  • 00:20
    Blue Bloods
    01:15
    Pawn Stars
  • 01:00
    Botched
    01:45
    Geen uitzending
  • 00:30
    FBI: International
    01:10
    Geen uitzending
  • 00:05
    Herhalingslus
    09:00
    Z-Extra
  • 00:53
    Het appartement
    01:13
    Aan de wand
  • 01:05
    Puur Oosters - Japans
    01:25
    A la carte
  • 00:55
    Miss Scarlet and the Duke
    01:45
    Call the Midwife
  • 01:05
    Scrubs
    01:55
    American Housewife
  • 00:50
    NOS Journaal Laat
    01:15
    Pauw & De Wit
  • 01:00
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 00:40
    Daten in het Dorp op Texel
    01:35
    Geheime Liefde