'Argos op TV': De invloed van de alcohollobby

woensdag 23 november 2022

Jaarlijks sterven in Nederland 5000 tot 7500 mensen aan de gevolgen van alcohol. Toch komt er weinig terecht van de stevige ambities van het kabinet om alcoholgebruik terug te dringen. Hoe kan dat?

In 'Argos op TV' een onderzoek naar de invloed van de alcohollobby.


Jaarlijks komen zo'n 29 duizend Nederlanders met een alcoholverslaving binnen bij de verslavingszorg, en zijn er 5.500 behandelingen op spoedeisende hulp door ongelukken veroorzaakt door alcohol. Ook veroorzaakt alcohol maar liefst 7 verschillende soorten kanker. Daarom nam ons eigen kabinet zich al in 2018 voor om het aantal overmatige drinkers in 2040 met de helft terug te dringen.

Toch komt er van die ambities weinig terecht, concludeert het RIVM. Zo weinig, dat staatssecretaris Van Ooijen recent de overlegtafel van alcoholindustrie en gezondheidspartijen ophief wegens gebrek aan resultaat. Hoe kan dat? Met een beroep op de wet open overheid vroeg Argos alle correspondentie met de alcoholindustrie rondom deze overlegtafel op. Uit de stukken blijkt glashelder welke strategieën de industrie gebruikt om het alcoholbeleid te proberen te beïnvloeden.

En er is nog iets geks aan de hand. Terwijl naast Nederland, ook de Europese Commissie plannen lanceert voor strenger alcoholbeleid, blijkt dat tegelijkertijd ieder jaar miljoenen Europees geld via subsidies bij de alcoholindustrie terechtkomen. Argos maakte een optelsom van publiek geld waarvan de industrie gebruikmaakt. En komt tot de schokkende conclusie dat de mooie woorden op het gebied van preventie, niet stroken met het huishoudboekje.

'Argos op TV'
'Argos' is er naast radio en online dit najaar ook op tv. In vier afleveringen onderzoekt de redactie verschillende onderwerpen met maatschappelijke impact. Ook op tv staat Argosgarant voor journalistiek speurwerk naar opmerkelijke achtergronden bij het nieuws, of zaken die nieuws zouden moeten zijn.

'Argos: De invloed van de alcohollobby', donderdag 24 november om 23.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Heel Mijn Hart' (VTM GO+)

Tom, Isabelle, Jozefien, Elke en Gilles starten hun verblijf in het Zuid-Afrikaanse vakantiehuis met een gezellig aperitief om elkaar beter te leren kennen. Gilles gaat vervolgens suppen met Kaat en Isabelle gaat op een date vol avontuur met Bart.

'Heel Mijn Hart', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:20
    Journaallus
    02:10
    VRT NWS laat
  • 23:45
    Nachtlus
    08:00
    Lentebeelden
  • 21:35
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 01:30
    Geen uitzending
    06:30
    Plop & de Peppers
  • 01:40
    Geen uitzending
    11:05
    GPs: Behind Closed Doors
  • 02:50
    Geen uitzending
    13:55
    Departure
  • 00:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:10
    Geen uitzending
    15:20
    La Brea
  • 00:45
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 03:00
    Geen uitzending
    09:35
    Zo doe je het!
  • 02:40
    Geen uitzending
    05:45
    Manifest
  • 01:50
    Geen uitzending
    02:20
    Blue Bloods
  • 02:40
    Geen uitzending
    02:10
    48 Hours to Buy
  • 02:15
    Geen uitzending
    02:15
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:06
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:06
    De perfecte tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 03:50
    Loïc zot van koken weekmenu
    02:25
    Vanavond bij ons
  • 04:10
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 03:35
    First Dates Australia
    02:30
    Grey's Anatomy
  • 02:00
    NOS Journaal
    02:05
    NOS WK Avond
  • 01:20
    Nieuwsuur
    08:00
    Petrus in het land
  • 02:55
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    02:20
    Parels voor de zwijnen