'Argos op TV': De invloed van de alcohollobby

woensdag 23 november 2022

Jaarlijks sterven in Nederland 5000 tot 7500 mensen aan de gevolgen van alcohol. Toch komt er weinig terecht van de stevige ambities van het kabinet om alcoholgebruik terug te dringen. Hoe kan dat?

In 'Argos op TV' een onderzoek naar de invloed van de alcohollobby.


Jaarlijks komen zo'n 29 duizend Nederlanders met een alcoholverslaving binnen bij de verslavingszorg, en zijn er 5.500 behandelingen op spoedeisende hulp door ongelukken veroorzaakt door alcohol. Ook veroorzaakt alcohol maar liefst 7 verschillende soorten kanker. Daarom nam ons eigen kabinet zich al in 2018 voor om het aantal overmatige drinkers in 2040 met de helft terug te dringen.

Toch komt er van die ambities weinig terecht, concludeert het RIVM. Zo weinig, dat staatssecretaris Van Ooijen recent de overlegtafel van alcoholindustrie en gezondheidspartijen ophief wegens gebrek aan resultaat. Hoe kan dat? Met een beroep op de wet open overheid vroeg Argos alle correspondentie met de alcoholindustrie rondom deze overlegtafel op. Uit de stukken blijkt glashelder welke strategieën de industrie gebruikt om het alcoholbeleid te proberen te beïnvloeden.

En er is nog iets geks aan de hand. Terwijl naast Nederland, ook de Europese Commissie plannen lanceert voor strenger alcoholbeleid, blijkt dat tegelijkertijd ieder jaar miljoenen Europees geld via subsidies bij de alcoholindustrie terechtkomen. Argos maakte een optelsom van publiek geld waarvan de industrie gebruikmaakt. En komt tot de schokkende conclusie dat de mooie woorden op het gebied van preventie, niet stroken met het huishoudboekje.

'Argos op TV'
'Argos' is er naast radio en online dit najaar ook op tv. In vier afleveringen onderzoekt de redactie verschillende onderwerpen met maatschappelijke impact. Ook op tv staat Argosgarant voor journalistiek speurwerk naar opmerkelijke achtergronden bij het nieuws, of zaken die nieuws zouden moeten zijn.

'Argos: De invloed van de alcohollobby', donderdag 24 november om 23.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Is't gelukt?' met Sven de Leijer

Fien Germijns, Ward Lemmelijn, Annemie Struyf, Bart Cannaerts, Birgit Aertgeerts, Mohsin Abbas, Stephanie Planckaert en Timon Verbeeck moesten het afgelopen jaar in alle discretie uitdagingen tot een goed einde brengen. Elke aflevering stellen drie van hen hun uitdaging voor aan hun tegenspelers, die moeten inschatten of het wel of niet gelukt is. In de studio krijgen ze voor het eerst beelden te zien van elkaars uitdagingen.

'Is 't Gelukt?', om 20.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:15
    Kinderen van Dewindt
    15:05
    Flikken Maastricht
  • 08:00
    Zomerbeelden
    16:50
    Mammals
  • 14:20
    Sarah knutselt
    14:25
    Meneer Papier
  • 13:45
    Chicago P.D.
    14:50
    Columbo
  • 14:20
    Faster
    16:15
    Viva De Costas
  • 13:35
    Grosse Pointe Garden Society
    14:30
    Dater's Handbook
  • 14:20
    Airwolf
    16:25
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 09:30
    Geen uitzending
    15:20
    La Brea
  • 10:00
    Joe
    15:05
    Geen uitzending
  • 13:40
    Achter De Schermen: Masterclasses
    14:40
    Friends
  • 14:00
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:45
    Criminal Minds
  • 13:35
    Most Outrageous Crimes
    15:35
    The Neighborhood
  • 13:30
    A Place in the Sun
    17:15
    Komen Eten
  • 14:20
    Accident, Suicide, or Murder
    16:55
    Snapped: Killer Couples
  • 13:54
    Z-Weekoverzicht
    14:28
    Trends Talk
  • 14:13
    Het appartement
    14:30
    Lazy Sunday Afternoon
  • 14:20
    Open Vuur
    15:10
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 14:10
    Midsomer Murders
    15:05
    Grantchester
  • 13:40
    NCIS
    18:05
    Scandal
  • 13:10
    NOS Studio Sport Live
    17:25
    Keuringsdienst van Waarde
  • 13:55
    Andere Tijden presenteert: Door Vrouwenogen
    14:40
    Maarten & Philip op het spoor
  • 14:20
    Summer Break
    14:35
    Brugklas marathon