'Argos op TV': De invloed van de alcohollobby

woensdag 23 november 2022

Jaarlijks sterven in Nederland 5000 tot 7500 mensen aan de gevolgen van alcohol. Toch komt er weinig terecht van de stevige ambities van het kabinet om alcoholgebruik terug te dringen. Hoe kan dat?

In 'Argos op TV' een onderzoek naar de invloed van de alcohollobby.


Jaarlijks komen zo'n 29 duizend Nederlanders met een alcoholverslaving binnen bij de verslavingszorg, en zijn er 5.500 behandelingen op spoedeisende hulp door ongelukken veroorzaakt door alcohol. Ook veroorzaakt alcohol maar liefst 7 verschillende soorten kanker. Daarom nam ons eigen kabinet zich al in 2018 voor om het aantal overmatige drinkers in 2040 met de helft terug te dringen.

Toch komt er van die ambities weinig terecht, concludeert het RIVM. Zo weinig, dat staatssecretaris Van Ooijen recent de overlegtafel van alcoholindustrie en gezondheidspartijen ophief wegens gebrek aan resultaat. Hoe kan dat? Met een beroep op de wet open overheid vroeg Argos alle correspondentie met de alcoholindustrie rondom deze overlegtafel op. Uit de stukken blijkt glashelder welke strategieën de industrie gebruikt om het alcoholbeleid te proberen te beïnvloeden.

En er is nog iets geks aan de hand. Terwijl naast Nederland, ook de Europese Commissie plannen lanceert voor strenger alcoholbeleid, blijkt dat tegelijkertijd ieder jaar miljoenen Europees geld via subsidies bij de alcoholindustrie terechtkomen. Argos maakte een optelsom van publiek geld waarvan de industrie gebruikmaakt. En komt tot de schokkende conclusie dat de mooie woorden op het gebied van preventie, niet stroken met het huishoudboekje.

'Argos op TV'
'Argos' is er naast radio en online dit najaar ook op tv. In vier afleveringen onderzoekt de redactie verschillende onderwerpen met maatschappelijke impact. Ook op tv staat Argosgarant voor journalistiek speurwerk naar opmerkelijke achtergronden bij het nieuws, of zaken die nieuws zouden moeten zijn.

'Argos: De invloed van de alcohollobby', donderdag 24 november om 23.30 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT 1 logo

Hoe denk je dat de wereld én je eigen leven eruit zullen zien over vijf jaar? Een prikkelende vraag die Wim De Vilder in 2020 stelde aan negen bekende en interessante landgenoten. In deze aflevering blikken Maaike Cafmeyer, Karl Vannieuwkerke en Marc Van Ranst terug op hun uitspraken van toen.

'Over 5 Jaar', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:25
    VRT NWS laat
    07:00
    Karrewiet met VGT
  • 22:25
    Marilyn Manson: Unmasked
    06:00
    De Warmste Week
  • 20:55
    Sporza: UEFA Champions League Vrouwen
    07:00
    Sam & Julia
  • 22:25
    Chicago P.D.
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 20:00
    WK Darts 2026
    02:30
    Geen uitzending
  • 20:35
    Oblivion
    11:50
    Geen uitzending
  • 20:35
    The Nice Guys
    07:00
    Willy
  • 22:15
    Christmas CEO
    06:45
    A Joyous Christmas
  • 21:35
    Matlock
    06:00
    Joe
  • 22:25
    Celebrity MasterChef Kerst
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 20:35
    The Great Gatsby
    06:35
    New Amsterdam
  • 22:20
    NCIS: Los Angeles
    06:25
    Blue Bloods
  • 22:15
    The Christmas Break
    11:35
    Christmas in My Heart
  • 22:20
    Cold Case
    12:30
    CSI: Vegas
  • 22:29
    Z-Beurs
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 22:14
    Red de meubelen
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 22:25
    Toasted on wheels!
    06:45
    Het feestmenu van ..
  • 22:05
    The Madame Blanc Mysteries
    07:00
    McDonald and Dodds
  • 22:25
    NCIS: New Orleans
    12:55
    Storage Wars
  • 21:30
    Oogappeltje voor de dorst
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 22:20
    Heimwee naar Schokland
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 21:20
    NOS Sportjaar 2025
    10:20
    Nelli en Nora