'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets' bij de EO

zaterdag 19 maart 2022

Idealistische en opstandige jongeren van over de hele wereld kwamen vanaf de jaren zeventig naar Israël om voor korte of langere tijd te wonen en te werken in een kibboets. De populaire Israëlische leefgemeenschappen waren op socialistische leest geschoeid.

Het documentaire tweeluik 'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets', laat zien hoe de vrijwilligers daar hun 'coming of age' beleefden. In het tweeluik zijn naast toenmalige vrijwilligers uit o.a. Zweden, Denemarken en Engeland, ook twee Nederlanders te zien die hun herinnering aan hun collectieve bestaan delen.


De idealistische en rebelse generatie in de jaren zestig bleek zeer gecharmeerd van de oude socialistische ideologie zoals die tot leven kwam in de Israëlische kibboets. De Zesdaagse Oorlog van 1967 leidde tot een golf van steun voor Israël en voor de kibboetsbeweging die werd beschouwd als het socialistische wonder. Toen reisbureaus wereldwijd speciale kibboetsreizen gingen verkopen, werd duidelijk dat vrijwilligerswerk ook een winstgevende zaak kon zijn. En die sober levende kibboetsniks kregen te maken met allerlei onbekende aangelegenheden: drugs, alcohol en huwelijken met niet-joodse buitenlanders.

Imago
De werkloosheid in heel Europa zorgde in de jaren tachtig voor een gestaag aantal vrijwilligers, maar inmiddels leidt de kibboets een marginaal bestaan en lijkt vrijwilligerswerk onder westerse jongeren niet meer erg populair te zijn. Tenslotte heeft het imago van Israël de afgelopen jaren een deuk opgelopen.

Anne-Marie Hazersloot
De in Doetinchem geboren Anne-Marie was een van de tienduizenden vrijwilligers die eind jaren zeventig enige tijd in een Israëlische kibboets werkte. Ze zegt hierover: 'Mijn kibboetstijd in 'Ein HaHoresh' was een hele gelukkige periode in mijn jonge leven.' Samen met leeftijdsgenoten uit alle delen van de wereld plukte ze sinaasappels, werkte ze in de wasserij, molk de koeien , raapte eieren en paste op de kinderen van de kibboetsniks. Jongeren als Anne-Marie ruilden hun vaak luxueuze westerse bestaan tijdelijk in voor een collectief leven in de oervorm van de Israëlische maatschappij.

'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets' is een documentaire tweeluik van de Joodse programmering van de EO.

'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets', zondag 20 en 27 maart om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Campus Cup' (VRT Canvas)

22 teams van de Vlaamse universiteiten en twaalf hogeschoolploegen nemen het tegen elkaar op. Enkel de acht beste stoten door naar de kwartfinales. De aftrap wordt gegeven door Drama van de LUCA School of Arts, dat het opneemt tegen Tandheelkunde van de KUL.

'Campus Cup', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:30
    Dag & nacht
    22:20
    VRT NWS laat
  • 21:25
    De Campus Cup
    22:15
    De ideale wereld
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:45
    Moordzaken: Liefde is geen Alibi
    22:55
    Ze Zeggen Dat
  • 21:15
    The Rainmaker
    22:45
    The Good Doctor
  • 20:35
    The Hunger Games: Mockingjay, Part 2
    22:55
    Dangerous Game: The Legacy Murders
  • 20:35
    Major Payne
    22:15
    Call the Bailiffs: Time To Pay Up
  • 21:35
    Snowpiercer
    22:25
    ER
  • 21:30
    De Planckaerts
    22:40
    Baywatch
  • 21:15
    Blind Gekocht
    22:25
    De Container Cup
  • 20:35
    The Girl in the Spider's Web
  • 21:30
    Seal Team
    22:25
    Doom Patrol
  • 21:25
    Komen Eten
    22:20
    Huizenjagers
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 22:02
    Z-accelerate
    22:09
    Z-Nieuws
  • 22:00
    Mijn tuin
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 21:30
    Meat Timon
    22:15
    De Dagschotel
  • 21:00
    Beyond Paradise
    22:10
    Vienna Blood
  • 21:40
    Prison Break
    22:35
    NCIS: Los Angeles
  • 21:40
    Ons Droomproject in Wales
    22:35
    Pauw & De Wit
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:40
    Het Uur van de Wolf: De verborgen installatie
  • 21:25
    BRANDMERK - Kind van een Vermoorde Ouder
    22:05
    Meiden die rijden