'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets' bij de EO

zaterdag 19 maart 2022

Idealistische en opstandige jongeren van over de hele wereld kwamen vanaf de jaren zeventig naar Israël om voor korte of langere tijd te wonen en te werken in een kibboets. De populaire Israëlische leefgemeenschappen waren op socialistische leest geschoeid.

Het documentaire tweeluik 'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets', laat zien hoe de vrijwilligers daar hun 'coming of age' beleefden. In het tweeluik zijn naast toenmalige vrijwilligers uit o.a. Zweden, Denemarken en Engeland, ook twee Nederlanders te zien die hun herinnering aan hun collectieve bestaan delen.


De idealistische en rebelse generatie in de jaren zestig bleek zeer gecharmeerd van de oude socialistische ideologie zoals die tot leven kwam in de Israëlische kibboets. De Zesdaagse Oorlog van 1967 leidde tot een golf van steun voor Israël en voor de kibboetsbeweging die werd beschouwd als het socialistische wonder. Toen reisbureaus wereldwijd speciale kibboetsreizen gingen verkopen, werd duidelijk dat vrijwilligerswerk ook een winstgevende zaak kon zijn. En die sober levende kibboetsniks kregen te maken met allerlei onbekende aangelegenheden: drugs, alcohol en huwelijken met niet-joodse buitenlanders.

Imago
De werkloosheid in heel Europa zorgde in de jaren tachtig voor een gestaag aantal vrijwilligers, maar inmiddels leidt de kibboets een marginaal bestaan en lijkt vrijwilligerswerk onder westerse jongeren niet meer erg populair te zijn. Tenslotte heeft het imago van Israël de afgelopen jaren een deuk opgelopen.

Anne-Marie Hazersloot
De in Doetinchem geboren Anne-Marie was een van de tienduizenden vrijwilligers die eind jaren zeventig enige tijd in een Israëlische kibboets werkte. Ze zegt hierover: 'Mijn kibboetstijd in 'Ein HaHoresh' was een hele gelukkige periode in mijn jonge leven.' Samen met leeftijdsgenoten uit alle delen van de wereld plukte ze sinaasappels, werkte ze in de wasserij, molk de koeien , raapte eieren en paste op de kinderen van de kibboetsniks. Jongeren als Anne-Marie ruilden hun vaak luxueuze westerse bestaan tijdelijk in voor een collectief leven in de oervorm van de Israëlische maatschappij.

'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets' is een documentaire tweeluik van de Joodse programmering van de EO.

'Appels en sinaasappels, de aantrekkingskracht van de Israëlische kibboets', zondag 20 en 27 maart om 15.25 uur bij de EO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Wanneer Billy Beane manager wordt van de Oakland A's, een honkbalteam met geldproblemen, gebruikt hij een wel heel onorthodoxe manier om resultaten te halen. Samen met zijn assistent Peter Brand gebruikt hij een compleet door de computer gegenereerde analyse om zijn spelers te vinden en zo een team samen te stellen voor de World Series. Ondanks verzet van de oude garde, de media en de fans slaagt Beane erin om het honkbalteam tot een succes te maken.

'Moneyball', film uit 2011 met oa. Brad Pitt, om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Radio 2 op VRT 1: WinWin
    06:00
    Mr. Magoo
  • 09:00
    Herfstbeelden
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 09:10
    Timbalo
    06:00
    Tik Tak
  • 09:05
    Heidi
    01:15
    Geen uitzending
  • 02:00
    Geen uitzending
    10:40
    MasterChef Australië
  • 09:00
    Geen uitzending
    06:00
    Qmusic
  • 07:00
    Willy
    01:45
    Te bepalen
  • 09:05
    Rocky Mountain Christmas
    06:10
    Romance at Reindeer Lodge
  • 06:00
    Joe
    02:25
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
  • 08:40
    Castle
    02:05
    Geen uitzending
  • 08:50
    The Ark
    02:40
    Geen uitzending
  • 09:05
    Masterchef New Zealand
    03:05
    Oh Oh Den Haag
  • 08:40
    Accident, Suicide, or Murder
    02:00
    CSI: Crime Scene Investigation
  • 04:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:09
    De tip
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:10
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    03:15
    Over (h)eerlijke groenten
  • 08:20
    Midsomer Murders
    03:05
    Agatha Raisin
  • 09:00
    Burn Notice
    02:05
    NCIS
  • 09:10
    Goedemorgen Nederland
    02:15
    NOS Journaal
  • 09:00
    NOS Journaal met gebarentaal
    02:00
    Buitenhof
  • 09:05
    Vos en Haas
    02:30
    NOS Studio Sport