'Andere Tijden Special': Drie vrouwen en het verraad

Een nazomerse dag in september 1943. De jonge Utrechtse studente Truus van Lier is zenuwachtig. Straks gaat ze de hoofdcommissaris van politie in haar stad doodschieten. Het is de NSB'er Gerard Kerlen, een handlanger van de Duitse bezetter.
Voor zijn huis op het Willemsplantsoen wacht Truus hem op. Oog in oog met Kerlen haalt ze de trekker over.
Na haar daad weet Truus te ontkomen, maar toch wordt ze een paar weken later opgepakt. Ze is verraden. Hetzelfde jaar nog wordt ze in concentratiekamp Sachsenhausen gefusilleerd.
Truus van Lier is de eerste Nederlandse verzetsvrouw die in haar eentje een nazi om het leven brengt. Daarvoor heeft ze al tal van ander gevaarlijk verzetswerk gedaan. Ze infiltreert bij de NSB en de Wehrmacht en maakt deel uit van CS-6, een verzetsgroep die al vroeg in de oorlog overgaat tot gewelddadige acties en strijdt tegen Jodenvervolging. De Sicherheitsdienst houdt deze groep nauwlettend in de gaten en zet infiltranten in. Dat bezegelt ook het lot van Truus van Lier.
Een biografie en een standbeeld
Komende maand verschijnt een biografie van Truus van Lier, geschreven door Jessica van Geel. En kunstenaar Joyce Overheul kreeg de opdracht een standbeeld van haar te maken.
Drie vrouwen in verzet
Truus is niet de enige in haar familie die zich verzet. Ook haar zus Miek doet verzetswerk, maar gaat minder ver dan Truus. Ze overleeft de oorlog tenslotte door het land te ontvluchten. En dan is er nicht Trui van Lier, die kiest voor een andere weg. Zij verstopt vele Joodse kinderen in haar crèche. Ook Trui overleeft de oorlog.
'Andere Tijden' over drie vrouwen in één familie die in de oorlog niet lijdzaam toe willen toekijken en kiezen voor verzet. En over die bewuste septemberdag in 1943. Hoe kwam Truus tot haar daad? En hoe en waarom werd ze verraden?
'Andere Tijden Special: Drie vrouwen en het verraad', maandag 11 april om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Camelia's eerste etentje als nieuwe 'Housewife' loopt meteen uit de hand
- 100 vakken, 100 kandidaten, 0 genade: de strijd barst opnieuw los in 'The Floor'
- Fien Vermeulen nieuwe presentatrice van 'Shownieuws'
- Kijkcijfers: woensdag 1 april 2026
- Voortvluchtigen staan bij de start van 'Klopjacht' meteen oog in oog met de speurders
- Dit zijn zaterdag de onderwerpen van 'Kassa'
- Van VRT naar VTM: An Lemmens verrast Yasmina in laatste Blind Auditions van 'The Voice'
- 'De Trein' onthult verborgen koninklijk erfgoed van Brussel-Centraal
- 'Meldpunt Actueel' over pensioencompensatie
- Ex-Mol Eline kaart mogelijke medische fouten aan bij verlies van pasgeboren kindje in 'Justice For All'
- The Cats ontvangt NPO Radio 5 Evergreen Award
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- 'FM op 5' viert start Evergreen week van de jaren 60
- Estelle Cruijff en Johnny de Mol luiden weekend in met nieuwe radioshow op Radio Noordzee
- Politiek commentator Kees Boonman stopt bij 'Nieuwsweekend'
Multimedia SPOTLIGHT
-
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol' -
Noah zet alles op alles in 'So You Think You Can Dance' -
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max
Kijktip van de dag

Na een bizar ongeluk waarbij een jongen om het leven kwam, wordt de zeventienjarige Lucinda naar een kostschool gestuurd. Vanaf de allereerste schooldag trekt de mysterieuze en afstandelijke Daniël Grigori haar aandacht. Hij komt haar bekend voor en is de enige afleiding die ze heeft op een plek waar gsm's verboden zijn en camera's elke beweging registreren. Ze voelt zich als een magneet tot hem aangetrokken, maar ook medestudent Cam laat haar niet onberoerd.
'Fallen', film uit 2016 met oa. Jeremy Irvine, om 20.35 uur op VTM 4.



































