'Achter de Dijken: Vrijheid': Indonesië

woensdag 9 oktober 2019

In deze vijfde aflevering van 'Achter de Dijken: Vrijheid' onderzoekt Leo Blokhuis de geschiedenis van een bevrijd Nederland dat een ander land zijn vrijheid wilde ontzeggen.

Zowel in Nederland als Indonesië gaat hij op zoek naar de erfenis van 350 jaar koloniale heerschappij.


Februari 1946. Nederland is nog geen jaar bevrijd als het aan de andere kant van de wereld een koloniale oorlog begint. Ruim 130.000 militairen worden per schip naar de kolonie vervoerd om daar de vooroorlogse koloniale verhoudingen te herstellen. Maar in Indonesië is op 17 augustus 1945 de onafhankelijkheid uitgeroepen. ‘Merdeka!’ is de leus van de Indonesische vrijheidsstrijders: Vrijheid!

Een land achter de dijken dat te boek staat als vrijheidslievend, overheerst meer dan drie eeuwen lang een enorm eilandenrijk aan de andere kant van de wereld. Met de vrijheid van de Indonesiërs neemt men het niet zo nauw. Op zoek naar sporen van deze koloniale erfenis bezoekt Leo Blokhuis  hotel Duin en Kruidberg, ooit het grootse particuliere woonhuis van Nederland. Het werd gebouwd met geld dat in de koloniën werd verdiend. Eigenaar Jacob Theodoor Cremer werd puissant rijk dankzij het werk van honderdduizenden koelies, die op de tabaksplantages slavenarbeid verrichtten. Wat is er van hun geschiedenis terug te vinden in Medan (Sumatra), waar de roemruchte Deli-maatschappij gevestigd was?

Nederland worstelt al jaren met haar koloniale verleden. Onderdrukking en geweld, het past niet echt in het beeld dat wij van onszelf hebben. Een groot wetenschappelijk onderzoek naar de koloniale oorlog roept dan ook felle publieke reacties op. Sommigen zijn bang dat het onderzoek te kritisch zal zijn, anderen vrezen juist dat de wandaden van Nederlandse militairen vergoelijkt zullen worden.  Voor nabestaanden van slachtoffers van het Nederlandse leger zal het niet kritisch genoeg kunnen zijn. Daarnaast zijn er ook veel Indonesiërs die met een zekere meewarigheid naar het Nederlandse zelfonderzoek lijken te kijken. In Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, ontmoet Leo Blokhuis de architect Soehardi Hartono die zegt: ‘Wij hebben het  jullie vergeven. Nu moeten jullie jezelf vergeven.’

Merdeka!/Vrijheid, verhalen en tegen-verhalen over een geschiedenis waarvan de laatste bladzijden nog lang niet geschreven zijn.

'Achter de Dijken: Vrijheid', donderdag 10 oktober om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Over 5 Jaar' - Bart De Wever (VRT 1)

Hoe denk je dat de wereld én je eigen leven eruit zullen zien over vijf jaar? Een prikkelende vraag die Wim De Vilder in 2020 stelde aan negen bekende landgenoten. In deze aflevering blikken premier Bart De Wever, regisseur Adil El Arbi en nationaal drugscommissaris Ine Van Wymersch terug op hun uitspraken van vijf jaar geleden.

'Over 5 Jaar', om 21.25 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 21:25
    Over 5 jaar
    01:00
    Het weer (laat)
  • 21:25
    De deal met Iran
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
  • 21:25
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 22:00
    Alloo bij de Verkeerspolitie
    06:55
    Sprookjes van Klaas Vaak
  • 20:35
    Homefront
    00:10
    Ramsay's Kitchen Nightmares
  • 20:35
    Angels & Demons
    06:00
    Qmusic
  • 20:35
    The Naked Gun
    00:40
    Geen uitzending
  • 22:05
    Christmas Sail
    01:30
    JOE XMAS
  • 21:35
    Matlock
    01:20
    Geen uitzending
  • 21:15
    De Slimste Mens Ter Wereld
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 20:35
    Bliss
    01:20
    New Amsterdam
  • 21:25
    Hawaii Five-0
    01:35
    Ice Vikings
  • 20:35
    A Star for Christmas
    02:00
    Geen uitzending
  • 21:25
    World's Most Evil Killers
  • 22:10
    Z-Nieuws
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 21:58
    Hobbyklus
    05:55
    Sixties To Six
  • 21:50
    Ware Delicatessen
    01:45
    Winterse Kost
  • 22:05
    The Madame Blanc Mysteries
    01:45
    Inside Man
  • 21:30
    The Resident
    04:10
    Real Girlfriends in Paris
  • 21:30
    Onze boerderij internationaal
    01:05
    Pauw & De Wit
  • 21:30
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 21:20
    Top 2000 Quiz
    02:35
    Top 2000: The Untold Stories