'Achter de Dijken: Vrijheid': Indonesië

woensdag 9 oktober 2019

In deze vijfde aflevering van 'Achter de Dijken: Vrijheid' onderzoekt Leo Blokhuis de geschiedenis van een bevrijd Nederland dat een ander land zijn vrijheid wilde ontzeggen.

Zowel in Nederland als Indonesië gaat hij op zoek naar de erfenis van 350 jaar koloniale heerschappij.


Februari 1946. Nederland is nog geen jaar bevrijd als het aan de andere kant van de wereld een koloniale oorlog begint. Ruim 130.000 militairen worden per schip naar de kolonie vervoerd om daar de vooroorlogse koloniale verhoudingen te herstellen. Maar in Indonesië is op 17 augustus 1945 de onafhankelijkheid uitgeroepen. ‘Merdeka!’ is de leus van de Indonesische vrijheidsstrijders: Vrijheid!

Een land achter de dijken dat te boek staat als vrijheidslievend, overheerst meer dan drie eeuwen lang een enorm eilandenrijk aan de andere kant van de wereld. Met de vrijheid van de Indonesiërs neemt men het niet zo nauw. Op zoek naar sporen van deze koloniale erfenis bezoekt Leo Blokhuis  hotel Duin en Kruidberg, ooit het grootse particuliere woonhuis van Nederland. Het werd gebouwd met geld dat in de koloniën werd verdiend. Eigenaar Jacob Theodoor Cremer werd puissant rijk dankzij het werk van honderdduizenden koelies, die op de tabaksplantages slavenarbeid verrichtten. Wat is er van hun geschiedenis terug te vinden in Medan (Sumatra), waar de roemruchte Deli-maatschappij gevestigd was?

Nederland worstelt al jaren met haar koloniale verleden. Onderdrukking en geweld, het past niet echt in het beeld dat wij van onszelf hebben. Een groot wetenschappelijk onderzoek naar de koloniale oorlog roept dan ook felle publieke reacties op. Sommigen zijn bang dat het onderzoek te kritisch zal zijn, anderen vrezen juist dat de wandaden van Nederlandse militairen vergoelijkt zullen worden.  Voor nabestaanden van slachtoffers van het Nederlandse leger zal het niet kritisch genoeg kunnen zijn. Daarnaast zijn er ook veel Indonesiërs die met een zekere meewarigheid naar het Nederlandse zelfonderzoek lijken te kijken. In Medan, de hoofdstad van Noord-Sumatra, ontmoet Leo Blokhuis de architect Soehardi Hartono die zegt: ‘Wij hebben het  jullie vergeven. Nu moeten jullie jezelf vergeven.’

Merdeka!/Vrijheid, verhalen en tegen-verhalen over een geschiedenis waarvan de laatste bladzijden nog lang niet geschreven zijn.

'Achter de Dijken: Vrijheid', donderdag 10 oktober om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

In de toekomst woedt er oorlog tussen de mens en een AI-leger. Joshua is een voormalig agent van de speciale eenheid die rouwt om de verdwijning van zijn vrouw. Hij wordt gerekruteerd om de Schepper, de architect van de geavanceerde AI, op te sporen en te doden. Deze architect heeft een mysterieus wapen ontwikkeld dat niet alleen de oorlog maar ook de mensheid kan beëindigen.

'The Creator', film uit 2023 met oa. John David Washington en Gemma Chan, om 20.30 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:30
    De Ridder
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 13:00
    Winterbeelden
    16:55
    Secrets of the Superagers
  • 14:55
    Cirkelhoek
    12:55
    Mega Mindy
  • 14:15
    Wittekerke
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:00
    De alarmcentrale: pech onderweg
    13:25
    #TextMeWhenYouGetHome
  • 14:50
    Exodus: Gods and Kings
    12:10
    Geen uitzending
  • 14:30
    Caught on Dashcam
    10:00
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    15:25
    The Endgame
  • 14:55
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:20
    The Sky Is The Limit All Stars
    13:00
    Toasted!
  • 14:20
    Fire Country
    13:00
    Big Sky
  • 14:45
    Seal Team
    12:55
    Bar Rescue
  • 14:50
    The Real Housewives of Beverly Hills
    12:20
    A Place in the Sun
  • 14:20
    Snapped
    16:35
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:46
    Publireportage
    12:38
    Hallo Roger
  • 14:35
    De Chalet aan de Semois
    12:30
    Het Weekmenu
  • 14:50
    Outrageous
    12:25
    New Tricks
  • 14:45
    Below Deck Mediterranean
    12:55
    Storage Wars
  • 14:40
    NOS Journaal
    13:30
    Short track
  • 14:00
    Het Uur van de Wolf
    13:00
    NOS Journaal
  • 14:45
    Bollie & Billie
    12:40
    Mega Mindy