'Achter de Dijken: Vrijheid' - aflevering 2: Eeuwenoude sporen

woensdag 18 september 2019

Leo Blokhuis gaat terug naar de tijd van Ridders en Romeinen. Sporen van de drang naar vrijheid zijn al millennia oud, zo blijkt.

Als je maar weet waar je moet zoeken. In de grond, boven de grond, en in gebruiken van nu. Al in onze vroegste geschiedenis werd er voortdurend geprobeerd vrijheid te verdedigen of gebied te veroveren. De eerste bron die daarover schrijft, is de Romeinse geschiedschrijver Tacitus. Hij verbaast zich over de vrijheidsdrang van de bewoners van die moerassige Lage Landen.


Blokhuis: 'Het blijft een machtig verhaal. De Romeinen, die een grens door het huidige Nederland trekken, goed bewaakt, met wachttorens en goedgetrainde soldaten.’ Blokhuis speurt met archeologen naar de sporen van de strijd, onder de grond en in de rivieren: ‘wie zijn hand steekt in de Rijn, steekt zijn hand in de geschiedenis.'

Na de Romeinen is het een komen en gaan van andere overheersers. Het lijkt wel of het in de Middeleeuwen altijd hommeles is in onze contreien. Niks geen gepolder, er wordt geknokt!

Friesland, dat in de Middeleeuwen grofweg van Zeeland tot Denemarken loopt en een machtig land is, kent lang een vrije samenleving. Iedere terp is eigen baas. De graven van Holland aan de andere kant van de Zuiderzee bedreigen deze Friese Vrijheid, net als onderlinge Friese twisten. Ook een opstandig gebied als Gelderland laat zich niet onberoerd. Leo reist naar kastelen en kloosters, vaart over de ooit fanatiek ontwaterde Friese meren ('de grootste ecologische ramp van ons land').

Regionaal verlangen en het koesteren van het verleden is sterk aanwezig in het Nederland van 2019. Een zoektocht naar identiteit, een verlangen naar gemeenschapszin en de vrijheid om zelf uit te maken wat je doet en laat.

Dolly Verhoeven, hoogleraar Gelderse geschiedenis: 'De wereld is groot geworden. We zitten in een tijd van enorme veranderingen. Mensen zoeken houvast, willen zich verbonden voelen en duiken weer in de regionale en lokale geschiedenis.'

'Achter de Dijken: Vrijheid', donderdag 19 september om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ik Vraag Het Aan' (VRT 1)

Niels ontvangt Imane Boudadi, Wannes Lacroix, Aaron Blommaert, Petra De Sutter en Daphne Agten. Voor Aaron is de song 'Ben' van Michael Jackson voor eeuwig verbonden met de dag waarop hun trouwe viervoeter Ben stierf. En het Gentse collectief Lézard zet de studio op zijn kop met het geweldige Rock Lobster' van The B-52’s. Komen ook: Judith, Alice Mae, Natalia en Portland. Niels zingt 'Visiting Hours' van Ed Sheeran voor Jolien uit het publiek.

'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:25
    De rugzak
    17:10
    Witse
  • 16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
    16:55
    The Office
  • 16:20
    100% Wolf: De legende van de maansteen
    16:45
    Spring
  • 16:20
    America's Funniest Home Videos
  • 16:25
    Ik Vertrek
    17:25
    Helicopter ER
  • 15:30
    The Bad Guys
    17:20
    S.W.A.T.
  • 15:50
    Xena: Warrior Princess
    16:45
    24
  • 15:40
    Baywatch
    16:35
    Suits
  • 16:25
    Home Improvement
    16:55
    SOS Piet
  • 15:45
    De Tafel van Gert
    17:05
    Daan & Jani
  • 16:05
    Grey's Anatomy
  • 15:50
    NCIS: Los Angeles
    16:45
    Brooklyn Nine-Nine
  • 15:10
    The Block Australia
    16:30
    Bachelor in Paradise Australia
  • 16:05
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:28
    Diy on wheels
    16:55
    Dit Zijn De Classics van MENTpop-radio
  • 16:05
    De Eregast
    17:00
    Panklaar
  • 15:40
    The Doctor Blake Mysteries
    16:50
    Call the Midwife
  • 16:05
    Below Deck Down Under
    17:00
    Below Deck Sailing Yacht
  • 16:00
    NOS Olympische Winterspelen
    21:30
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 16:25
    Noord-Zuid-Oost-West
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:25
    Lassie Animated
    16:45
    Superheldenschool