'Achter de Dijken: Vrijheid' - aflevering 2: Eeuwenoude sporen

woensdag 18 september 2019

Leo Blokhuis gaat terug naar de tijd van Ridders en Romeinen. Sporen van de drang naar vrijheid zijn al millennia oud, zo blijkt.

Als je maar weet waar je moet zoeken. In de grond, boven de grond, en in gebruiken van nu. Al in onze vroegste geschiedenis werd er voortdurend geprobeerd vrijheid te verdedigen of gebied te veroveren. De eerste bron die daarover schrijft, is de Romeinse geschiedschrijver Tacitus. Hij verbaast zich over de vrijheidsdrang van de bewoners van die moerassige Lage Landen.


Blokhuis: 'Het blijft een machtig verhaal. De Romeinen, die een grens door het huidige Nederland trekken, goed bewaakt, met wachttorens en goedgetrainde soldaten.’ Blokhuis speurt met archeologen naar de sporen van de strijd, onder de grond en in de rivieren: ‘wie zijn hand steekt in de Rijn, steekt zijn hand in de geschiedenis.'

Na de Romeinen is het een komen en gaan van andere overheersers. Het lijkt wel of het in de Middeleeuwen altijd hommeles is in onze contreien. Niks geen gepolder, er wordt geknokt!

Friesland, dat in de Middeleeuwen grofweg van Zeeland tot Denemarken loopt en een machtig land is, kent lang een vrije samenleving. Iedere terp is eigen baas. De graven van Holland aan de andere kant van de Zuiderzee bedreigen deze Friese Vrijheid, net als onderlinge Friese twisten. Ook een opstandig gebied als Gelderland laat zich niet onberoerd. Leo reist naar kastelen en kloosters, vaart over de ooit fanatiek ontwaterde Friese meren ('de grootste ecologische ramp van ons land').

Regionaal verlangen en het koesteren van het verleden is sterk aanwezig in het Nederland van 2019. Een zoektocht naar identiteit, een verlangen naar gemeenschapszin en de vrijheid om zelf uit te maken wat je doet en laat.

Dolly Verhoeven, hoogleraar Gelderse geschiedenis: 'De wereld is groot geworden. We zitten in een tijd van enorme veranderingen. Mensen zoeken houvast, willen zich verbonden voelen en duiken weer in de regionale en lokale geschiedenis.'

'Achter de Dijken: Vrijheid', donderdag 19 september om 20.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ann Tuts als Doortje in 'F.C. De Kampioenen'

Pascale zou graag eens alleen zijn met Maurice en stelt hem voor om samen een weekendje weg te gaan. Maurice kan echter niet omdat hij zijn moeder niet alleen kan laten. Fernand zet Boma aan om Pascale mee te nemen naar Spanje. Hij hoopt zo Maurice te ontmoedigen nog in het café te komen. Pascale stemt toe, maar enkel om Maurice jaloers te maken en het er eens goed van te nemen. Carmen heeft een auditie gedaan voor een film en heeft een hoofdrol gekregen.

'FC De Kampioenen', om 20.10 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:15
    Sisters
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Sta op met Radio 2
    06:00
    Radio 2 Zomerweekend
  • 06:25
    Simon
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:30
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:35
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:45
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:10
    Geen uitzending
    15:30
    La Brea
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:10
    Geen uitzending
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:45
    Manifest
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:40
    FBI: International
  • 04:03
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:26
    Kan ik het ook?
    05:55
    Sixties To Six
  • 06:20
    Snel, Makkelijk & Lekker - Het Weekmenu
    02:05
    Culinair Thailand
  • 06:00
    Ghosts
    03:00
    Father Brown
  • 06:00
    Hot Yachts
    02:30
    Below Deck
  • 06:10
    MAX Geheugentrainer
    02:10
    NOS Journaal
  • 01:00
    Nieuwsuur
    08:20
    Natuur in de Cariben
  • 06:25
    Sesamstraat
    05:30
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal