Podcast 'De Ranchi Baby's – een koloniale erfenis' bij de NTR

Eén stoomschip. Vijf uitzonderlijke verhalen. Ze kwamen ter wereld in 1950 terwijl hun ouders onderweg waren van het net onafhankelijk geworden Indonesië naar Nederland.
De vijf ‘Ranchibaby's': verbonden door een beladen koloniaal verleden met ieder een eigen verhaal, verteld door documentairemaker Joost Wilgenhof met onderzoeker Esther Captain.
Het is 1950: Nederland heeft net de Indonesische onafhankelijkheid erkend. KNIL-militairen en hun families moesten het land in alle haast per schip verlaten. Hun families woonden vaak al generaties lang in de kolonie Nederlands-Indië, maar die bestaat niet meer. Nederland is voor de meeste opvarenden nog onbekend terrein. Als het schip een maand later aanmeert in Amsterdam zijn er maar liefst 37 baby’s geboren. Documentairemaker Joost Wilgenhof begint zijn speurtocht om alle 37 Ranchibaby's, inmiddels 72 jaar oud, te vinden.
Dat niet alle baby's eenzelfde verhaal hebben blijkt bijvoorbeeld uit de gesprekken met Martin, de laatst geboren Ranchibaby, wiens vader een KNIL-militair was die hij nog steeds bewondert. Chris heeft een heel ander beeld van zijn vader en noemt hem een moordenaar. James, die vernoemd werd naar de kapitein van de Ranchi heeft zijn hele leven het idee gehad dat zijn vader hem als soldaat behandelde. En dan is er nog het bijzondere verhaal van Lasmi, wier vader als 'inlandse militair’ op de dodenlijst stond van Soekarno. Bij aankomst in Nederland bleef de familie jarenlang statenloos. Lasmi's vader voelde zich in de steek gelaten door de Nederlandse overheid, net als Ranchibaby Marja die bij aankomst bijna direct in een kindertehuis terecht kwam. De Ranchi Baby’s – een koloniale erfenis duikt in hun geschiedenis en worsteling met het koloniale verleden.
Waar aan het begin van hun leven een verbintenis ontstond door stoomschip Ranchi, zo uiteenlopend zijn hun levens verstreken en visies op het verleden gevormd. Aan het einde van de serie brengt Joost Wilgenhof de Ranchibaby’s bij elkaar voor een reünie. Vinden ze erkenning en herkenning bij elkaar?
Aflevering 1 van 'De Ranchi Baby’s' verschijnt op 5 oktober bij de NTR en DOCS. De serie van zes afleveringen is vanaf 5 oktober beschikbaar via NPO Radio 1 en alle podcast-apps.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Vanaf vrijdag presenteert Kathleen Cools opnieuw 'Terzake'
- KRO-NCRV wint NPO Innovatie Award 2025 met 'App me als je thuis bent'
- 2025 was een succesvol jaar voor RTL Belgium
- Uitreiking 98ste Oscars live op FilmBox
- Hudson Williams en Connor Storrie uit 'Heated Rivalry' fakkeldragers Olympische Winterspelen
- In 'Meldpunt Actueel': meer 80-plussers, minder vraag naar verpleegzorg
- 'Kirsten van Teijn: CLUB QUEERSTEN' vrijdag op NPO 3
- 'Ik Vertrek XL' neemt poolshoogte in Frankrijk en Oostenrijk
- Limburgse ex-drugsbaron klapt uit de biecht over drugslozing
- Dit zie je dinsdag in 'Vier Handen op één Buik'
- Coen & Sander gestart met marathonuitzending 'Nederlandstalige Top 100' op JOE
- DI-RECT, Sef, Claude en jet van der steen treden op bij 3FM Awards
- Dit is de Top 5 van de RadioRing 2025
- Stem nu op de Q-top 500 van de 90s
- NPO 3FM lanceert twee veelbelovende 3FM Talents tijdens Eurosonic Noorderslag
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug!
Kijktip van de dag

Kevin heeft een verrassing voor Aurore, terwijl Anne-Marie en Dirk samen de Oostenrijkse bergen intrekken. In Zermatt wil skilerares Saar een gesprek met Robbe. Ondertussen is Nicolas tijdens een romantische date eerlijk tegen Frauke.
'Winter Vol Liefde', om 20.40 uur op VTM.




































