'2Doc: White Cube', de relatie tussen kunst en kapitaal op een plantage in Congo bij VPRO

maandag 15 november 2021

White Cube volgt het proces van een groep Congolese plantagearbeiders die kunst maken, van de opbrengsten land terug kopen en een museum beginnen. Kunstenaar en filmmaker Renzo Martens ('Enjoy Poverty') zet met 'White Cube' de hedendaagse discussie over koloniale geroofde kunst, eigenaarschap en winstdeling op scherp.

Veel musea zijn gebouwd met winst onttrokken aan plantages gedurende de koloniale tijd. Wanneer kunstenaar en filmmaker Renzo Martens (1973) voor de vertoning van zijn film 'Enjoy Poverty' (2008) door het Londense museum Tate Modern wordt uitgenodigd, ziet hij overal Unilever-logo’s. Hierdoor ontstaat zijn interesse in de relatie tussen kunst en kapitaal.


In 'White Cube' onderzoekt hij hoe veel wereldberoemde musea gebouwd zijn met winsten geworven uit plantages. Martens reist in 2011 af naar een voormalige Unilever plantage in Congo, waar sinds 1911 op grote schaal palmolie wordt verbouwd. Hier ontmoet hij de arbeiders die onder erbarmelijke omstandigheden en tegen lage lonen werken op het land dat van hen gestolen is. Door middel van een kunstproject, hoopt Martens lokale kunst te produceren en daarmee geld te genereren voor de plantage.

Met klei uit de rivier boetseren de plantagearbeiders beelden. Vervolgens worden deze sculpturen met behulp van 3D-technologie gereproduceerd, maar dan van chocola. Een product dat wordt gemaakt met cacao en palmolie uit Congo. Met de opbrengsten van het kunstproject kunnen de arbeiders hun land terugkopen en een eigen plantage beginnen. Om kapitaal aan te trekken bouwen ze ook een museum, een white cube, midden op een Congolese palmolieplantage.

Over de maker
Kunstenaar en filmaker Renzo Martens woont en werkt in Amsterdam en Kinshasa. Hij maakte eerder 'Episode I' (2003) en 'Episode III: Enjoy Poverty' (2008).

'White Cube' is geproduceerd door Pieter van Huystee Film & TV in coproductie met VPRO.
De film kwam tot stand met steun van Nederlands Filmfonds, Netherlands Film Production Incentive, Mediafonds, CoBO, VAF, Creative Europe. 'White Cube' ging op IDFA 2020 in premiere en was dit jaar genomineerd voor een Gouden Kalf.

'2Doc: White Cube', dinsdag 16 november om 22.35 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts Zomer' - Birgit Van Mol (VTM)

Op een dag komt een Amerikaanse man niet naar huis. Uiteindelijk belt zijn vrouw naar de hulpdiensten. Zij vertellen haar dat hij in de gevangenis zit op verdenking van sekshandel. Daarna blijkt dat hij interesse heeft in kinderen tussen de elf en de veertien jaar. Amanda balanceert tussen ongeloof, het gezin niet willen opgeven en toch uiteindelijk de plicht om haar kinderen een veiligere omgeving te kunnen bieden.

'Telefacts Zomer', om 22.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Ronde van Frankrijk 2026
    18:00
    Clips
  • 13:00
    Radio 1: Sporza Tour
    17:50
    Stanley Tucci: Searching for Italy
  • 13:20
    Imago
    13:45
    Grizzy & the Lemmings
  • 13:40
    Florentina
    14:40
    Familie
  • 13:30
    Blind Getrouwd Nieuw-Zeeland
    14:20
    Filthy House SOS
  • 09:00
    Geen uitzending
    14:20
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:00
    All New Traffic Cops
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:50
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    14:55
    Geen uitzending
  • 12:50
    Het Blok
    13:45
    Blind Gekocht
  • 13:20
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:15
    NCIS: Origins
  • 13:15
    Storage Wars
    13:50
    Highway Thru Hell
  • 13:40
    Vlaanderen Kookt
    13:55
    De Wereldkeuken
  • 12:55
    Murdered at First Sight
    13:55
    Snapped
  • 10:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 13:32
    Zo doe je het!
    13:55
    Met Nederlandse hits naar het komende uur
  • 13:20
    De Sterrenkaart
    14:00
    Lekker Messy
  • 13:05
    Hudson & Rex
    14:00
    The Hardacres
  • 13:30
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:20
    Burn Notice
  • 13:35
    NOS Journaal
    14:10
    NOS Tour de France 2026
  • 13:20
    Het Uur van de Wolf
    15:00
    NOS Journaal
  • 13:41
    Zin in Zappelin
    13:45
    Mike de Ridder