'2Doc: White Cube', de relatie tussen kunst en kapitaal op een plantage in Congo bij VPRO

maandag 15 november 2021

White Cube volgt het proces van een groep Congolese plantagearbeiders die kunst maken, van de opbrengsten land terug kopen en een museum beginnen. Kunstenaar en filmmaker Renzo Martens ('Enjoy Poverty') zet met 'White Cube' de hedendaagse discussie over koloniale geroofde kunst, eigenaarschap en winstdeling op scherp.

Veel musea zijn gebouwd met winst onttrokken aan plantages gedurende de koloniale tijd. Wanneer kunstenaar en filmmaker Renzo Martens (1973) voor de vertoning van zijn film 'Enjoy Poverty' (2008) door het Londense museum Tate Modern wordt uitgenodigd, ziet hij overal Unilever-logo’s. Hierdoor ontstaat zijn interesse in de relatie tussen kunst en kapitaal.


In 'White Cube' onderzoekt hij hoe veel wereldberoemde musea gebouwd zijn met winsten geworven uit plantages. Martens reist in 2011 af naar een voormalige Unilever plantage in Congo, waar sinds 1911 op grote schaal palmolie wordt verbouwd. Hier ontmoet hij de arbeiders die onder erbarmelijke omstandigheden en tegen lage lonen werken op het land dat van hen gestolen is. Door middel van een kunstproject, hoopt Martens lokale kunst te produceren en daarmee geld te genereren voor de plantage.

Met klei uit de rivier boetseren de plantagearbeiders beelden. Vervolgens worden deze sculpturen met behulp van 3D-technologie gereproduceerd, maar dan van chocola. Een product dat wordt gemaakt met cacao en palmolie uit Congo. Met de opbrengsten van het kunstproject kunnen de arbeiders hun land terugkopen en een eigen plantage beginnen. Om kapitaal aan te trekken bouwen ze ook een museum, een white cube, midden op een Congolese palmolieplantage.

Over de maker
Kunstenaar en filmaker Renzo Martens woont en werkt in Amsterdam en Kinshasa. Hij maakte eerder 'Episode I' (2003) en 'Episode III: Enjoy Poverty' (2008).

'White Cube' is geproduceerd door Pieter van Huystee Film & TV in coproductie met VPRO.
De film kwam tot stand met steun van Nederlands Filmfonds, Netherlands Film Production Incentive, Mediafonds, CoBO, VAF, Creative Europe. 'White Cube' ging op IDFA 2020 in premiere en was dit jaar genomineerd voor een Gouden Kalf.

'2Doc: White Cube', dinsdag 16 november om 22.35 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'VRT Zomerhit' (VRT)

Vanavond stellen de volgende vijf kanshebbers zich voor: Berre met 'Yesterday, Today, Tomorrow', Bart Kaëll met 'Zot verliefd', Bas Serra met 'All Because of You', Laura Tesoro met 'Plastic Paradise' en Niels Destadsbader met 'Vuur en vlam'. En ook deze artiesten maken hun opwachting op het podium: Das Pop, de Gebroeders Ko, Samson & Marie, LUNA en Becky Hill.

'Zomerhit', om 20.55 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Iedereen zomert
    20:15
    F.C. De Kampioenen
  • 19:30
    Pukkelpop live
    01:00
    Het weer
  • 19:40
    De regels van Floor
    19:50
    Zotte dieren
  • 19:45
    Het Weer
    19:55
    De Zonen van Van As
  • 19:10
    Help, Mijn Man Is Klusser
    20:30
    The Kill Room
  • 18:45
    Fit for a Prince
    20:25
    The Greatest Showman
  • 19:30
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 19:45
    24
    00:40
    Departure
  • 19:25
    'Allo 'Allo!
  • 19:25
    Komen Eten bij De Slimste Mens ter Wereld
    20:30
    Blind Gekocht NL
  • 19:25
    NCIS
    23:10
    Criminal Minds
  • 19:30
    Two and a Half Men
    20:25
    Aquaman
  • 18:10
    The Block Australia
    20:35
    De weddingplanners: van chaos naar champagne
  • 19:30
    World's Most Evil Killers
  • 19:45
    City Reports
    20:00
    Z-Weekoverzicht
  • 19:44
    Zo doe je het!
    20:00
    Sunset Boulevard
  • 19:15
    De Garde van Gert
    19:50
    Lekker Messy
  • 19:05
    Miss Scarlet
    20:00
    Silent Witness
  • 19:05
    Nine Perfect Strangers
    20:00
    Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • 19:00
    Bed & Breakfast
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:00
    Into The Congo With Ben Fogle
    19:50
    Rail Away
  • 19:45
    Kinderprinsengrachtconcert 2026
    20:23
    Socutera