'2Doc: White Cube', de relatie tussen kunst en kapitaal op een plantage in Congo bij VPRO

White Cube volgt het proces van een groep Congolese plantagearbeiders die kunst maken, van de opbrengsten land terug kopen en een museum beginnen. Kunstenaar en filmmaker Renzo Martens ('Enjoy Poverty') zet met 'White Cube' de hedendaagse discussie over koloniale geroofde kunst, eigenaarschap en winstdeling op scherp.
Veel musea zijn gebouwd met winst onttrokken aan plantages gedurende de koloniale tijd. Wanneer kunstenaar en filmmaker Renzo Martens (1973) voor de vertoning van zijn film 'Enjoy Poverty' (2008) door het Londense museum Tate Modern wordt uitgenodigd, ziet hij overal Unilever-logo’s. Hierdoor ontstaat zijn interesse in de relatie tussen kunst en kapitaal.
In 'White Cube' onderzoekt hij hoe veel wereldberoemde musea gebouwd zijn met winsten geworven uit plantages. Martens reist in 2011 af naar een voormalige Unilever plantage in Congo, waar sinds 1911 op grote schaal palmolie wordt verbouwd. Hier ontmoet hij de arbeiders die onder erbarmelijke omstandigheden en tegen lage lonen werken op het land dat van hen gestolen is. Door middel van een kunstproject, hoopt Martens lokale kunst te produceren en daarmee geld te genereren voor de plantage.
Met klei uit de rivier boetseren de plantagearbeiders beelden. Vervolgens worden deze sculpturen met behulp van 3D-technologie gereproduceerd, maar dan van chocola. Een product dat wordt gemaakt met cacao en palmolie uit Congo. Met de opbrengsten van het kunstproject kunnen de arbeiders hun land terugkopen en een eigen plantage beginnen. Om kapitaal aan te trekken bouwen ze ook een museum, een white cube, midden op een Congolese palmolieplantage.
Over de maker
Kunstenaar en filmaker Renzo Martens woont en werkt in Amsterdam en Kinshasa. Hij maakte eerder 'Episode I' (2003) en 'Episode III: Enjoy Poverty' (2008).
'White Cube' is geproduceerd door Pieter van Huystee Film & TV in coproductie met VPRO.
De film kwam tot stand met steun van Nederlands Filmfonds, Netherlands Film Production Incentive, Mediafonds, CoBO, VAF, Creative Europe. 'White Cube' ging op IDFA 2020 in premiere en was dit jaar genomineerd voor een Gouden Kalf.
'2Doc: White Cube', dinsdag 16 november om 22.35 uur bij de VPRO op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Nieuwe TLC-show '6000-lb Diaries' volgt mensen van meer dan 270 kg: kan Dr. Now het verschil maken?
- 'De Krokusquiz' is terug! Ontdek de 10 BV-teams die strijden voor de prijzentafel!
- Nieuw seizoen van 'Death in Paradise' maandag in première op BBC NL
- Deze gasten zie je in het nieuwe seizoen van 'Dit Was Het Nieuws'
- Nieuw seizoen 'Yous & Yay in het Wild' op NPO 3
- Seizoen 15 van 'Death in Paradise' te zien op BBC First
- Over deze onderwerpen heeft 'Radar' het maandag
- Maandag in 'Close Up': Zet 'm op, Isabella!
- 'Alles in orde!' houdt halt bij de familie Van Beeck
- Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi': 'Als dit bij u zou gebeuren, is het kot hier te klein!'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live uit vanuit café Donkerbroek in Ooststellingwerf
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Radio Veronica lanceert (S)Top 520 met War Child
- Sky Radio Valentijn Top 50 te horen tijdens Valentijnsdag
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box'
Kijktip van de dag

Advocate Kate McQuean krijgt doodsbedreigingen. Ze stapt naar de politie waar ze kan rekenen op de steun van detective Max Kirkpatrick. Hij besluit haar in veiligheid te brengen in een afgelegen motel, maar ook daar weten haar belagers haar te vinden. Zelfs de hulp van zijn collega-agenten en de FBI mag niet baten. Max vertrouwt niemand meer en neemt zelf de touwtjes in handen om Kate te redden.
'Fair Game', film uit 1995 met oa. Cindy Crawford, om 20.35 uur op VTM 4.



































