'2Doc: The Return – Life After ISIS' bij de VPRO

maandag 12 juli 2021

Westerse IS-vrouwen worden na de val van ISIS in 2019 geïnterneerd in o.a. het Koerdische kamp Al-Roj in Syrië. Canada, de VS, Groot Brittannië, Duitsland en Nederland willen hen niet terug. De rest van de wereld bekijkt hen ook met argwaan.

'The Return – Life After ISIS' toont workshopsessies waarin de vrouwen, waaronder twee Nederlandse, proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst.


Een van de geradicaliseerde vrouwen in kamp Al-Roj in het noordoosten van Syrië is Shamima Begum. Ze verliet op haar vijftiende Londen om met twee schoolvrienden naar Syrië te reizen en trouwde met een ISIS-terrorist. Britse journalisten ontdekten haar in 2019, hoogzwanger, in een Syrisch kamp. Haar gebrek aan wroeging in de eerste interviews leidde tot verontwaardiging. Uiteindelijk verloor zij haar staatsburgerschap.

De Spaanse regisseur Alba Sotorra kreeg toegang tot kamp Al-Roj dankzij Koerdische strijders die ze in Syrië had gevolgd voor haar film Commander Arian. Toen ze in maart 2019 de westerse vrouwen voor het eerst sprak, waren ze zeer gesloten. Denken en voelen was te moeilijk voor hen en zwijgen bood bescherming. Ook durfden ze zich niet uit te spreken, omdat groepjes vrouwen, die trouw zijn gebleven aan ISIS druk uitoefenen op hun kampgenoten.

Wat moet er met deze vrouwen en hun kinderen gebeuren? Dat is een groot vraagstuk voor zowel westerse als niet-westerse regeringen. 'The Return – Life after ISIS' laat zien hoe de geradicaliseerde vrouwen in workshops proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst. Dit onder begeleiding van een Koerdische vrouw, die alle reden heeft om ze te haten, maar juist besloten heeft ze te helpen.

Sotorra zegt dat ze nooit zal begrijpen hoe een vrouw uit het Westen de beslissing kan nemen om alles achter zich te laten en zich aan te sluiten bij een groep als ISIS die gruweldaden pleegt.

Regie: Alba Sotorra

'2Doc: The Return – Life After ISIS', dinsdag 13 juli om 22.50 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Only Joling'

Iedereen weet dat Gerard graag uitslaapt, maar soms moet Wino hem toch uit bed zien te krijgen. Dit keer is daar een goede reden voor: ze gaan een urne uitzoeken voor Janny. Later op de dag brengen Gerard, Wino en Glenn samen een bezoek aan de cardioloog, omdat Gerards vader een hartpatiënt was.

'Only Joling', om 21.55 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 02:45
    Het weer
    02:10
    VRT NWS laat
  • 23:35
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Zomerweekend
  • 22:45
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:10
    Geen uitzending
    05:45
    Plop & de Peppers
  • 01:25
    Geen uitzending
    01:20
    Familie Gillis: massa is kassa
  • 02:00
    Geen uitzending
    13:35
    The Irrational
  • 01:25
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:45
    Geen uitzending
    15:35
    La Brea
  • 00:55
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 01:55
    Geen uitzending
    08:35
    Tooldokter
  • 02:15
    Geen uitzending
    06:40
    Manifest
  • 02:45
    Pawn Stars
    03:00
    Geen uitzending
  • 02:15
    Geen uitzending
    02:10
    Emma Willis: Delivering Babies
  • 01:20
    Geen uitzending
    06:15
    Without a Trace
  • 02:38
    Herhalingslus
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:37
    De perfecte tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 02:30
    Beach Barbecue
    02:15
    Karola's Kitchen
  • 02:15
    Lynley
    02:40
    Inspector George Gently
  • 02:30
    Below Deck
    03:45
    Grey's Anatomy
  • 02:05
    NOS Studio Sport
    03:00
    NOS WK Avond
  • 02:05
    NOS Journaal met gebarentaal
    02:30
    NOS Gesprek minister-president met gebarentaal
  • 02:40
    EenVandaag
    02:40
    De Grannies van Amsterdam