'2Doc: The Return – Life After ISIS' bij de VPRO

maandag 12 juli 2021

Westerse IS-vrouwen worden na de val van ISIS in 2019 geïnterneerd in o.a. het Koerdische kamp Al-Roj in Syrië. Canada, de VS, Groot Brittannië, Duitsland en Nederland willen hen niet terug. De rest van de wereld bekijkt hen ook met argwaan.

'The Return – Life After ISIS' toont workshopsessies waarin de vrouwen, waaronder twee Nederlandse, proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst.


Een van de geradicaliseerde vrouwen in kamp Al-Roj in het noordoosten van Syrië is Shamima Begum. Ze verliet op haar vijftiende Londen om met twee schoolvrienden naar Syrië te reizen en trouwde met een ISIS-terrorist. Britse journalisten ontdekten haar in 2019, hoogzwanger, in een Syrisch kamp. Haar gebrek aan wroeging in de eerste interviews leidde tot verontwaardiging. Uiteindelijk verloor zij haar staatsburgerschap.

De Spaanse regisseur Alba Sotorra kreeg toegang tot kamp Al-Roj dankzij Koerdische strijders die ze in Syrië had gevolgd voor haar film Commander Arian. Toen ze in maart 2019 de westerse vrouwen voor het eerst sprak, waren ze zeer gesloten. Denken en voelen was te moeilijk voor hen en zwijgen bood bescherming. Ook durfden ze zich niet uit te spreken, omdat groepjes vrouwen, die trouw zijn gebleven aan ISIS druk uitoefenen op hun kampgenoten.

Wat moet er met deze vrouwen en hun kinderen gebeuren? Dat is een groot vraagstuk voor zowel westerse als niet-westerse regeringen. 'The Return – Life after ISIS' laat zien hoe de geradicaliseerde vrouwen in workshops proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst. Dit onder begeleiding van een Koerdische vrouw, die alle reden heeft om ze te haten, maar juist besloten heeft ze te helpen.

Sotorra zegt dat ze nooit zal begrijpen hoe een vrouw uit het Westen de beslissing kan nemen om alles achter zich te laten en zich aan te sluiten bij een groep als ISIS die gruweldaden pleegt.

Regie: Alba Sotorra

'2Doc: The Return – Life After ISIS', dinsdag 13 juli om 22.50 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play Actie logo

Max wordt beroofd van al zijn bezittingen en kan nog net de stad Bartertown, die gerund wordt door Aunt Entity, bereiken. Hij sluit een deal met Entity en vecht namens haar in de Thunderdome, een kooi waarin gevechten op leven en dood worden gehouden. Entity belazert hem en gooit hem de woestijn in. Met de hulp van een groep kinderen, die hij bij een oase vindt, gaat Max terug naar Bartertown om met Entity af te rekenen.

'Mad Max Beyond Thunderdome', film uit 1985 met oa. Mel Gibson en Tina Turner, om 20.35 uur op Play Actie.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 12:00
    VRT NWS De Zevende Dag
    13:00
    VRT NWS journaal 13u
  • 10:00
    Zomerbeelden
    17:05
    Mammals
  • 12:30
    Wrappers met een W
    12:45
    Mega Mindy
  • 11:50
    De Mutti's
  • 12:15
    Achter gesloten deuren
    13:20
    Viva De Costas
  • 06:00
    Geen uitzending
    13:25
    Grosse Pointe Garden Society
  • 10:00
    Geen uitzending
    14:30
    Airwolf
  • 12:15
    A Royal Christmas Match
    13:55
    The Holiday Sitter
  • 10:00
    Joe
    15:05
    Geen uitzending
  • 12:30
    Peppe's Toscane
  • 12:00
    CSI: Crime Scene Investigation
    16:45
    Criminal Minds
  • 12:20
    Most Outrageous Crimes
    15:25
    The Neighborhood
  • 12:30
    Meesterlijke Klassiekers
    13:05
    A Place in the Sun
  • 12:30
    Accident, Suicide, or Murder
    17:05
    Snapped: Killer Couples
  • 12:37
    Logistics TV
    13:16
    Alle Zaken op een Rijtje
  • 12:34
    Het appartement
    13:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 12:30
    De Zomertafel
    13:05
    Open Vuur
  • 12:20
    Darby and Joan
    13:15
    Midsomer Murders
  • 11:50
    NCIS
    18:10
    Scandal
  • 12:10
    Buitenhof
    13:20
    Keuringsdienst van Waarde
  • 12:30
    Klaar voor de oorlog
    13:15
    Fryslân Dok
  • 12:10
    Junior Songfestival Nationale Finale 2026
    13:10
    Stop Right Now - backstage video