'2Doc: The Return – Life After ISIS' bij de VPRO

maandag 12 juli 2021

Westerse IS-vrouwen worden na de val van ISIS in 2019 geïnterneerd in o.a. het Koerdische kamp Al-Roj in Syrië. Canada, de VS, Groot Brittannië, Duitsland en Nederland willen hen niet terug. De rest van de wereld bekijkt hen ook met argwaan.

'The Return – Life After ISIS' toont workshopsessies waarin de vrouwen, waaronder twee Nederlandse, proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst.


Een van de geradicaliseerde vrouwen in kamp Al-Roj in het noordoosten van Syrië is Shamima Begum. Ze verliet op haar vijftiende Londen om met twee schoolvrienden naar Syrië te reizen en trouwde met een ISIS-terrorist. Britse journalisten ontdekten haar in 2019, hoogzwanger, in een Syrisch kamp. Haar gebrek aan wroeging in de eerste interviews leidde tot verontwaardiging. Uiteindelijk verloor zij haar staatsburgerschap.

De Spaanse regisseur Alba Sotorra kreeg toegang tot kamp Al-Roj dankzij Koerdische strijders die ze in Syrië had gevolgd voor haar film Commander Arian. Toen ze in maart 2019 de westerse vrouwen voor het eerst sprak, waren ze zeer gesloten. Denken en voelen was te moeilijk voor hen en zwijgen bood bescherming. Ook durfden ze zich niet uit te spreken, omdat groepjes vrouwen, die trouw zijn gebleven aan ISIS druk uitoefenen op hun kampgenoten.

Wat moet er met deze vrouwen en hun kinderen gebeuren? Dat is een groot vraagstuk voor zowel westerse als niet-westerse regeringen. 'The Return – Life after ISIS' laat zien hoe de geradicaliseerde vrouwen in workshops proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst. Dit onder begeleiding van een Koerdische vrouw, die alle reden heeft om ze te haten, maar juist besloten heeft ze te helpen.

Sotorra zegt dat ze nooit zal begrijpen hoe een vrouw uit het Westen de beslissing kan nemen om alles achter zich te laten en zich aan te sluiten bij een groep als ISIS die gruweldaden pleegt.

Regie: Alba Sotorra

'2Doc: The Return – Life After ISIS', dinsdag 13 juli om 22.50 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Sergio in Italië: Marco 2026' (VTM GO+)

Vijf jaar na hun eerste culinaire ontmoeting voor het programma 'Sergio over de grens' trekken Sergio Herman en Marco Borsato terug naar Toscane. In Firenze duiken ze in de wereld van gelato en gaan ze op zoek naar de perfecte fiore di latte. Met een eigen machine en artisanale melk probeert Marco het ultieme ijs te maken.

'Sergio in Italië: Marco 2026', om 21.50 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Homo universalis
    20:08
    Joker+ en Lotto
  • 20:00
    Terzake
    20:30
    Het weer
  • 20:00
    Geen uitzending
    20:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:00
    Familie
    20:35
    Huis Gemaakt
  • 19:00
    Blind getrouwd: Australië
    20:30
    Olympus Has Fallen
  • 19:40
    The Big Bang Theory
    20:35
    Second Act
  • 19:40
    Police Interceptors
    20:35
    The Last of the Mohicans
  • 20:00
    Allegiance
    20:50
    Clan
  • 20:00
    Pa heeft een lief
    20:35
    Lang Leve
  • 20:00
    De Tafel van Tine
    21:15
    Brieven aan Samson
  • 19:40
    FBI
    20:35
    Tomb Raider
  • 19:40
    Borderforce USA: The Bridges
    20:35
    The First 48
  • 19:40
    Chateau Meiland
    20:35
    Bake Off Vlaanderen
  • 19:35
    Snapped
    20:30
    Killer Couples
  • 20:00
    Z-Nieuws
    20:11
    Z-Beurs
  • 20:00
    Sunset Boulevard
    20:55
    Mar10
  • 19:40
    Open Vuur
    20:15
    Vietnjam, met Quyên
  • 19:10
    Hope Street
    20:05
    Hudson & Rex
  • 19:45
    NCIS: Los Angeles
    20:35
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:35
    Het verhaal van Nederland - De Tweede Wereldoorlog
  • 19:55
    Rail Away
    20:30
    Mr. Nobody tegen Poetin
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Down The Road