'2Doc: The Return – Life After ISIS' bij de VPRO

maandag 12 juli 2021

Westerse IS-vrouwen worden na de val van ISIS in 2019 geïnterneerd in o.a. het Koerdische kamp Al-Roj in Syrië. Canada, de VS, Groot Brittannië, Duitsland en Nederland willen hen niet terug. De rest van de wereld bekijkt hen ook met argwaan.

'The Return – Life After ISIS' toont workshopsessies waarin de vrouwen, waaronder twee Nederlandse, proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst.


Een van de geradicaliseerde vrouwen in kamp Al-Roj in het noordoosten van Syrië is Shamima Begum. Ze verliet op haar vijftiende Londen om met twee schoolvrienden naar Syrië te reizen en trouwde met een ISIS-terrorist. Britse journalisten ontdekten haar in 2019, hoogzwanger, in een Syrisch kamp. Haar gebrek aan wroeging in de eerste interviews leidde tot verontwaardiging. Uiteindelijk verloor zij haar staatsburgerschap.

De Spaanse regisseur Alba Sotorra kreeg toegang tot kamp Al-Roj dankzij Koerdische strijders die ze in Syrië had gevolgd voor haar film Commander Arian. Toen ze in maart 2019 de westerse vrouwen voor het eerst sprak, waren ze zeer gesloten. Denken en voelen was te moeilijk voor hen en zwijgen bood bescherming. Ook durfden ze zich niet uit te spreken, omdat groepjes vrouwen, die trouw zijn gebleven aan ISIS druk uitoefenen op hun kampgenoten.

Wat moet er met deze vrouwen en hun kinderen gebeuren? Dat is een groot vraagstuk voor zowel westerse als niet-westerse regeringen. 'The Return – Life after ISIS' laat zien hoe de geradicaliseerde vrouwen in workshops proberen in het reine te komen met hun verleden en vooruit te kijken naar een toekomst. Dit onder begeleiding van een Koerdische vrouw, die alle reden heeft om ze te haten, maar juist besloten heeft ze te helpen.

Sotorra zegt dat ze nooit zal begrijpen hoe een vrouw uit het Westen de beslissing kan nemen om alles achter zich te laten en zich aan te sluiten bij een groep als ISIS die gruweldaden pleegt.

Regie: Alba Sotorra

'2Doc: The Return – Life After ISIS', dinsdag 13 juli om 22.50 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Hotel Romantiek' (VRT 1)

Sven, Gloria en Philippe verwelkomen 24 vrijgezellen op leeftijd in het zonovergoten Spanje. In een stierenvechtarena worden de mannen verrast door een spectaculaire entree van de vrouwen. Daarna worden de rollen omgedraaid en prepareren de mannen een maaltijd voor de vrouwen die ze niet snel zullen vergeten. Onder het mom van medische proeven worden de vrijgezellen subtiel dichter bij elkaar geduwd. Aan het eind van de dag volgt er een moeilijke keuze voor Sven, Philippe en Gloria: welk koppel sturen ze als eerste naar de zwaan voor een prille date op het meest romantische plekje van Spanje?

'Hotel Romantiek', om 20.45 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:20
    Thuis
    19:00
    VRT NWS journaal 19u
  • 20:00
    Terzake
    17:50
    Tony Hawk: Until the Wheels Fall Off
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    19:00
    Athleticus Urban Games
  • 20:05
    Familie
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:40
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:40
    S.W.A.T.
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:35
    Caught on Dashcam
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:40
    9-1-1: Lone Star
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:00
    'Allo 'Allo!
  • 20:10
    Huizenjagers
    18:35
    De Moeite Waard?!
  • 19:40
    FBI
    18:45
    Coroner
  • 19:40
    Ice Airport Alaska
    18:40
    Bar Rescue
  • 19:40
    Chateau Meiland
    18:45
    Retour Masters
  • 19:35
    Snapped
    18:35
    Cold Justice
  • 20:23
    Z-Impact Pioneers
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:17
    Zo doe je het!
    16:00
    Vitamine 55
  • 20:10
    De Dagschotel
    18:55
    De Smaaktoerist
  • 20:00
    Father Brown
    19:00
    Death in Paradise
  • 19:45
    NCIS: New Orleans
    18:40
    First Dates Australia
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    18:00
    Wordt aangekondigd
  • 19:40
    Langs de Kust
    18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
  • 19:25
    First Dates
    18:00
    Wordt aangekondigd