'2Doc: The Meaning Of Hitler' bij de VPRO

woensdag 23 maart 2022

Hoe is het mogelijk dat de lessen uit de geschiedenis verloren zijn gegaan in een wereld die overspoeld wordt met kennis van het nazisme? Filmmakers Petra Epperlein en Michael Tucker onderzoeken onze fascinatie voor Hitler en het nazisme tegen de achtergrond van de huidige normalisering van antisemitisme. 'Hitlerisme' leeft in ons allemaal.

Regisseurs Petra Epperlein en Michael Tucker begonnen aan hun film op het moment dat het Verenigd Koninkrijk besloot de Brexit door te voeren, extreemrechtse nationalisten in de nasleep van de migratiecrisis door heel Europa terrein wonnen, en Amerika worstelde met de onwaarschijnlijke opkomst van Donald Trump. Had de geschiedenis de wereld niets geleerd?


Epperlein en Tucker zochten antwoorden en stuitten op de Duitse bestseller 'The Meaning of Hitler' van Sebastian Haffner uit 1978. Haffner (Berlijn,1907) legt de focus op het ontmantelen van de algemene mythen en misvattingen over Hitler, en hoe die aan de macht kwam. Hij schreef dat als de wereld klaar was met Hitler, niet alleen de man moest worden gedood, maar ook het instituut en de legende. Zijn boek werd het uitgangspunt van The Meaning of Hitler, een zoektocht die net zo veel over geschiedenis bleek te gaan als over Hitler.

'Ons begrip van Hitler is vervormd door wat het ‘Hitler-industriële complex’ zou kunnen worden genoemd' - Petra Epperlein en Michael Tucker

Op hun zoektocht raadpleegden Epperlein en Tucker historici en schrijvers, waaronder:
de Engelse schrijver Martin Amis. Hij suggereerde dat de sleutel tot het begrijpen van Hitler en Trump het besef was, dat beide mannen het niet erg vonden om te liegen, en zij een sociopathisch gevoel van eigenwaarde deelde.

Yehuda Bauer, een van de grondleggers van moderne Holocaust-studies. Hij introduceerde het idee dat we de nazi’s en Hitler ten onrechte als abnormaal zien.

Historicus Deborah Lipstadt bood een frisse kijk op de normalisering van antisemitisme.

Sir Richard Evans voegde het idee toe dat geschiedenis geen propaganda is.

Holocaust-ontkenner David Irving, misschien wel de grootste bewonderaar van Hitler. Hij bood gepersonaliseerde rondleidingen aan langs beruchte Hitler-locaties en vernietigingskampen in Polen.

Saul Friedlander suggereert dat we gevaarlijk dichtbij het punt staan om het op te geven om in het reine komen met het verleden.

'Terugkijkend op het proces van het maken van deze film, valt het meest op dat onze interviewonderwerpen voorzichtig waren gekozen om geen directe lijnen te trekken tussen het verleden en het heden. Tegelijkertijd wisten we zeker dat het publiek zou begrijpen dat het Hitlerisme waar we het over hadden niet alleen op een stukje film bestond, maar dat het leefde in ons allemaal' - Petra Epperlein en Michael Tucker

'2Doc: The Meaning of Hitler', donderdag 24 maart om 23.15 uur bij de VPRO op NPO 2.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Knokke Tof' (Play)

Robin Rouquart richtte op zijn 28ste een skincaremerk op dat afgelopen jaar één miljoen producten verkocht. Jake Atlass ruilt Knokke in voor LA als aanstormende popartiest met een Sony-deal op zak. De familie Verspecht kent zijn vintage horloges en vastgoed als geen ander. Tine Vandenberghe verkoopt de exclusiefste villa's van de badstad. Charlotte De Deken bouwde haar eigen pilatesstudio uit. Seppe Riolo zweert bij zijn eigen granola. Yannick Bouts maakt van La Réserve dé place to be. Océane Neslany ontwerpt juwelen in haar eigen winkels. En ook kunstenaar Sigurd Tanghe, gekend van 'The Sky Is the Limit', maakt zijn opwachting.

'Knokke Tof', om 21.15 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:25
    Sporza: EK Volleybal Vrouwen 2026
    18:12
    VRT NWS Update
  • 17:15
    Verdon: mountain of the dams
    18:10
    Ancient Superstructures
  • 17:55
    Karrewiet
    18:00
    De camping
  • 17:05
    Aspe
    18:15
    De Kotmadam
  • 17:45
    B&B zoekt Lief NL
    19:05
    Home and Away
  • 17:10
    9-1-1
    18:10
    How I Met Your Mother
  • 17:40
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 17:20
    ER
    19:00
    24
  • 17:35
    Chez Bompa Lawijt
    19:05
    De keuken van Sofie
  • 17:10
    Het Blok
    18:10
    Axel Terug Naar Amerika
  • 17:55
    FBI: Most Wanted
    19:40
    Superman & Lois
  • 17:45
    The Neighborhood
    18:40
    Storage Wars
  • 17:25
    MasterChef UK
    18:05
    Love It or List It
  • 17:15
    The Good Mistress
    18:45
    Accident, Suicide, or Murder
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:56
    De perfecte werkplaats
    19:00
    Geen Nieuws - Goed Nieuws
  • 17:55
    De Zomerkeuken
    18:25
    Comfort Food
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:55
    Below Deck Sailing Yacht
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:57
    Politieke Partijen
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:20
    Boeddha in de polder
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:55
    Shaun het schaap
    18:00
    Submarine Jim