'2Doc: Sakawa' bij BNNVARA op NPO 2

De documentaire 'Sakawa' van regisseur Ben Asamoah gaat over fraude op internet vaak gedaan door jonge, arme Afrikanen die rijke westerlingen via datingsites bedriegen om zo aan de armoede te ontsnappen.
Sakawa is de Ghanese term die wordt gebruikt voor deze illegale online praktijken gecombineerd met fetish-rituelen. Dit om de goden positief te beïnvloeden zodat de fraude van de oplichter succesvol zal zijn. Op de stortplaats van oude computers in Ghana ligt een schat aan informatie. Het is relatief eenvoudig hard drives te openen en toegang te krijgen tot foto's en privégegevens van voormalige eigenaren en te gebruiken voor de online fraudepraktijken. Welk menselijk verhaal ligt achter het wijdverspreide fenomeen van fraude op het internet?
De jonge alleenstaande moeder Ama is één van de internetoplichters die in deze film wordt gevolgd. Ze wil kapster worden en een eigen salon openen om een beter leven te creëren voor haar zoontje en zichzelf. Het geld dat ze hiervoor nodig heeft wil ze verdienen met internetfraude op datingsites. Een doorgewinterde fraudeur, One Dollar, probeert haar de kneepjes van het vak te leren, maar Ama heeft weinig talent. Hij daarentegen is een meesteroplichter en weet met een nepaccount zijn slachtoffers helemaal gek te maken. Ze trappen in de foto van een rondborstige vrouw en ook in zijn hoge verleidelijke stem. Maar hoeveel mededogen kun je ook verwachten van iemand die wekelijks voor 250 dollar aan vis voor zijn baas moet kopen, terwijl hijzelf een schamele twaalf dollar per maand verdient?
Om de zaken positief te beïnvloeden bezoeken de fraudeurs lokale witchdoctors. Die voeren onder andere rituelen uit met drie eieren, zeven witte kolanoten, gedroogde koeienbotten, menstruatiebloed en regenwater in een pot, in de hoop dat de goden al hun wensen in vervulling laten gaan. Dus ook het verzoek om de blanke man veel geld te laten betalen voor hun oplichterij.
In '2Doc: Sakawa' laat de Belgisch-Ghanese regisseur Ben Asamoah de oplichterspraktijken zien vanuit zijn eigen, Afrikaanse perspectief. '2Doc: Sakawa' is een co-productie van Peter Krüger van Inti Films en Pieter van Huystee Film in samenwerking met BNNVARA, Canvas en YLE.
'Sakawa' is op dinsdag 28 januari om 22.35 uur te zien bij BNNVARA op NPO 2.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Driedelige serie 'Inside the Kim Kardashian Heist' nieuw op TLC
- Raven van Dorst met X in paspoort reist door het Amerika van Trump in nieuw seizoen 'Nachtdieren USA'
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Vlaanderen
- Kijkcijfers: dit zijn de 20 populairste programma's van Wallonië
- Joris wint 'De Box' en neemt 17.500 euro mee naar huis
- Dit alles zie je in april bij RTL
- Kan een kerk in 2026 nog voorbestaan in haar traditionele vorm? Bekijk het in deze EOdoc
- EO brengt podcast ‘Moderne Profeten’ met Kees van Ekris naar televisie
- KRO-NCRV brengt mensen samen rondom de paasboodschap: verhalen en rituelen van lijden en opstanding
- Partijleider Jesse Klaver van Progressief Nederland bij Rick Nieman in 'WNL Op Zondag'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit De Lèghe Polder in Beuningen
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Rene van Kooten in 'FM op 5'
- De Nostalgie-luisteraar eert Prince met een plek op nr. 1 in de '80's Top 1500'
Multimedia SPOTLIGHT
-
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië
Kijktip van de dag

Jan merkt dat Roos ineens anders is: vrolijk, lief voor haar broer en opvallend zelfverzekerd. JP en Julie maken zich ook zorgen, en Jan raakt steeds meer in de war. Wat zit er echt achter haar plotselinge verandering, en hoe moet hij omgaan met alles wat hij ontdekt?
'Boomer', om 20.50 uur op VRT 1.



































