'2Doc: Sabaya' over het dramatische lot van de Jezidi-gemeenschap

woensdag 25 mei 2022

Zes jaar geleden viel IS de Jezidi dorpen rond de berg Sinjar in Noord-Irak binnen, vermoordde de mannen en ontvoerde de vrouwen. Zo'n 7000 vrouwen worden nog steeds vastgehouden door IS als 'sabaya' (seksslaven) in het IS-gevangenenkamp van Al-Hol in Syrië.

Mahmud, Ziyad en andere vrijwilligers van het Jezidi Home Center zijn hun enige kans op ontsnapping uit de hel.


De documentaire 'Sabaya' toont tot het dramatische lot van de Jezidi-gemeenschap, een Koerdische etnische minderheid uit Noord-Irak. In augustus 2014 werden de Jezidi’s slachtoffer van genocide door IS. De mannen werden vermoord en duizenden vrouwen en meisjes werden gevangen genomen door IS en gedwongen zich te bekeren tot de islam. In het IS-gevangenkamp Al-Hol in Syrië worden nog steeds 7000 vrouwen gevangen gehouden als 'sabaya'. Het kamp wordt bewaakt door Koerdische troepen, maar staat voor een groot deel onder controle van IS.

Documentairemaker Hogir Hirori toont in 'Sabaya' de gevaarlijke en heldhaftige reddingsoperaties van Mahmud, Ziyad en andere vrijwilligers. Ze werken voor het Jezidi Home Center, een organisatie die vrouwen en meisjes uit het kamp redt. Met gevaar voor eigen leven treden Mahmoud en Ziyad ’s nachts Al-Hol binnen. Ze worden geleid door informatie van voormalige 'Sabaya's' die terug in het kamp zijn gegaan om daar te infiltreren. De bevrijde, maar zwaar getraumatiseerde vrouwen worden opgevangen en verzorgd bij Mahmoud thuis door zijn vrouw Siham en moeder Zahra. Hier moeten ze leren omgaan met hun trauma’s en proberen hun leven nieuwe betekenis te geven.

Over de maker
Regisseur Hogir Hirori is geboren in 1980 in Duhok, Iraaks Koerdistan. In 1999 vluchtte hij naar Zweden en woont in Stockholm. 'Sabaya' vormt samen met 'The Girl Who Saved My Life' (2016) en 'The Deminer' (2017) een trilogie van documentaires over de gevolgen van de oorlog en de rauwe realiteit van het leven van de Jezidi’s in Noord-Irak. Hirori won met 'Sabaya' de prijs voor Beste Regie op het Sundance Film Festival. 'The Deminer' won in 2017 de Special Jury Award voor Beste Documentaire op IDFA.

'2Doc: Sabaya', donderdag 26 mei om 23.10 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Telefacts' - Birgit Van Mol (VTM)

Jongeren hebben meer en meer steekwapens bij zich. En tieners gebruiken die wapens ook echt. In het Verenigd Koninkrijk stijgt het aantal jongeren die veroordeeld worden voor moord in de leeftijdscategorie van twaalf tot zeventien jaar. In amper acht jaar tijd is er sprake van een stijging met 300%. Ouders van slachtoffers doen hun verhaal en experten geven toelichting. Ze zien dat de communicatie via sociale media een duidelijke rol speelt in deze evolutie.

'Telefacts', om 21.45 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: Milaan Cortina 2026
    06:00
    Mr. Magoo
  • 13:40
    Winterbeelden
    12:10
    Sporza: Milaan Cortina 2026
  • 15:20
    Mojo Wisseltop
    05:15
    Geen uitzending
  • 15:20
    Gooische Vrouwen
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 14:45
    Blind Getrouwd UK
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:10
    Parks and Recreation
    00:45
    Yellowjackets
  • 15:10
    Cheers
    00:20
    60 Days In
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:15
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 15:00
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 14:20
    Bake Off Vlaanderen
    01:40
    De Tafel van de Week
  • 15:15
    FBI: Most Wanted
    01:00
    Criminal Minds
  • 14:55
    Seal Team
    01:00
    The Winter King
  • 14:40
    The Real Housewives of Beverly Hills
    01:45
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 15:10
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:11
    Leven als vakman
    05:55
    Sixties To Six
  • 15:00
    De Sterrenkaart
    01:25
    Becoming Meewis
  • 14:50
    The Hardacres
    01:35
    Midsomer Murders
  • 15:05
    Hudson & Rex
    01:35
    NCIS
  • 15:10
    NOS Olympische Winterspelen
    01:00
    EenVandaag
  • 15:25
    Opsporing Verzocht
    01:05
    Dit is de Week
  • 15:25
    Mojo Fliptop
    01:00
    First Dates