'2Doc: Pleistocene Park' te zien bij de VPRO

maandag 5 september 2022

De Russische geofysicus Sergey Zimov en zijn zoon Nikita werken in de meest afgelegen hoek van Siberië aan hun project dat de opwarming van de aarde moet tegengaan.

De Zimovs willen het ecosysteem van de ‘mammoetsteppe’ uit de ijstijd herstellen. Pleistocene Park is een vermakelijke film, die de twee tegendraadse pioniers volgt bij hun missie. Kunnen twee Russische wetenschappers een wereldwijde milieuramp afwenden?


Geofysicus Sergey Zimov (1955) publiceerde in 2007 in het tijdschrift Science zijn onderzoek waaruit bleek dat bevroren arctische bodems twee keer zoveel koolstof bevatten als de atmosfeer van de aarde. Deze gronden beginnen nu te smelten.

Zimov begon in 1988 zijn Pleistoceen Park (160 km2) in het Noordoosten van SiberIë, dat hij inmiddels met zijn zoon Nikita leidt. Ze verzamelen elk groot wollig beest dat ze in handen krijgen om de grazers daar uit te zetten. Door zo de huidige toendra naar grasland terug te brengen, is de hoop dat de permafrost minder snel zal ontdooien. Op die manier zullen de daarin opgeslagen (broeikas)gassen niet in de dampkring terechtkomen. Het blijft een moeizame onderneming, gedomineerd door zwermen muggen en modderpoelen in plaats van donderende kuddes. De klok tikt. De Zimovs vinden alarmerend bewijs dat de permafrost zijn nu al omslagpunt bereikt, in plaats van over dertig jaar, zoals ze eerder voorspelden.

Regisseur Luke Griswold-Tergis volgt de geniale en charismatische Zimov en zijn zoon bij hun missie. Sergey heeft veel supporters, maar samenwerken met hem is niet eenvoudig. Hij heeft een groot ego en doet niet aan diplomatie. Zoon Nikita probeert de eigenaardigheden van zijn vader glad te strijken. En dan werkt de natuur ook nog niet mee, apparatuur gaat kapot, bureaucratie vertraagt de missie, dieren rennen weg, er is altijd geldgebrek, en de constante media-aandacht levert hen wél ongevraagd advies op uit de hele wereld, maar concrete steun blijft uit.

Regie: Luke Griswold-Tergis

'2Doc: Pleistocene Park', dinsdag 6 september om 23.15 uur bij de VPRO op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ontdek de programma's van vandaag in onze tv-gids.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:20
    Sporza: Ronde van Frankrijk 2026
    18:32
    Het weer (vooravond)
  • 13:00
    Radio 1: Sporza Tour
    17:45
    Stanley Tucci: Searching for Italy
  • 15:00
    Lena's Boerderij
  • 14:40
    Familie
    15:20
    NYPD Blue
  • 14:30
    Filthy House SOS
    15:30
    Achter gesloten deuren
  • 14:55
    The Goldbergs
    15:20
    Who's Stalking My Family?
  • 14:30
    Stargate SG-1
    16:20
    Cheers
  • 08:55
    Geen uitzending
    15:25
    Matlock
  • 14:50
    Geen uitzending
    15:20
    Joe
  • 14:00
    Komen Eten bij Bake Off Vlaanderen
    15:05
    Oogappels
  • 14:15
    Best Medicine
    16:05
    This Is Us
  • 14:35
    Ice Airport Alaska
    15:30
    Pawn Stars
  • 14:25
    Emma Willis: Delivering Babies
    15:20
    Property Brothers
  • 14:10
    Snapped
    15:05
    Death of the Party
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:57
    Kan ik het ook?
    15:55
    Sorry Music Classics
  • 15:00
    Lekker Messy
    15:30
    Vlaamse Klassiekers
  • 14:50
    Murdoch Mysteries
    15:50
    The Doctor Blake Mysteries
  • 14:25
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:20
    Burn Notice
  • 14:15
    NOS Tour de France 2026
    18:30
    EenVandaag
  • 15:00
    NOS Journaal
    15:20
    Jongstof
  • 14:50
    Herrie op zolder
    15:05
    Shaun het schaap