'2Doc: Pleistocene Park' te zien bij de VPRO

maandag 5 september 2022

De Russische geofysicus Sergey Zimov en zijn zoon Nikita werken in de meest afgelegen hoek van Siberië aan hun project dat de opwarming van de aarde moet tegengaan.

De Zimovs willen het ecosysteem van de ‘mammoetsteppe’ uit de ijstijd herstellen. Pleistocene Park is een vermakelijke film, die de twee tegendraadse pioniers volgt bij hun missie. Kunnen twee Russische wetenschappers een wereldwijde milieuramp afwenden?


Geofysicus Sergey Zimov (1955) publiceerde in 2007 in het tijdschrift Science zijn onderzoek waaruit bleek dat bevroren arctische bodems twee keer zoveel koolstof bevatten als de atmosfeer van de aarde. Deze gronden beginnen nu te smelten.

Zimov begon in 1988 zijn Pleistoceen Park (160 km2) in het Noordoosten van SiberIë, dat hij inmiddels met zijn zoon Nikita leidt. Ze verzamelen elk groot wollig beest dat ze in handen krijgen om de grazers daar uit te zetten. Door zo de huidige toendra naar grasland terug te brengen, is de hoop dat de permafrost minder snel zal ontdooien. Op die manier zullen de daarin opgeslagen (broeikas)gassen niet in de dampkring terechtkomen. Het blijft een moeizame onderneming, gedomineerd door zwermen muggen en modderpoelen in plaats van donderende kuddes. De klok tikt. De Zimovs vinden alarmerend bewijs dat de permafrost zijn nu al omslagpunt bereikt, in plaats van over dertig jaar, zoals ze eerder voorspelden.

Regisseur Luke Griswold-Tergis volgt de geniale en charismatische Zimov en zijn zoon bij hun missie. Sergey heeft veel supporters, maar samenwerken met hem is niet eenvoudig. Hij heeft een groot ego en doet niet aan diplomatie. Zoon Nikita probeert de eigenaardigheden van zijn vader glad te strijken. En dan werkt de natuur ook nog niet mee, apparatuur gaat kapot, bureaucratie vertraagt de missie, dieren rennen weg, er is altijd geldgebrek, en de constante media-aandacht levert hen wél ongevraagd advies op uit de hele wereld, maar concrete steun blijft uit.

Regie: Luke Griswold-Tergis

'2Doc: Pleistocene Park', dinsdag 6 september om 23.15 uur bij de VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De vijftienjarige Lara werd geboren in een mannelijk lichaam, maar wil als meisje door het leven gaan. Haar dagelijkse leven bestaat uit het innemen van hormoonremmers en wachten op vrouwelijke hormoontherapie en de operatie die uiteindelijk haar geslacht zal afstemmen op haar identiteit. Ondertussen streeft ze haar droom na: ballerina worden.

'Girl', film uit 2018 van Lukas Dhont met oa. Victor Polster, om 20.30 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:55
    Witse
    06:00
    Mr. Magoo
  • 16:55
    Secrets of the Superagers
    08:00
    Winterbeelden
  • 17:25
    GameKeepers
    04:50
    Geen uitzending
  • 16:55
    I Can See Your Voice
    01:15
    Geen uitzending
  • 17:05
    De Eerste op de Moordplek
    01:50
    Geen uitzending
  • 17:30
    Zorro
    23:30
    Resident Evil: Afterlife
  • 17:30
    Caught on Dashcam
    01:50
    Geen uitzending
  • 17:10
    9-1-1: Lone Star
    08:55
    Geen uitzending
  • 17:35
    'Allo 'Allo!
  • 17:25
    Huizenjagers
    04:50
    Geen uitzending
  • 17:35
    NCIS
    01:00
    Criminal Minds
  • 17:35
    Brooklyn Nine-Nine
    01:40
    See
  • 16:55
    Chateau Meiland
    01:10
    Extreme Makeover: Home Edition
  • 17:30
    World's Most Evil Killers
  • 17:37
    Transport & Van.TV
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 17:38
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 17:10
    De Chalet aan de Semois
    01:25
    Bon Appetit
  • 17:10
    London Kills
    01:35
    Midsomer Murders
  • 17:20
    NCIS: New Orleans
    01:15
    The Resident
  • 16:35
    NOS Sport: ISU EK Shorttrack 2026
    01:40
    NOS Journaal
  • 17:35
    De Verandering
    01:25
    Dit is de Week
  • 17:30
    Zappsport Kantine
    01:10
    First Dates