'2Doc: Bart en de steen die terug naar huis ging'

zondag 15 november 2020

De bemoeizucht van de mens ten opzichte van de natuur wordt op een luchtige en humoristische wijze uitvergroot wanneer kunstenaar Bart Eysink Smeets besluit om een steen, die in de ijstijd vanuit Scandinavië in Drenthe terecht is gekomen, terug naar huis te brengen.

Tweehonderdduizend jaar geleden brak een gletsjer een steen af in Åland, een eilandengroep tussen Finland en Zweden, en duwde die naar een plek waar nu Borger ligt. Bart Eysink Smeets besluit om de steen terug naar huis te brengen. Zijn de inwoners van Borger bereid om de steen te laten gaan? Van wie is de steen eigenlijk en wat vindt de steen zelf? Wie gaat daarover? De actie wordt al snel een publieke discussie, die de filmmaker gebruikt om de bemoeizucht van de mens ten opzichte van de natuur op een luchtige en humoristische wijze probeert uit te vergroten.


Over de maker
Kunstenaar en voormalig reclamemaker Bart Eysink Smeets is al zijn hele leven gefascineerd door stenen. Vooral omdat ze symbool staan voor de oernatuur. Ze zijn de stille getuigen van de gehele geschiedenis van de aarde. Toen hij ruim twee jaar geleden een geologische tour deed bij het Hunebedcentrum in Borger hoorde hij dat je de herkomst van stenen tamelijk nauwkeurig kunt achterhalen. Zouden die stenen hun oorspronkelijke thuis niet missen, vroeg hij zich af. En meteen daarna: moet ik er niet eentje naar huis brengen? Een gedachteflard die de meeste mensen meteen weer zouden vergeten. Zo niet Bart. Het idee liet hem niet los. Zo gaat dat wel vaker bij hem: als hij zich iets in zijn hoofd heeft gehaald, dan moet hij koste wat kost het plan ten uitvoer brengen.

Regie: Bart Eysink Smeets. Een productie van Bart Eysink Smeets in coproductie met VPRO.

'2Doc: Bart en de steen die terug naar huis ging', maandag 16 november om 20.25 uur bij VPRO op NPO 2.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Carmen - 'F.C. De Kampioenen'

Carmen is haar winkeltje beu en in samenspraak met Boma besluit ze ermee te stoppen. Fernand stelt voor haar inboedel en resterende stock op de rommelmarkt te verkopen. Doortje en Pol willen verhuizen. Hiermee komt Pascal alleen te staan en moet er personeel worden gezocht voor het café. Fernand stelt zich kandidaat, samen met twee jonge vrouwen, waarvan één door Boma is gestuurd. Er worden selectieproeven gehouden in het café.

'FC De Kampioenen', om 20.20 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:55
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 01:30
    Nachtlus
    06:00
    Sta op met Radio 2
  • 22:20
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:20
    Geen uitzending
    00:00
    Gooische Vrouwen
  • 02:20
    Geen uitzending
    23:35
    Border Security: Australia's Front Line
  • 01:30
    Geen uitzending
    00:50
    The Big Bang Theory
  • 00:55
    Geen uitzending
    22:50
    Te bepalen
  • 00:50
    Geen uitzending
    00:25
    Buffy the Vampire Slayer
  • 01:05
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 01:30
    Geen uitzending
    00:20
    De Tafel van Gert
  • 01:35
    Geen uitzending
    01:00
    FBI
  • 03:10
    Geen uitzending
    00:20
    Bar Rescue
  • 02:55
    Geen uitzending
    00:40
    Bachelor in Paradise Australia
  • 01:30
    Geen uitzending
    00:15
    Family Law
  • 04:00
    Herhalingslus
    22:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:38
    Mijn tuin
    00:00
    Oh What A Night
  • 04:20
    Bon Appetit
    00:45
    Meesterlijke Klassiekers
  • 04:20
    Midsomer Murders
    01:00
    The Castaways
  • 04:25
    Below Deck
    00:25
    Below Deck Down Under
  • 04:45
    NOS Journaal Laat
    00:25
    NOS Olympische Winterspelen Studio Olimpico
  • 02:10
    Nieuwsuur
    04:00
    Suhoor Stories
  • 03:50
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    00:50
    Je Zal Het Maar Hebben