'2Doc: Bart en de steen die terug naar huis ging'

zondag 15 november 2020

De bemoeizucht van de mens ten opzichte van de natuur wordt op een luchtige en humoristische wijze uitvergroot wanneer kunstenaar Bart Eysink Smeets besluit om een steen, die in de ijstijd vanuit Scandinavië in Drenthe terecht is gekomen, terug naar huis te brengen.

Tweehonderdduizend jaar geleden brak een gletsjer een steen af in Åland, een eilandengroep tussen Finland en Zweden, en duwde die naar een plek waar nu Borger ligt. Bart Eysink Smeets besluit om de steen terug naar huis te brengen. Zijn de inwoners van Borger bereid om de steen te laten gaan? Van wie is de steen eigenlijk en wat vindt de steen zelf? Wie gaat daarover? De actie wordt al snel een publieke discussie, die de filmmaker gebruikt om de bemoeizucht van de mens ten opzichte van de natuur op een luchtige en humoristische wijze probeert uit te vergroten.


Over de maker
Kunstenaar en voormalig reclamemaker Bart Eysink Smeets is al zijn hele leven gefascineerd door stenen. Vooral omdat ze symbool staan voor de oernatuur. Ze zijn de stille getuigen van de gehele geschiedenis van de aarde. Toen hij ruim twee jaar geleden een geologische tour deed bij het Hunebedcentrum in Borger hoorde hij dat je de herkomst van stenen tamelijk nauwkeurig kunt achterhalen. Zouden die stenen hun oorspronkelijke thuis niet missen, vroeg hij zich af. En meteen daarna: moet ik er niet eentje naar huis brengen? Een gedachteflard die de meeste mensen meteen weer zouden vergeten. Zo niet Bart. Het idee liet hem niet los. Zo gaat dat wel vaker bij hem: als hij zich iets in zijn hoofd heeft gehaald, dan moet hij koste wat kost het plan ten uitvoer brengen.

Regie: Bart Eysink Smeets. Een productie van Bart Eysink Smeets in coproductie met VPRO.

'2Doc: Bart en de steen die terug naar huis ging', maandag 16 november om 20.25 uur bij VPRO op NPO 2.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'The Floor' - Bruno Wyndaele (VTM)

Het spel wordt steeds spannender. De hoofdprijs van 40.000 euro komt dichter en dichter voor de resterende kandidaten, maar er moeten nog heel wat quizduels gespeeld worden. Wie het duel verliest, moet meteen naar huis.

'The Floor', om 20.30 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:25
    Recht op recht
    15:20
    Flikken Maastricht
  • 10:00
    Lentebeelden
    15:00
    Halve Finale Koningin Elisabethwedstrijd cello 2026
  • 14:45
    Yetili vertelt
    14:54
    Rintje
  • 14:35
    Cheers
    15:10
    Florentina
  • 14:40
    My Kidnapped Son
    16:25
    De Bogaartjes
  • 12:40
    Geen uitzending
    14:50
    The Irrational
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:40
    Baywatch Hawaii
  • 09:05
    Geen uitzending
    16:05
    Murder in a Small Town
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 14:45
    Friends
    16:30
    Huizenjagers
  • 14:35
    NCIS
    22:50
    Criminal Minds
  • 14:25
    Pawn Stars
    15:40
    Two and a Half Men
  • 14:15
    Million Dollar Listing Los Angeles
    16:30
    Chateau Meiland
  • 14:45
    Snapped
    17:05
    World's Most Evil Killers
  • 14:34
    City Reports
    14:49
    Business Branding
  • 14:41
    Mijn tuin
    15:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:35
    De Dagschotel
    14:50
    Snel, Makkelijk & Lekker - Het Weekmenu
  • 13:50
    Midsomer Murders
    14:50
    Beyond Paradise
  • 14:30
    Scrubs
    16:20
    Station 19
  • 14:25
    Het Familiediner
    15:15
    FIFA WK Voetbal 2026 Magazine
  • 14:35
    Oorlogsalbums
    15:30
    Fryslân Dok
  • 14:20
    De Dodelijkste 60
    14:50
    Zwabber