'2Doc: Alreadymade' over kunst, originaliteit en auteurschap

Wie heeft in 1917 een bestaand (readymade) urinoir gesigneerd met 'R. Mutt' en ingezonden voor een kunsttentoonstelling in New York? Was het Marcel Duchamp, die het kunstwerk destijds claimde? Of is Elsa von Freytag-Loringhoven de echte auteur van een van de belangrijkste kunstwerken van de 20e eeuw?
Durven we de geschiedenis van de moderne kunst te herschrijven ten gunste van een vrouw? In 'Alreadymade' zet Barbara Visser originaliteit, auteurschap en identiteit op scherp.
Aan wie kunnen we het kunstwerk 'The Fountain' toeschrijven? Om deze serieuze academische discussie draait de documentaire 'Alreadymade'. Die discussie krijgt behoorlijk surrealistische trekjes omdat regisseur Barbara Visser niet kiest voor klassieke interviews, maar de kunsthistorici in een virtuele wereld argumenten laat uitwisselen in de vorm van een avatar. In de chatroom hebben ze de gedaante van een kikker, een paddenstoel of een alien.
'Alreadymade' volgt Visser wanneer ze probeert om met de weinige foto’s die er zijn van Von Freytag, haar lichaam met de computer te reconstrueren. De schitterende, maar soms ook haperende digitale techniek wordt de metafoor voor de last die het leven óók was voor Dada-barones Elsa von Freytag–Loringhoven. Maar dan vindt Visser het enige bewegende beeld dat bekend is van de kunstenaar: een fragment uit een stille dramafilm uit 1920, waarin ze zichzelf vertolkt: een excentrieke, brutale, onbeheerst vrolijk dansende vrouw, misprijzend bekeken door haar omgeving.
Ik wilde iets maken dat op het eerste gezicht onmogelijk lijkt: een experimentele film voor een groot publiek. Niet alleen over een pispot of een vergeten barones, maar over hoe in het dagelijks leven alles bijzonder kan zijn, afhankelijk van hoe je ernaar kijkt. Hetzelfde als waar deze kunstenaars voor stonden. - Barbara Visser
Over de regisseur
Barbara Visser (1966) studeerde fotografie en audiovisuele kunst aan de Gerrit Rietveld Academie, Cooper Union (NY) en de Jan van Eyck Academie. Terugkerende onderwerpen in haar werk zijn kunst en kunstmatigheid, authenticiteit en perceptie, ingesleten gewoontes, culturele conventies en uitzonderingen. Het werk beweegt zich vaak bewust op het snijvlak van design, wetenschap, populaire cultuur en nieuwe media.
'Alreadymade' is een co-productie van Tomtit Film met VPRO.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Wijzigingen bij 'Holland's Got Talent': nieuwe samenwerking en andere presentatoren
- Queen Pommelien Thijs! Dit zijn alle winnaars van de MIA's 2025
- Kijk vanaf vrijdag 'Ed Stafford's Rite of Passage' op Discovery
- Jurre Geluk is op zoek naar deelnemers voor nieuw tv-programma
- 'Kindig Customs: Road to the Ridler' vanaf donderdag op Discovery
- Jani Kazaltzis openhartig in 'Maison Verhulst'
- De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser'
- Hoe een drugsbaron de touwtjes in handen heeft in de Antwerpse haven
- Warm deze winter lekker op met de heetste MTV-shows in februari
- Dit zie je dinsdag in 'Vier Handen Op Eén Buik'
- Luistercijfers: Qmusic start 2026 als de grootste radiozender van Nederland
- Internationale ster Myles Smith komt naar 'Qmusic Top 40 Live'
- Chauffeur Stijn verdubbelt zijn netto jaarloon bij Maarten & Dorothee
- NPO Radio 1 zit boven op de Spelen met 'RadiOlympia'
- Radiozender JOE en NS lanceren exclusieve Singalong Trein met ABBA-tribute
Multimedia SPOTLIGHT
-
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance' -
Het nieuwe seizoen van 'The Voice van Vlaanderen' komt eraan! -
'Help, Mijn Man Is Klusser' nieuw op VTM 2 -
Maakt Kurt Rogiers de overstap naar Play? -
De Jordy kaapt wekelijks de Q-Foute Radio -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Kijk nu de trailer van 'The Wrecking Crew' -
Komt 'grapje' van 'Bestemming X'-kandidaat hem duur te staan? -
Koen Wauters en Wesley Sonck presenteren 'De Box' -
K3 eert Karen, Kristel en Kathleen tijdens de Kastaars -
'Stukken Van Mensen' viert feest in het KMSKA -
De Lach van JOE is geraden! -
Jens Dendoncker maakt acteerdebuut als hofnar Diederik in 'ZOT!' -
Kijk 'Heated Rivalry' vanaf vrijdag op HBO Max -
'Loena Hendrickx - Chasing Grace' nu te bekijken op VTM GO -
Peter Van de Veire openhartig in 'Maison Verhulst' -
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max
Kijktip van de dag

Vastbesloten zijn leven te beteren, vertrekt Kamal vanuit België naar Syrië om oorlogsslachtoffers te helpen. Maar eenmaal daar wordt hij ingelijfd in het leger. Thuis valt ondertussen zijn jongere broer Nassim ten prooi aan radicalisten. Hun moeder Leila wil koste wat het kost voorkomen dat Nassim in de voetsporen van Kamal treedt.
'Rebel', film uit 2022 van Adil El Arbi en Bilall Fallah met oa. Aboubakr Bensaihi, om 21.25 uur op VRT Canvas.



































