'2Doc: Aan Het Hart' maandag bij de NTR

zondag 6 september 2020

Twee Groningse genetici ontdekken in 2010 een levensbedreigende hartziekte, die vooral in Friesland, de Noordoostpolder en Noord Holland voorkomt. Het blijkt om een erfelijke aandoening te gaan, die vanuit Duitsland naar Nederland is gekomen en inmiddels is vastgesteld bij 1500 mensen.

Naar schatting zijn er nog enkele duizenden mensen die het gen dragen, maar bij wie het nog niet is ontdekt.


De documentair 'Aan het Hart' behandelt vanuit het perspectief van familieleden een groot aantal ethische dilemma's over erfelijk onderzoek, privacy, medische testen en wel of niet ingrijpen.

Na de drooglegging van de Zuiderzee is de vader van Marian één van de eerste boeren die een bedrijf begint in de nieuwe Noordoostpolder. Zijn vrouw en hij krijgen zes, op het oog kerngezonde kinderen. Marjan is de derde. Ze is al het huis uit als haar jongste broer hartklachten krijgt. Als hij met vrienden op Terschelling kampeert valt hij onverwacht neer en overlijdt op 25-jarige leeftijd. Twee dagen na zijn dood sterft plotseling ook zijn vader; ook door een harstilstand. Is er een verband? Dochter Marian laat samen met een van haar broers onderzoek doen door een cardioloog in de hoop antwoord te krijgen op hun vragen. Zit er soms iets in de familie? Aanvankelijk wordt niks gevonden.

Pas jaren later, in 2010, wordt het gen gevonden dat PLN-gen wordt genoemd. Deze erfelijke eigenschap blijkt verantwoordelijk voor de hartziekte in de familie van Marian. Alle dragers zijn terug te leiden naar dezelfde stamboom. Als het in je familie voorkomt, is de kans dat je het gen hebt ongeveer vijftig procent. Onduidelijk is hoe snel bij gendragers het hart wordt aangetast. Marian is drager van het PLN-gen, evenals drie van haar broers en zussen. Een zus wilde zich niet laten testen.

Regisseur Mirjam Bartelsman spreekt in de documentaire Aan het hart tientallen familieleden van Marian, over de erfelijke 'last' die zij (mogelijk) bij zich dragen en hun motivatie om daar wel of niet op in te grijpen. 

In Nederland zijn er naar alle waarschijnlijkheid vele tienduizenden mensen die het gen dragen van een erfelijke ziekte. Naar schatting laat 40 tot 60 procent van mensen in risico-families geen gen onderzoek doen. Ze trotseren om uiteenlopende redenen bewust de onzekerheid.

'2Doc: Aan het Hart', maandag 7 september om 20.25 uur bij de NTR op NPO 2.


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

In de winter van 1999 wagen de Zwitserse avonturier Bertrand Piccard en de Britse vlieginstructeur Brian Jones het onmogelijke: als eersten de wereld rondvliegen in een heteluchtballon, zonder te landen. Terwijl rivaliserende teams hen op de hielen zitten, moeten ze samen extreme kou, technische defecten en mentale uitputting trotseren. Een race tegen de klok, de natuur én zichzelf - met een plaats in de geschiedenisboeken als inzet.

'The Balloonists', om 22.05 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:00
    VRT NWS journaal 19u
    19:45
    WinWin
  • 18:00
    Sporza: WK Wielrennen
    20:00
    VRT NWS Terzake
  • 19:20
    The Athena
    19:45
    Karrewiet
  • 19:00
    VTM Nieuws
    19:55
    Het Weer
  • 19:30
    Blind Getrouwd UK
    20:35
    The Hunting Party
  • 19:40
    The Big Bang Theory
    20:35
    Spider-Man 2
  • 19:35
    Caught on Dashcam
    20:35
    1918: Journey's End
  • 18:55
    Fixing Up Christmas
    20:35
    Christmas in the Highlands
  • 19:30
    David
    20:00
    'Allo 'Allo!
  • 18:55
    Kamp Jeroom
    20:00
    De Tafel van Tine
  • 19:40
    Superman & Lois
    20:35
    Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous
  • 19:40
    Most Outrageous Crimes
    20:35
    The Ministry of Ungentlemanly Warfare
  • 19:40
    Het Roer Om
    20:35
    Blind Gekocht NL
  • 19:35
    Snapped
    20:30
    Snapped: Killer Couples
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 19:32
    Het appartement
    19:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 19:10
    Het Weekmenu
    19:55
    Vlaamse Klassiekers
  • 19:10
    Father Brown
    20:05
    Murdoch Mysteries
  • 18:50
    Grey's Anatomy
  • 19:05
    Eva
    20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
  • 19:10
    BinnensteBuiten
    19:50
    Per Seconde Wijzer
  • 19:25
    De verloskundigen
    20:25
    Van Roosmalen & Groenteman