'20 jaar DOCS': Vincent Bijlo kiest vijf bijzondere documentaires uit het achief

April is feestmaand bij 'DOCS'. Het programma bestaat 20 jaar en dat vieren we samen met presentator van het eerste uur Vincent Bijlo. Hij haalt herinneringen op aan de beginjaren en bespreekt met podcasthost Mina Etemad hoe de stijl van documentairemaken veranderd is in 20 jaar.
'DOCS' vroeg hem vijf documentaires uit te zoeken en te vertellen waarom juist deze verhalen hem zijn bijgebleven. De eerste parel uit het archief is: Gestremd. Vanaf 3 april in 'DOCS'. Te vinden op nporadio1.nl/podcasts/DOCS en alle podcastplatforms.
'Gestremd', Winterswijk - Zuphen
Bij het naderen van een overweg ziet Machinist René Scholten opeens blauwe zwaailichten. Een ambulance komt hard aanrijden en probeert nog voor de trein over te steken. René kan niet meer remmen, en ramt de achterkant van de ambulance... Vier jaar later grijpt het incident hem nog steeds aan. Een documentaire van Jorrit Brenninkmeijer.
'De dichter, de liefde en de dood' (2010) te horen vanaf 6 april
Dichter Pieter Boskma was 35 jaar samen met zijn geliefde Monique Orth toen ze overleed aan borstkanker en hij ontroostbaar achterbleef. Twee weken na haar dood, tijdens een wandeling door de duinen verscheen het eerste gedicht: ‘Ben jij het liefste?’. Honderden gedichten volgden. In de documentaire volgt Moniques jeugdvriendin en programmamaker Margot de Nooijer Pieters rouwproces.
Vincent Bijlo: 'Dit is een prachtige compositie over een man die ontzettend zoekende is na de dood van zijn vrouw. We worden deelgenoot van het afgrijselijke verdriet en hoe hij dat omzet in poëzie. Een prachtig, gecomponeerd portret.'
'De Bloemendal tapes' (2014)
te horen vanaf 13 april
Philip Bloemendal (1918-1999) was 40 jaar lang dé stem van het Polygoonjournaal. Zo bekend als zijn geluid is, zo onbekend is zijn leven. Een joodse jongen uit de textiel die door onder te duiken de oorlog overleefde, maar bijna zijn hele familie kwijtraakte. Begin jaren 80 vertelde Bloemendal, met een microfoon om zijn hals, aan zijn zoon Robert zijn levensverhaal. Al die jaren hebben negen cassettebandjes in een kast gelegen. Programmama Erik Willems kreeg de bandjes van Robert en maakte een indringend portret van Philip Bloemendal
'De hondenerfenis' (2019) te horen vanaf 20 april
Zestiger Kees is vanaf zijn kindertijd bang van honden. Wanneer zijn vrouw Marjolijn in 1998 hoort dat zij ongeneeslijk ziek is, bedenken ze wat ze nog graag zouden willen doen. Marjolijn wil graag een hond. Er komt een labrador-pup, waarmee Kees op pup-cursus gaat. Marjolijn wordt vanachter de computer actief in een opvang-organisatie voor honden uit Griekenland en Spanje en hun huis wordt steeds voller. Kees laat de dieren uit in het Amsterdamse bos, soms wel vijf tegelijk. Hij draait het om: hij laat niet de honden uit, maar de honden mogen met hem mee naar het bos...
'De geniale chaos van Boy Edgar' (2012) te horen vanaf 27 april
Orkestleider, arrangeur en componist Boy Edgar (1915-1980) zet in de jaren zestig met Boy’s Big Band de Nederlandse jazz op de kaart. Hij werkt met internationale sterren als Nina Simone, Ben Webster en Max Roach. Vriend en vijand typeren hem als geniaal én chaotisch. De belangrijkste Nederlandse jazzprijs is naar hem vernoemd: de VPRO/Boy Edgar Prijs. Maar wie weet nog wie Boy Edgar was? Radiomaker Frank Jochemsen en jazzjournalist Marie-Claire Melzer zijn gefascineerd geraakt door de man en zijn muziek en besluiten een radioportret over hem te maken.Tijdens hun research vinden ze op een zolder een doos met ruwe geluidsopnamen van de legendarische radiomaker Bob Uschi (1911-1995). Uschi heeft Boy Edgar in de late jaren zeventig gevolgd voor een portret dat hij om onbekende redenen nooit heeft afgemaakt. De tapes zijn een fantastische vondst. Het unieke materiaal wordt de basis van deze documentaire.
'DOCS', een samenwerking VPRO en NTR, begon 20 jaar geleden als een wekelijkse radio-uitzending en is sindsdien drie keer van naam veranderd: 'Radio Atelier' werd 'Holland Doc Radio' en toen 'Radio Doc'. Sinds 1 januari 2021 zijn de documentaires te beluisteren als podcast-only programma.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Trends Z lanceert 'Trends Doc'
- Dina Tersago verrast door haar zoontje Isak aan de drums in 'JAMES & co'
- Groene dromen over de grens in 'BinnensteBuitenland'
- Rob Geus keert terug op SBS6 met nieuw programma 'De Hygiënepolitie'
- BNNVARA presenteert 'Schwalbe': nieuwe mockumentary-serie van makers 'Rundfunk'
- Vrouw die vriendin van ex-partner aanviel staat terecht in derde aflevering van 'De Rechtbank'
- 'Focus' over de anticonceptiepil: Het gebruik daalt, is dat erg?
- 'Opsporing Verzocht' kijk je vanaf nu op maandag
- 'Radar' is maandag terug met een nieuw seizoen
- Reizen Asterix? Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X'
- NPO 3FM lanceert twee veelbelovende 3FM Talents tijdens Eurosonic Noorderslag
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag live vanuit Leeuwarden
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Q-dj’s Maarten & Dorothee verdubbelen het netto jaarloon van een Q-luisteraar in slechts 60 seconden
- Joris van den Berg wint Theo Koomen Award 2025
Multimedia SPOTLIGHT
-
'A Knight of the Seven Kingdoms' vanaf maandag te streamen op HBO Max -
Zelfs de bus heeft twee gezichten in 'Bestemming X' -
Even slikken voor Bart Appeltans in 'Een Echte Job' -
Verdubbel je jaarloon in 60 seconden! -
Zijn Q-gezichten Gerben Tuerlinckx en Clémentine Caron 'Twins?!' -
Disney+ onthult teaser voor tweede seizoen van 'Paradise' -
Derde seizoen van 'Euphoria' binnenkort op HBO Max -
Eric Goens laat professionele huurmoordenaar aan het woord -
Exclusieve kijk achter de schermen van BK-winst Thibau Nys -
'De Tafel van Gert' is terug vanaf 19 januari -
Aster Nzeyimana bekent: 'Bestemming X' blijft in België -
Kijk dit voorjaar naar het laatste seizoen van 'The Boys' op Prime Video -
Kijk het nieuwe seizoen van 'Industry' op HBO Max -
Frustraties steken de kop op in 'Bestemming X' -
Kijk de eerste beelden van 'De Twaalf: De Botoxmoorden' -
Tante Rita keert terug in de midseizoensfinale van 'Familie' -
Dit zie je in 2026 op Netflix
-
Kijk de eerste beelden van de nieuwe fictiereeks 'All in' -
Netflix deelt de officiële trailer van 'Agatha Christie’s Seven Dials' -
Ontdek de eerste beelden van 'Juliet' seizoen 2 -
'Welkom Aan Boord' vliegt weer uit! -
Netflix kondigt zesde seizoen 'Emily in Paris' aan -
Netflix lost trailer van 'The Rip' met Ben Affleck en Matt Damon
-
Ode aan Circus Camillein 'JAMES & Co' -
'De Rechtbank' opent opnieuw de deuren -
Benjamin maakt geen goede beurt in 'Winter Vol Liefde' -
Het verboden woord is terug! -
Maarten & Dorothee verdubbelen jaarloon in 60 seconden -
Ontdek de officiële trailer van 'Megan', seizoen 2 -
Dit is de eerste afvaller van 'Bestemming X'
Kijktip van de dag

De stagiairs ronden hun eerste, intense week af: Bart staat oog in oog met een oude bekende als patiënte, Aaron verzorgt een zware hoofdwonde en krijgt een levensles, Siska raakt emotioneel bij een ziek kind en William ploetert in de keuken.
'Een Echte Job', om 20.40 uur op VTM.



































