'Netwerk' doet onderzoek naar stemmers Geert Wilders

zondag 19 april 2009

'Netwerk' presenteert maandag 20 april, in de rubriek Stand.tv, een onderzoek naar de wijze waarop de achterban van Geert Wilders in het leven staat. Zo komt naar voren dat de aanhangers van de Partij voor de Vrijheid (PVV) sterk gericht zijn op hun eigen leefwereld.

Z


e houden van actie, snelheid en spanning, zoals autosport en laserquest. Hun muzikale voorkeur betreft het levenslied en Nederpop. Boodschappen doen ze bij de traditionele middenstand, om vervolgens de Hollandse pot te koken.

PVV-ers zijn door bureau Motivaction vergeleken met de rest van Nederland. Dat is gebeurd op basis van een representatief jaarlijks onderzoek naar waarden en leefstijlen van de Nederlandse bevolking.

Andere resultaten uit het onderzoek naar de aanhangers van Geert Wilders:

Ontevreden mannen en vrouwen
De man-vrouw-verdeling binnen de PVV-aanhang is 60-40. Gezamenlijk vormen ze een eigengereide groep die ontevreden is over de maatschappij. Ze houden de buitenwereld het liefst op afstand. In de samenleving en de overheid hebben ze weinig vertrouwen, ze trekken zich relatief weinig aan van oordelen van anderen, neigen er naar anderen te kritiseren en richten zich vooral op de eigen leefwereld. Enerzijds klinkt de roep om gerechtigheid, anderzijds kenmerkt de PVV-achterban zich door een grotere acceptatie van geweld dan gemiddeld.

Interesse in het aardse
De doorsnee PVV-er houdt ervan om in het middelpunt van de belangstelling te staan en leeft graag uitbundig. Er is vooral interesse voor het lichamelijke, het aardse en het materiële. Voor empathie, kwetsbaarheid, milieubewustzijn en spiritualiteit bestaat weinig aandacht. Niet alleen mannen, maar ook vrouwen hebben een voorkeur voor technologie en spanning. Dit komt tot uiting in voorkeuren voor dvd's, computers, motor- en autosport, paintball en laserquest.

De achterban is sterk gericht op Nederlandse cultuur, zoals bijvoorbeeld blijkt uit hun voorkeur voor het levenslied, Nederpop, Hollandse gerechten en (Hollandse) middenstanders zoals de groenteboer, slager, visboer en het café om de hoek.

Top 5 van Nederlanders
Opvallend is verder de aantrekkingskracht van Nederlanders die bekend staan om hun volkse uitstraling of hun rebelse dan wel kritische houding ten aanzien van autoriteit. Daarbij staat Frans Bauer op de vijfde plaats, Hans Teeuwen op de vierde, Rita Verdonk op de derde, en de eigen PVV-leider Geert Wilders op de tweede plaats. Wie nummer 1 is, meldt NCRV Netwerk vanavond.

'Netwerk', maandag 20 april om 20.25 uur op Nederland 2.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'So You Think You Can Dance' (VTM)

De studioshows gaan verder en opnieuw dansen de kandidaten in duo's, vaak in stijlen die niet de hunne zijn. Niet alleen de jury, maar ook honderd dansliefhebbers uit Nederland en Vlaanderen hebben inspraak in wie doorgaat.

'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 13:30
    Sporza: La Vuelta Femenina 2026
    14:50
    Clips
  • 13:40
    Lentebeelden
    16:35
    Imaqa: the Nanok expedition
  • 14:00
    Tik Tak
    14:05
    Bumba
  • 13:45
    SOS Piet XL
    14:20
    Florentina
  • 13:20
    Meiden die rijden
    14:15
    Jack Reacher: Never Go Back
  • 13:15
    Geen uitzending
    15:45
    Johnny English
  • 13:00
    Geen uitzending
    15:20
    Baywatch Hawaii
  • 09:25
    Geen uitzending
    15:40
    Murder in a Small Town
  • 10:00
    Joe
    15:10
    Geen uitzending
  • 13:40
    Friends
    14:35
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 13:10
    Alaska Daily
    17:05
    Criminal Minds
  • 13:35
    Borderforce USA: The Bridges
    15:25
    3rd Rock From the Sun
  • 14:00
    Masterchef USA
    17:20
    Komen Eten
  • 13:35
    Killer Couples
    15:20
    Fear Thy Roommate
  • 13:56
    Fleet TV
    14:20
    Transport & Van.TV
  • 14:00
    De Muziekshow
    14:30
    Lazy Sunday Afternoon
  • 13:45
    Loïc zot van koken weekmenu
    14:35
    Lekker Messy - Weekmenu
  • 13:30
    Midsomer Murders
    15:30
    The Chelsea Detective
  • 13:40
    NCIS: Los Angeles
    18:05
    Law & Order: Special Victims Unit
  • 13:10
    NOS Studio Sport Live
    17:05
    De kleine reuzenpanda - Het echte leven in de dierentuin
  • 13:50
    Koninklijke Kwesties
    14:40
    Bij Van Boven thuis, in Ierland
  • 13:55
    Oorlogsdetective
    14:50
    Junior Songfestival 2026