Zaterdag nieuwe Nomaden reportage in 'Vranckx': Austin Grounds

vrijdag 23 april 2021

In Mathare, een sloppenwijk op een boogscheut van het centrum van de Keniaanse hoofdstad Nairobi, leven naar schatting vijfhonderdduizend inwoners samen op een oppervlakte van nog geen vier vierkante kilometer. Er is geen stromend water en er zijn onvoldoende openbare toiletten.

Huizen worden opgetrokken uit 'iron sheets', moderne voorzieningen zijn zo goed als onbestaande. De armoede is er extreem.


Opgroeien in Mathare is moeilijk. Kinderen en jongeren zijn vaak op zichzelf aangewezen om te overleven. Zeker meisjes en jonge vrouwen worden aan grote risico’s blootgesteld. 'Er is geen veiligheid in de sloppenwijk. Het is heel gemakkelijk om verkracht of aangerand te worden', zegt Eunice Kimani, gemeenschapscoördinator. 

Changaa, een zelfgestookte likeur, lijkt de straten te doordrenken. Overal zie je dronken mensen met kleine plastic flesjes in hun hand, de wijk loopt over van de bars. Niemand lijkt eraan te ontsnappen, ook kinderen en jongeren niet. Maar changaa is ook een manier om te overleven. Zo was het stoken en verkopen van de illegale drank een noodzakelijke uitweg voor Theresia Wamboi, als jonge moeder op zoek naar een inkomen om haar driejarige dochter te onderhouden. 'In mijn leven deed ik slechte dingen om mijn dochter te beschermen. Ik wou haar goed opvoeden. Ik had geen geld, dus ik kon niet kieskeurig zijn over werk. Het huis moest betaald worden, mijn kind moest eten.'

In het hart van Mathare ligt 'Austin Grounds', een voetbalveld. Meer dan twintig jaar geleden toverde Austin Ajowi, profvoetballer en coach, een vuilnisbelt om tot het terrein dat het vandaag is. Sindsdien traint hij er zo goed als elke dag met kinderen en jongeren uit de buurt, ook met meisjes en jonge vrouwen. Voetbal gaf velen van hen kansen die ze anders niet zouden hebben gehad. 'Ik begon te voetballen rond mijn negende', vertelt Elizah, één van de jonge vrouwen die op het veld trainde. 'Ik was er goed in. Ik speelde op het veld van Austin en een schooldirecteur merkte ons op. Hij zag dat we goed waren en besloot om ons te sponsoren om de lagere school te kunnen betalen. Later kreeg ik ook sponsoring om naar de middelbare school te gaan.' Ook de dochter van Theresia trainde met Austin. Zij woont en werkt vandaag in België.

Het eindeloze engagement van Austin leverde hem de naam 'Baba Yao' op, 'de vader van iedereen'. Het maakt van Austin Grounds een veilige plek temidden het tumult van Mathare. In 2016 streek de van oorsprong Chileense organisatie Futbol Mas neer in Kenia. De organisatie werkt op basis van voetbal aan de ontwikkeling van weerbaarheid en 'life skills' bij kinderen en jongeren in achtergestelde gemeenschappen. Het duurde niet lang voor Austin en Futbol Mas elkaar vonden. 'Voor mij was het gewoon voetbal. Maar Futbol Mas kwam met life skills en sociale onderwerpen. Die thema’s, die gebeuren hier echt. Geweld, gendergelijkheid, … Wij leren onze jongeren deze dingen en zij groeien ermee op. Het maakt hen weerbaar, het leert hen omgaan met dit leven', zegt Austin.

Een reportage van Engel Doyen, Wolf Doyen en Rien Bauwens © 2021

'Vranckx', zaterdag 24 april om 20.10 uur op Canvas.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

CIA-agenten FDR en Tuck zijn onafscheidelijke partners en de beste vrienden. Tot ze allebei vallen voor de charmes van dezelfde vrouw: Lauren. Wat begint als een onschuldig verleidingsspelletje, verandert al gauw in een meedogenloze oorlog. De twee spionnen gooien al hun vaardigheden en technologische snufjes in de strijd om hun doelwit te verleiden en de ander buitenspel te zetten.

'This Means War', film uit 2012 met oa. Reese Witherspoon, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 20:25
    Thuis
    20:50
    Ik vraag het aan
  • 20:35
    De Afspraak
    21:25
    Liefste lijf
  • 20:00
    Sporza: EK Handbal Vrouwen Kwalificatie 2026
    22:00
    VRT NWS journaal met VGT
  • 20:05
    Familie
    20:40
    Huis Gemaakt
  • 20:35
    Braveheart
    23:45
    Border Security: Australië
  • 20:35
    This Means War
    22:30
    The Couple Next Door
  • 20:35
    Snakes on a Plane
    22:30
    The Expatriate
  • 20:00
    The Irrational
    20:50
    Yellowjackets
  • 20:35
    Lang Leve
    21:35
    De Planckaerts
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    Komen Eten
  • 20:35
    Little Women
    23:05
    Friends
  • 20:35
    The First 48
    21:30
    Seal Team
  • 20:35
    Bake Off Vlaanderen
    21:50
    Het Beste Bod
  • 20:30
    Mark of a Serial Killer
    21:20
    World's Most Evil Killers
  • 20:23
    CEO van mijn leven
    20:47
    Car Upd8te
  • 20:31
    Roger
    20:55
    Mar10
  • 20:20
    Winters Grillen
    20:40
    Winterse Kost
  • 19:55
    The Doctor Blake Mysteries
    21:00
    Father Brown
  • 20:35
    Hudson & Rex
    21:30
    The Resident
  • 20:35
    Ik Vertrek
    21:30
    De slimste mens
  • 20:25
    NPO Doc: Knokke in Cadzand
    21:25
    Dit is de kwestie
  • 20:25
    Meiden die rijden
    21:20
    Vol gas door de modder