Zaterdag in 'Vranckx': Klimaatslaven

vrijdag 21 februari 2020

India is de trieste koploper als het op slavernij aankomt. Nergens anders ter wereld belanden meer vrouwen in de prostitutie of werken ze als huisslaaf. Ook klimaatverandering werkt mensenhandel en slavernij in de hand. Hoe dat kan onderzoekt Nomade Jan De Deken.

Lalita (25) werd verkocht als bruid. 'Zes maanden lang werd ik verkracht. Opnieuw en opnieuw. Ik zat heel die tijd opgesloten.' Lalita kon gered worden en nu reist ze door India met een bus vol lotgenoten. Met deze tocht van de waardigheid willen de slachtoffers hun verhaal naar buiten brengen en zo vechten tegen slavernij. 'Wat mij overkomen is, mag met geen enkel ander meisje gebeuren. Daarom is deze reis zo belangrijk voor mij.'


Jan trekt verder naar Sonagachi in Calcutta, de grootste prostitutiebuurt van India. Sapna trouwde met een mensenhandelaar en die dwong haar in de prostitutie. Nu baat ze zelf een bordeel uit. Uitgebuit worden of zelf uitbuiter worden. Dat was de keuze. ''Maar eigenlijk wil ik hier weg.' Negen maanden na de eerste opname keert Jan terug om te kijken hoe het Sapna vergaat.

Ruchira Gupta is activiste in Sonagachi: 'De meeste meisjes komen hier aan wanneer ze tussen de negen en dertien jaar oud zijn. Ze kunnen niets voor zichzelf beslissen. Vaak zitten ze hier door hun vader of hun broers of zelfs door omstandigheden. Door overstromingen en extreme droogte zijn mensen op de vlucht. Mensenhandelaars maken misbruik van de meisjes en brengen ze naar hier.' Veel meisjes in deze buurt zijn klimaatvluchtelingen uit de Sundarbans, de mangrovebossen in de delta van de Ganges.

Een reportage van Jan De Deken – The Polar Project © 2020Met steun van het Fonds Pascal Decroos en Free Press Unlimited

'Vranckx', zaterdag 22 februari om 20.05 uur op Canvas.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Welkom Aan Boord' (VTM)

Cynthia vliegt vol enthousiasme naar New York met vriendin Nora Gharib, terwijl hoofdstewardess Katrien een vlucht naar Lourdes begeleidt met veel rolstoelgebruikers. Axelle vliegt intussen mee naar Barcelona, waar een koppel hun zestigjarig huwelijk viert.

'Welkom aan Boord', om 20.40 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:30
    Blokken
    08:10
    Kapot gaan
  • 18:40
    Girl Climber
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 18:45
    #LikeMe
    07:00
    Sam & Julia
  • 18:20
    Florentina
    13:00
    VTM Nieuws (13 uur)
  • 18:20
    De Pfaffs
    02:45
    Geen uitzending
  • 18:45
    Extended Family
    11:50
    Geen uitzending
  • 18:35
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 18:50
    9-1-1: Lone Star
    09:30
    Geen uitzending
  • 18:10
    De Rodenburgs
    06:00
    Joe
  • 18:55
    Huizenjagers
    13:00
    De Tafel van Gert
  • 18:45
    Family Law
    06:55
    Friends
  • 18:45
    Bar Rescue
    11:55
    See
  • 18:40
    Retour Masters
    12:50
    Body Shockers
  • 18:35
    Cold Justice
    12:05
    Murder: Fight for the Truth
  • 15:00
    Herhalingslus
    10:00
    Wordt aangekondigd
  • 18:58
    Tooldokter
    07:00
    Good Morning Sunshine
  • 18:40
    Comfort Food
    12:35
    Toasted!
  • 18:55
    Death in Paradise
    06:55
    Ghosts
  • 18:40
    First Dates Australia
    12:45
    Storage Wars
  • 18:30
    EenVandaag
    13:00
    NOS Journaal
  • 18:30
    Noord-Zuid-Oost-West
    13:00
    NOS Journaal
  • 18:45
    Het Klokhuis
    13:00
    Saïd & Anna