Zaterdag in 'Vranckx & de Nomaden': De keuze van Josée

vrijdag 6 maart 2020

Nomade Tijs Synaeve leest in de krant een artikel leest over het overlijden van Dave Bald Eagle, Chief van een Lakota-Indianenstam in South Dakota. Zijn vrouw, de Belgische Josée Kesteman, woont er nog steeds.

Tijs besluit z’n job als ambtenaar op te geven en hij reist naar South Dakota om de bijzondere vrouw te leren kennen.


Tijdens de Wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel kwam Chief Bald Eagle naar België om een reeks voorstellingen te geven. Het is daar dat hij Josée leerde kennen: 'We hadden geen relatie, ik was amper zeventien. Maar er was iets dat nooit wegging. Ik reisde vijftien jaar de wereld rond. Ik deed verschillende jobs en ik kreeg kinderen, maar het ging niet weg.'' In 1972 besloot Josée Dave te gaan opzoeken. En ze ging nooit meer weg.

Ondertussen is Josée 77 jaar. Als paramedisch verpleegster rijdt ze elke dag honderden kilometers door het reservaat om kwetsbare gezinnen te helpen: 'Ik probeer in elk gezin een reanimatiecursus te geven. Het duurt voor een ambulance een uur om hier te geraken en soms is er geen netwerk. Dan is het aan hen om iets te proberen, om een leven te redden.'

Hoewel Josée ondertussen voornamelijk Engels spreekt, blijft ze ergens nog een echte Belgische. Elke zondag bakt ze pannenkoeken met haar zus Martine, die in de buurt is komen wonen. Het is een echte zoete inval, iedereen is welkom. Het is dan ook een grote familie. 'Ik heb alle kinderen van Dave aanvaard. Dat zijn er een stuk of twintig. Ze noemen me allemaal mom. Het maakt me niet uit dat ze van een andere moeder zijn. Ze zijn verwant met mijn kinderen en ook met mij omdat ze Dave respecteerden.'

Een reportage van Tijs Synaeve en Zeno Dockx

'Vranckx & de Nomaden', zaterdag 7 maart om 20.05 uur, en in de herhaling op zondag 8 maart om 19.30 uur, telkens op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

CIA-agenten FDR en Tuck zijn onafscheidelijke partners en de beste vrienden. Tot ze allebei vallen voor de charmes van dezelfde vrouw: Lauren. Wat begint als een onschuldig verleidingsspelletje, verandert al gauw in een meedogenloze oorlog. De twee spionnen gooien al hun vaardigheden en technologische snufjes in de strijd om hun doelwit te verleiden en de ander buitenspel te zetten.

'This Means War', film uit 2012 met oa. Reese Witherspoon, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:20
    De Raad van Soekie
    01:30
    Journaallus
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Winterbeelden
  • 08:20
    Sisters
    06:00
    Tik Tak
  • 08:15
    VLOGLAB Crazy #Stories
    00:25
    Telefacts
  • 08:00
    Geen uitzending
    00:55
    Interrogation Raw
  • 06:00
    Qmusic
    00:30
    S.W.A.T.
  • 07:00
    Willy
    00:10
    Fare Dodgers: At War With The Law
  • 01:15
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    00:40
    Are You Being Served?
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:35
    De Tafel van de Week
  • 08:10
    Geen uitzending
    01:00
    Brilliant Minds
  • 07:55
    Family Matters
    02:40
    Geen uitzending
  • 08:15
    Puur Oosters - Japans
    01:25
    Bake Off Vlaanderen
  • 08:05
    Mark of a Serial Killer
    01:00
    C.S.I. New York
  • 04:10
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:10
    Diy on wheels
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:00
    Winterse Kost
    01:15
    A la carte
  • 07:55
    Midsomer Murders
    01:25
    DCI Banks
  • 07:35
    The Kardashians
    01:10
    NCIS
  • 08:10
    Goedemorgen Nederland
    02:31
    NOS Journaal Laat
  • 08:00
    BinnensteBuiten
    01:30
    Buitenhof
  • 08:20
    Shaun het schaap
    01:30
    NOS Studio Sport