Zaterdag in 'Vranckx & de Nomaden': De keuze van Josée

vrijdag 6 maart 2020

Nomade Tijs Synaeve leest in de krant een artikel leest over het overlijden van Dave Bald Eagle, Chief van een Lakota-Indianenstam in South Dakota. Zijn vrouw, de Belgische Josée Kesteman, woont er nog steeds.

Tijs besluit z’n job als ambtenaar op te geven en hij reist naar South Dakota om de bijzondere vrouw te leren kennen.


Tijdens de Wereldtentoonstelling van 1958 in Brussel kwam Chief Bald Eagle naar België om een reeks voorstellingen te geven. Het is daar dat hij Josée leerde kennen: 'We hadden geen relatie, ik was amper zeventien. Maar er was iets dat nooit wegging. Ik reisde vijftien jaar de wereld rond. Ik deed verschillende jobs en ik kreeg kinderen, maar het ging niet weg.'' In 1972 besloot Josée Dave te gaan opzoeken. En ze ging nooit meer weg.

Ondertussen is Josée 77 jaar. Als paramedisch verpleegster rijdt ze elke dag honderden kilometers door het reservaat om kwetsbare gezinnen te helpen: 'Ik probeer in elk gezin een reanimatiecursus te geven. Het duurt voor een ambulance een uur om hier te geraken en soms is er geen netwerk. Dan is het aan hen om iets te proberen, om een leven te redden.'

Hoewel Josée ondertussen voornamelijk Engels spreekt, blijft ze ergens nog een echte Belgische. Elke zondag bakt ze pannenkoeken met haar zus Martine, die in de buurt is komen wonen. Het is een echte zoete inval, iedereen is welkom. Het is dan ook een grote familie. 'Ik heb alle kinderen van Dave aanvaard. Dat zijn er een stuk of twintig. Ze noemen me allemaal mom. Het maakt me niet uit dat ze van een andere moeder zijn. Ze zijn verwant met mijn kinderen en ook met mij omdat ze Dave respecteerden.'

Een reportage van Tijs Synaeve en Zeno Dockx

'Vranckx & de Nomaden', zaterdag 7 maart om 20.05 uur, en in de herhaling op zondag 8 maart om 19.30 uur, telkens op Canvas.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ik Vraag Het Aan' (VRT 1)

Niels ontvangt Imane Boudadi, Wannes Lacroix, Aaron Blommaert, Petra De Sutter en Daphne Agten. Voor Aaron is de song 'Ben' van Michael Jackson voor eeuwig verbonden met de dag waarop hun trouwe viervoeter Ben stierf. En het Gentse collectief Lézard zet de studio op zijn kop met het geweldige Rock Lobster' van The B-52’s. Komen ook: Judith, Alice Mae, Natalia en Portland. Niels zingt 'Visiting Hours' van Ed Sheeran voor Jolien uit het publiek.

'Ik Vraag Het Aan', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:45
    Dodo
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Winterbeelden
  • 06:50
    Mojo Wisseltop
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:40
    Heidi
    01:00
    Geen uitzending
  • 02:40
    Geen uitzending
    00:25
    Criminele Ondervragingen
  • 06:00
    Qmusic
    00:15
    S.W.A.T.
  • 01:25
    Geen uitzending
    00:55
    60 Days In
  • 01:15
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    00:45
    Zorro
  • 06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
    01:20
    De Tafel van de Week
  • 06:15
    Grey's Anatomy
  • 06:45
    Brooklyn Nine-Nine
    02:45
    Geen uitzending
  • 06:25
    The Block Australia
    01:35
    Leef!
  • 06:20
    Cold Case
    01:00
    C.S.I. New York
  • 04:01
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:45
    Het appartement
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:40
    Bon Appetit
    01:10
    Chris Cooks Cymru
  • 06:35
    Ghosts
    01:30
    DCI Banks
  • 06:00
    First Dates Australia
    01:40
    Hot Yachts
  • 06:50
    NOS Journaal
    01:05
    NOS Journaal Laat
  • 01:20
    Nieuwsuur
    01:25
    Buitenhof
  • 06:50
    Olivia
    01:05
    NOS Studio Sport Voetbal