Zaterdag in 'Nachtwacht': legaliseer alle drugs

De oorlog tegen drugs werkt niet en veroorzaakt alleen maar meer geweld, zegt criminoloog Tom Decorte. Terwijl in Antwerpen de granaten en de verwijten tussen de drugsbestrijders knallen, blijft de drugshandel in ons land spectaculair toenemen.
Alleen al de hoeveelheid in beslag genomen cocaïne in de haven van Antwerpen is op vijf jaar tijd vertienvoudigd. Valt de oorlog tegen drugs te winnen? Niet volgens Decorte. De enige manier om drugs onder controle te krijgen, zegt hij, is ze legaliseren.
Volgens advocaat Walter Van Steenbrugge zal dat het probleem niet oplossen, maar integendeel tot grote drama’s leiden.
Cathy Mathei is hoogleraar geneeskunde aan de KU Leuven begeleidt al een kwarteeuw drugsverslaafden. Zij weet welke drugs het gevaarlijkst zijn en wat de impact is van legalisering.
Jan Leyers leidt het debat in deze laatste aflevering van 'Nachtwacht'.
Tom Decorte: legaliseren om te controleren
Tom Decorte is criminoloog en oprichter van het Instituut voor Sociaal Drugsonderzoek op aan de Gentse universiteit. Hij is allesbehalve een fan van drugs, maar wel van legalisering. 'Door drugs – alle drugs - te legaliseren, krijg je een heel pak werktuigen om op termijn het druggebruik en de criminaliteit die errond hangt naar beneden te halen.' Je kan de verkoop immers reguleren en de kwaliteit in de gaten houden.
'Een dealer vraagt vandaag geen ID om te zien of de koper meerderjarig is. En een producent moet zich aan geen enkel voorschrift houden, waardoor de producten die nu op de markt komen, veel schadelijker zijn dan tien jaar geleden. Kijk maar naar cannabis. Dat bevat vandaag vaak sporen van schimmels, bacteriën, zware metalen, glazen partikels,… Om nog maar te zwijgen over de belangrijkste ingrediënten. De THC-waarde die de roes veroorzaakt, is vandaag veel te hoog en werkt psychoses in de hand.'
War on drugs faalt
Ook de war on drugs is volgens Decorte een ramp: 'Zelfs al bouwt men een prikkeldraad en een dikke muur rond de haven van Antwerpen, het zal de drugsmarkt niet structureel ontwrichten. Als ze de war on drugs blijven voeren op het terrein zoals ze dat nu doen, dan is de laatste granaat nog niet geworpen en moeten we hopen dat het eerste burgerslachtoffer niet valt.'
Stapsgewijs
Dus pleit Decorte voor een stappenplan om drugs te legaliseren. Hoe gevaarlijker de drugs, hoe strikter ze gereguleerd moeten worden. Hij denkt aan een soort van drugs-gespecialiseerde apotheek waar je drugs koopt mét bijsluiter en mét deskundig advies. En nieuwe designer-drugs zouden eerst getest en goedgekeurd moeten worden, zoals bij geneesmiddelen. Zo’n stapsgewijze legalisering vraagt tijd, natuurlijk, en daarom moeten bezig en gebruik van drugs in afwachting zo snel mogelijk uit het strafrecht gehaald zodat drugsgebruikers niet meer voor de rest van hun leven met een strafblad zitten en geïsoleerd worden.
Walter Van Steenbrugge: legalisering werkt niet
Advocaat Walter Van Steenbrugge ziet legalisering totaal niet zitten. 'Ik spreek daarbij vanuit mijn praktijkervaring van bijna 33 jaar als advocaat in het strafrecht. Ik heb doorheen de jaren teveel drama’s van nabij meegemaakt, ten gevolge van soft drugs én zeker van hard drugs. Ik ben voor de legalisering van medicinale cannabis, maar drugs veroorzaken teveel drama’s, niet in het minst in het verkeer, in relaties… Dus vind ik niet dat die nog eens extra gestimuleerd moeten worden door ze bij wijze van spreken in het kauwgommenautomaat te steken.'
Dat drugs zo uit de criminaliteit worden gehaald, zal weinig effect hebben volgens Van Steenbrugge: 'Onder mijn vaste klanten zitten drugsdealers. Die vinden binnen de kortste tijd andere wegen, andere manieren om hun handel te slijten, daar gaat legalisering niets aan verhelpen.'
De impact van drugs en legalisering
De derde gast van Jan Leyers is Cathy Mathei, hoogleraar geneeskunde aan de KULeuven en al een kwarteeuw begeleidster van drugsverslaafden. Zij schat in wélke drugs vandaag het grootste gevaar opleveren voor de gebruikers en de samenleving, en wat de impact van een legalisering kan zijn voor de gebruikers.
'Nachtwacht', zaterdag 13 april om 22.05 uur op Canvas.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Raven van Dorst met X in paspoort reist door het Amerika van Trump in nieuw seizoen 'Nachtdieren USA'
- Reboot van 'Buffy the Vampire Slayer' geschrapt
- National Geographic viert 100 jaar Sir David Attenborough
- Britt Van Marsenille en Dieter Vanoutrive zijn terug met 'Kunnen We Overeenkomen?'
- Ramon Brugman keert terug op 24Kitchen met 'Ramon's Zoete Keuken'
- Geen Boekenweek zonder 'Eus' Boekenclub'
- Kefah Allush ontmoet overal ter wereld sterke vrouwen in EO-serie 'De vrouwen van...'
- 'Radar' maandag over babbeltrucs, een wonderscan en de LOI
- Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië: 'Ik ga moeten spauwen'
- 'Ik wil méér!': Jury 'So You Think You Can Dance' wordt overspoeld door danstalent
- Hans Zimmer elfde jaar op rij populairste componist 'NPO Filmmuziek Top 400'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' live vanuit Castricum
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Muziek voor iedereen: AVROTROS Klassiek in actie voor Leerorkest
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
Multimedia SPOTLIGHT
-
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië -
Jury 'So You Think You Can Dance' overspoeld door danstalent -
'De Mol': Tweedracht maakt macht. -
Kijk de trailer van 'Máxima', seizoen 2 -
Zita Wauters verrast papa Koen in 'The Voice' -
Niels Destadsbader sluit bijzondere deal in 'Stukken van Mensen' -
Mathieu Terryn en Laura Tesoro aan het zingen in 'The Voice' -
De Goorissen zijn onder de indruk in Athene -
Wordt Ward Lemmelijn wereldkampioen HYROX? -
'So You Think You Can Dance' is terug! -
'The Secret Lives Of Mormon Wives' op Disney+ -
'The Real Housewives of Antwerp' zijn terug! -
Kijk Pieter Verelsts absurdistische comedyshow 'Ten Aarzel' op Streamz -
Mutti Dina Tersago gaat op 'Koffieklets' bij ouders met een bijzonder verhaal -
Netflix deelt trailer van derde en laatste seizoen 'Knokke Off' -
Frakke en Jempie keren terug op Streamz -
'A-Typisch' op Streamz: zonder taboe BV's interviewen -
'Lalalady' maakt een comeback in 'The Voice van Vlaanderen' -
Bizar interieurplan verbaast Dina Tersago in 'Huis Gemaakt' -
Kandidaten zetten blijvende herinnering aan 'Bestemming X' -
Kostelijke fout zondag in 'Konvooi' -
Netflix deelt trailer van 'Harry Styles. One Night in Manchester.' -
Q-dj's zeiden nog nooit zo vaak 'Het Verboden Woord' -
Yaro ontmoet zijn celebrity crush in 'The Voice van Vlaanderen' -
Sam Gooris zijn droom komt uit in 'Expeditie Gooris' -
Netflix deelt officiële teaser van 'Pride and Prejudice'
-
Deelnemers begeven zich op glad ijs in 'De Box' -
'Harry Styles. One Night in Manchester.' op Netflix
-
Kijk de nieuwe Blind Auditions van 'The Voice'
Kijktip van de dag

Na meer dan tien jaar is 'So You Think You Can Dance' terug. Ambitieuze dansers uit Vlaanderen en Nederland zetten alles op alles om de jury te overtuigen. Ze worden opgevangen door Wendy Van Dijk en Laura Tesoro, maar al snel is het tijd voor hun grote moment. Met een eigen choreografie tonen ze hun talent in hun favoriete dansstijl. De jury, met Dan Karaty, Nora Monsecour en Kenzo Alvares, kijkt scherp toe. Wie maakt indruk en wie moet zijn droom meteen opbergen?
'So You Think You Can Dance', om 19.55 uur op VTM.



































