Woensdag in 'Sabena' op Canvas: Turbulentie

dinsdag 9 november 2021

In de jaren '60 is Sabena tot volwassenheid gekomen. Expo '58 heeft België en haar luchtvaartmaatschappij op de wereldkaart gezet en onder de bevolking heerst een blind geloof in vooruitgang en technologie.

'Het is onmogelijk om een loopbaan van 40 jaar te doorlopen zonder noodsituatie mee te maken.' - Piloot Simon Diasolua


Nieuwe thuishaven en nieuwe vliegtuigen
Sabena krijgt in het jaar van de expo een gloednieuwe thuishaven in Zaventem en bestelt als eerste Europese maatschappij vliegtuigen met straalmotoren. Piloten vertellen welke invloed de komst van de jet had op het leven in de cockpit. De eerste Boeing 707 wordt ingezet op de vluchten richting Congo. De voormalige kolonie is op dat moment – mede dankzij het uitgebreide binnenlandse netwerk - nog steeds het grote wingewest van Sabena. Piloot Willy Fahy getuigt over de vliegomstandigheden ter plaatse.

Out of Africa
Sabena zorgt in de voormalige kolonie voor werkgelegenheid, maar de Congolese bevolking wordt wel beperkt in hun mogelijkheden. Simon Diasolua herinnert zich hoe hij er als Congolese jongen van droomde om piloot te worden. 'Maar ze zeiden me vlakaf dat het geen beroep was voor Congolezen. Maar beroep voor Congolezen of niet, ik wist dat ik later piloot zou worden.' Het verhaal van Simon Diasolua is er één van doorzetten. En blijven dromen.

Door de Congolese onafhankelijkheid in 1960 staat Sabena voor de grootste humanitaire actie in haar geschiedenis. Op 18 dagen tijd evacueert het 35.000 landgenoten. Het personeel getuigt in deze aflevering over de chaos. Over hoe vliegtuigen werden overladen met passagiers in paniek. En over de heldhaftige rol van het Sabena-personeel in de hele operatie.

Rampvluchten
Nauwelijks een jaar later crasht Sabena-vlucht 548 in Berg bij Kampenhout. Ooggetuige Laura Tobback beschrijft het drama dat zich die dag afspeelde. Maar het ongeluk maakt vooral veel indruk op het personeel. Boordmechanieker Jean Tordeurs: 'We waren natuurlijk allemaal erg aangedaan door dat ongeluk. We vroegen ons af wat er was misgegaan.' Andere getuigen vertellen over het moment dat het ook op hun vlucht slechter had kunnen aflopen. Want zoals getuige Simon Diasolua het verwoordt: 'Het is onmogelijk om een loopbaan van 40 jaar te doorlopen zonder noodsituatie mee te maken.'

In de jaren ’60 wordt de cargo-afdeling steeds belangrijker. 'Alles ging in die tijd met Sabena de lucht in', vertelt loadmaster Freddy Vanhuysse. 'Maar we zagen niet altijd wat er in de kisten zat.' Deze aflevering belicht een duister wapentransport op 13 juli 1968. Die dag verongelukt Sabena-vlucht SN712 kort voor de landing in Lagos. De ware toedracht blijkt een verdwenen bladzijde in de Sabena-geschiedenis te zijn.

'Sabena: Turbulentie', woensdag 10 november om 21.20 uur op Canvas en VRT NU.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lili en Marleen' (VTM)

Nieke kondigt met veel bravoure aan dat ze wil trouwen met nonkel Frans. Ze zal in een andere buurt een café openen en er samen met Frans en Henrieke gaan wonen. Met de hulp van moeder Lisa kan Nieke haar vader overtuigen om zich neer te leggen bij het feit dat nonkel Frans zijn nieuwe schoonzoon wordt. Aangezien dit zijn enige alternatief is om zijn kleinzoon Henrieke bij zich te houden, stemt Rik toe. Het grote slachtoffer van deze transactie wordt Stavros, voor wie er geen plaats meer overblijft in café De Lichttoren. Ida springt voor hem in de bres.

'Lili en Marleen', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:40
    De repair shop
    06:00
    In bed met Olly
  • 10:00
    Herfstbeelden
    15:00
    Sporza: Davis Cup 2025
  • 16:00
    Dag Sinterklaas
    04:50
    Geen uitzending
  • 15:45
    Kan ik het ook?
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 13:50
    Darts
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:40
    The Ugly Truth
    01:25
    Geen uitzending
  • 10:00
    Geen uitzending
    00:30
    Most Daring
  • 14:35
    A Cheerful Christmas
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:35
    Matlock
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:55
    De Tafel van de Week
    04:10
    Geen uitzending
  • 16:00
    NCIS
    01:25
    Criminal Minds
  • 15:30
    Cobra Kai
    01:40
    NCIS: Los Angeles
  • 15:55
    Project Bakeover
    01:20
    Botched
  • 15:55
    Snapped
    01:10
    The First 48
  • 15:54
    City Reports
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 15:59
    Hobbyklus
    05:55
    Sixties To Six
  • 15:20
    Winterse Kost
    01:05
    Guten Appetit
  • 15:00
    All Creatures Great and Small
    01:45
    Midsomer Murders
  • 15:15
    The Real Housewives of Beverly Hills
    03:05
    Nancy Drew
  • 15:05
    NOS Sport: ISU World Tour Shorttrack
    01:18
    Wie is de Mol? 25 jaar
  • 15:30
    Fryslân Dok
    01:00
    Dit is de Week
  • 15:25
    Stuart Little
    01:45
    Onderweg naar liefde