Woensdag in 'Sabena': Mayday Mayday Mayday

dinsdag 23 november 2021

Op 8 mei 1972 luidt de kaping van Sabena-vlucht 571 een nieuw tijdperk in de luchtvaart in. Het terrorisme doet zijn intrede. In deze aflevering keren we terug naar de gebeurtenissen in Tel Aviv met co-piloot van dienst Jean-Pierre Herinckx.

'De twee vrouwelijke kapers hadden gezegd dat ze zwanger waren, terwijl ze in werkelijkheid elk 5 kg explosieven om hun middel hadden', zo herinenrt co-piloot Jean-Pierre Herinckx zich nog levendig.


Na afloop stuurt Sabena de veiligheidsmaatregelen in Zaventem drastisch bij. Wat ooit een veilige thuishaven leek, wordt hoe langer hoe meer een versterkte burcht.

Het 'Sabena-gevoel'
In de jaren '80 is de luchthaven uitgegroeid tot een kleine stad. Het grondpersoneel in Zaventem is belangrijker dan ooit. Van bagage-afhandelaar tot veiligheidsagent en receptioniste. Een job bij Sabena staat voor werkzekerheid in tijden van torenhoge werkloosheid. Het grondpersoneel blikt terug op het befaamde Sabena-gevoel en de bedrijfscultuur, waarin gratis vliegtuigtickets een belangrijke rol speelden. Maar er bestond ook een 'profitariaat' en een aantal Sabéniens ging duidelijk over de schreef.

Stillekes Aan Beginnen En Niet Afjagen
In 1985 wordt de luchthaven van Zaventem uitgebreid en krijgt Sabena af te rekenen met de opkomst van budgetmaatschappijen. Haar thuismarkt wordt langzaam maar zeker ingepalmd. En de verliezen stapelen zich jaar na jaar op. Minister van Verkeer Herman Decroo laat de overheidssteun voortaan afhangen van een verregaande sanering van de maatschappij. 'Sommige afdelingen waren inderdaad overbemand. Een veelgebruikte zinspeling op de afkorting van Sabena was: stillekes aan beginnen en niet afhaasten', stelt station-manager Carl Bogaert. In zijn functie kwam hij geregeld met andere maatschappijen in contact en hij ziet bijvoorbeeld veel verschil tussen de bedrijfscultuur bij Sabena en die bij KLM.

De besparingsplannen eind jaren ’80 leiden tot hevig vakbondsprotest en massale betogingen. De passagier is de dupe en begint Sabena te wantrouwen. De weg naar beneden lijkt definitief ingezet terwijl iedereen elkaar met de vinger wijst.

'Sabena', woensdag 24 november om 21.20 uur op Canvas en VRT NU.



TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo Play logo

De leden van het cryptozoölogische instituut Monarch nemen het op tegen immens grote monsters, waaronder de machtige Godzilla, die in botsing komt met Mothra, Rodan en zijn grootste aartsvijand: de driekoppige koning Ghidorah. Wanneer deze eeuwenoude monsters weer opstaan, strijden ze allemaal om de macht, waardoor het bestaan van de mensheid in gevaar komt.

'Godzilla: King of the Monsters', film uit 2019 met oa. Millie Bobby Brown, om 20.35 uur op Play.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 17:10
    Witse
    18:04
    VRT NWS Update
  • 17:25
    Parole
    18:25
    Murder in the Skies: Who Downed MH17?
  • 17:25
    GameKeepers
    17:55
    Karrewiet
  • 17:45
    Eenmaal Andermaal
    19:00
    VTM Nieuws
  • 16:10
    Een Eigen Huis
    17:55
    MasterChef Australië - Back to Win
  • 17:15
    9-1-1
    18:10
    The Goldbergs
  • 17:00
    Stargate SG-1
    17:50
    Police Interceptors
  • 17:30
    ER
    19:10
    S.W.A.T.
  • 17:15
    SOS Piet
    17:50
    Nonkel Jef
  • 17:00
    The Real Housewives of Antwerp
    17:55
    Celebrity MasterChef Vlaanderen
  • 17:10
    Manifest
    18:00
    Fire Country
  • 17:45
    3rd Rock From the Sun
    18:50
    Pawn Stars
  • 17:05
    Love Triangle Australia
    18:10
    Million Dollar Listing Los Angeles
  • 17:20
    Garage Sale Mystery: All That Glitters
    18:50
    Killer at the Crime Scene
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:47
    Roger
    17:55
    Sixties To Six
  • 17:30
    Loïc zot van koken weekmenu
    18:20
    Foodies & The City
  • 17:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 16:45
    Below Deck Mediterranean
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:10
    Tijd voor Max
    17:56
    Politieke Partijen
  • 17:05
    Mammals
    18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
  • 17:25
    De dodelijkste dino's