Woensdag in 'Sabena': Een klasse(n)maatschappij

dinsdag 16 november 2021

De stewardess is in de jaren '70 hét uithangbord van elke vliegtuigmaatschappij. Bij Sabena is dat niet anders. Deze derde aflevering gaat in op de aantrekkingskracht van een job in de luchtvaart op dat moment. Maar stewardessen getuigen ook over de problemen waarmee ze gecontronteerd werden.

Voor vrouwen was het toen niet vanzelfsprekend om lange tijd weg te zijn van huis. 'We waren allemaal jonge twintigers en hadden thuis allemaal een lief. Maar meestal raakte het snel uit. Die mannen konden het dan niet verkroppen dat we zo vaak weg waren.'


'Er waren piloten die niet met een vrouw naast zich wilden vliegen', zo vertelt piloot Anne-France Gorremans.

Het uniform van de stewardess is een toonbeeld van vrouwelijkheid. Maar soms zorgt een kort rokje ervoor dat passagiers zich gaan misdragen. Zo blijkt uit enkele getuigenissen over ongewenste intimiteiten aan boord. Stewardess Cécile Gosez liet die voorvallen niet ongestraft. 'Een knie naar boven daar waar het moet en het gebeurt geen tweede keer.' De aflevering brengt ook hulde aan enkele stewardessen die eind jaren ’60 opkwamen voor gelijke rechten voor mannen en vrouwen.

Nog moeilijker verging het vrouwen die piloot wilden worden. Het is al 1984 wanneer vrouwen voor het eerst worden toegelaten op de luchtvaartschool. Sabena’s eerste vrouwelijke piloot Anne-France Gorremans herinnert zich die eerste onwennige jaren. 'Er waren piloten die niet met een vrouw naast zich wilden vliegen. Ze zegden me dat mijn plaats vanachter was. Bij de stewardessen.' Toch primeren ook bij haar de mooie herinneringen.

De sky is the limit
In de jaren zeventig staat Sabena garant voor klasse en luxe aan boord. Vliegen is nog exclusief en wie zich een ticket in eerste klasse kan veroorloven wordt in de watten gelegd. Stewardessen getuigen over de uitgebreide bediening aan boord, waarbij enkel het beste goede genoeg is. Ook in de Sabena Vip Lounge is het één groot feest.

Donderwolken
Maar eind jaren zeventig komen de eerste verhalen over zware financiële verliezen. De democratisering van de luchtvaart zorgt ervoor dat Sabena zich in een onbekende markt begeeft. Tickets worden goedkoper, maar stoelen in de gloednieuwe Jumbo blijven vaak onbezet. Sabena heeft moeite om haar lijnen rendabel te houden. En de overheid moet de verliezen steevast bijpassen. Aan de top van het bedrijf heerst immobilisme. 'Veel mensen hebben lang gedacht dat ze deel uitmaakten van de overheid en dat hen niets kon overkomen', zegt reclame-verantwoordelijke Louis Olivier. Maar diezelfde overheid begint het Belgische kroonjuweel als een blok aan het been te zien.

'Sabena', woensdag 17 november om 21.20 uur op Canvas en VRT NU.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'B&B Zoekt Lief' - seizoen 2026 (VTM)

In Spanje zet Steven zijn vrouwen aan het werk, maar een dagje poetsen loopt anders af dan verwacht. In Frankrijk, bij Isaura, luchten de mannen hun hart bij elkaar, terwijl Sam de nieuwe vrijgezel meeneemt op een sportieve date in Senegal.

'B&B Zoekt Lief', om 19.55 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 16:40
    Gloria mundi
    17:20
    Undercover
  • 13:00
    Zomerbeelden
    17:30
    Justine Henin, nummer 1 tegen elke prijs
  • 17:00
    Diede-Skate: compilaties
    17:20
    Schijtluizen
  • 17:10
    Aspe
    18:15
    De Kotmadam
  • 16:25
    Hell's Kitchen USA
  • 14:40
    The Da Vinci Code
    17:15
    The Good Doctor
  • 17:00
    Stargate SG-1
    17:50
    Motorway Cops: Catching Britain's Speeders
  • 16:55
    Suits
    17:40
    ER
  • 17:05
    SOS Piet
    17:35
    Chez Bompa Lawijt
  • 16:50
    Lang Leve de Liefde
    17:20
    Het Blok
  • 16:55
    Castle
    17:50
    FBI: Most Wanted
  • 17:05
    Two and a Half Men
    17:35
    The Neighborhood
  • 16:50
    MasterChef UK
    17:25
    A Place in the Sun
  • 16:45
    The Suitcase Murders
    18:40
    Accident, Suicide, or Murder
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 17:01
    Het perfecte terras
    17:55
    Sixties To Six
  • 16:55
    Chris Cooks Cymru
    17:30
    Lekker Messy
  • 17:10
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 16:55
    Below Deck Sailing Yacht
    18:50
    Grey's Anatomy
  • 17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
    17:15
    Op Safari
  • 17:05
    MAX Geheugentrainer
    17:20
    Noord-Zuid-Oost-West
  • 16:55
    Brugklas marathon
    17:50
    Machtige Mike