Woensdag in 'Sabena': Een klasse(n)maatschappij

dinsdag 16 november 2021

De stewardess is in de jaren '70 hét uithangbord van elke vliegtuigmaatschappij. Bij Sabena is dat niet anders. Deze derde aflevering gaat in op de aantrekkingskracht van een job in de luchtvaart op dat moment. Maar stewardessen getuigen ook over de problemen waarmee ze gecontronteerd werden.

Voor vrouwen was het toen niet vanzelfsprekend om lange tijd weg te zijn van huis. 'We waren allemaal jonge twintigers en hadden thuis allemaal een lief. Maar meestal raakte het snel uit. Die mannen konden het dan niet verkroppen dat we zo vaak weg waren.'


'Er waren piloten die niet met een vrouw naast zich wilden vliegen', zo vertelt piloot Anne-France Gorremans.

Het uniform van de stewardess is een toonbeeld van vrouwelijkheid. Maar soms zorgt een kort rokje ervoor dat passagiers zich gaan misdragen. Zo blijkt uit enkele getuigenissen over ongewenste intimiteiten aan boord. Stewardess Cécile Gosez liet die voorvallen niet ongestraft. 'Een knie naar boven daar waar het moet en het gebeurt geen tweede keer.' De aflevering brengt ook hulde aan enkele stewardessen die eind jaren ’60 opkwamen voor gelijke rechten voor mannen en vrouwen.

Nog moeilijker verging het vrouwen die piloot wilden worden. Het is al 1984 wanneer vrouwen voor het eerst worden toegelaten op de luchtvaartschool. Sabena’s eerste vrouwelijke piloot Anne-France Gorremans herinnert zich die eerste onwennige jaren. 'Er waren piloten die niet met een vrouw naast zich wilden vliegen. Ze zegden me dat mijn plaats vanachter was. Bij de stewardessen.' Toch primeren ook bij haar de mooie herinneringen.

De sky is the limit
In de jaren zeventig staat Sabena garant voor klasse en luxe aan boord. Vliegen is nog exclusief en wie zich een ticket in eerste klasse kan veroorloven wordt in de watten gelegd. Stewardessen getuigen over de uitgebreide bediening aan boord, waarbij enkel het beste goede genoeg is. Ook in de Sabena Vip Lounge is het één groot feest.

Donderwolken
Maar eind jaren zeventig komen de eerste verhalen over zware financiële verliezen. De democratisering van de luchtvaart zorgt ervoor dat Sabena zich in een onbekende markt begeeft. Tickets worden goedkoper, maar stoelen in de gloednieuwe Jumbo blijven vaak onbezet. Sabena heeft moeite om haar lijnen rendabel te houden. En de overheid moet de verliezen steevast bijpassen. Aan de top van het bedrijf heerst immobilisme. 'Veel mensen hebben lang gedacht dat ze deel uitmaakten van de overheid en dat hen niets kon overkomen', zegt reclame-verantwoordelijke Louis Olivier. Maar diezelfde overheid begint het Belgische kroonjuweel als een blok aan het been te zien.

'Sabena', woensdag 17 november om 21.20 uur op Canvas en VRT NU.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Alex neemt contact op met de politie. Hij heeft cruciale informatie: er staat nóg een aanslag gepland, vandaag nog. Het team schakelt in hoogste versnelling, maar Commander Francis waarschuwt: vertrouw Alex niet te snel. Terwijl de seconden wegtikken, moet Lana beslissen hoeveel ze durft te geloven van een man die alles te verliezen heeft.

'Trigger Point', om 21.00 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:15
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 01:00
    Nachtlus
    08:00
    Lentebeelden
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:40
    The Good Doctor
    05:40
    Geen uitzending
  • 00:45
    Geen uitzending
    11:50
    Champions League Magazine
  • 00:55
    The Big Bang Theory
    01:40
    Geen uitzending
  • 00:25
    Police Interceptors
    07:00
    Willy
  • 00:20
    Suits
    01:10
    Geen uitzending
  • 01:00
    Geen uitzending
    06:00
    Joe
  • 00:25
    Oep z'n bakkes
  • 00:45
    This Is Us
    01:25
    Criminal Minds
  • 00:30
    Blood & Treasure
    02:10
    Geen uitzending
  • 00:15
    Love Triangle Australia
    01:20
    Botched
  • 01:05
    FBI
    01:25
    Geen uitzending
  • 00:53
    20 jaar POM
    06:00
    Herhalingslus
  • 01:03
    Simple diy
    01:27
    Alles over je terras
  • 00:50
    Toasted on wheels!
    01:15
    Meat Timon
  • 00:35
    The Marlow Murder Club
    01:20
    Harry Wild
  • 01:05
    Scrubs
    01:50
    Cougar Town
  • 00:15
    Jan-Willem Ruimt Op!
    01:10
    NOS Journaal Laat
  • 00:50
    Nieuwsuur
    01:30
    Café Kockelmann
  • 00:40
    Carrie op Vrijdag
    01:35
    First Dates