Vrijdag is 'Paradise City' in Belfast, Noord-Ierland

donderdag 10 oktober 2019

Belfast heeft een hip en trendy centrum, maar in andere wijken roepen muurschilderingen met gewapende mannen nog altijd de gespannen sfeer van de burgeroorlog op: 'The Troubles', zoals het aloude conflict tussen katholieken en protestanten ter plekke eufemistisch wordt genoemd.

Het Brexit-referendum in 2016 legde de nog altijd bestaande ideologische tegenstelling bloot: 88 procent van de katholieken heeft tegen een uitstap uit de Europese Unie gestemd, 66 procent van de protestanten voor. Het conflict was in de voorbije 50 jaar zo dominant aanwezig in het dagelijkse leven dat het veel artiesten heeft geïnspireerd, van U2 (Sunday Bloody Sunday) over The Cranberries (Zombie) tot Simple Minds (Belfast Child).


Mario Goossens praat met Joby Fox over de kracht van de muziek in die omstandigheden. Fox groeide op in een arbeiderswijk in het katholieke West-Belfast. Hij noemt het een openluchtgevangenis. Hij stond op het punt om bij het IRA te gaan, maar werd naar eigen zeggen gered door de muziek. Eind jaren tachtig richtte hij een band op, Energy Orchard, waarmee hij een hit scoort in de UK met als titel 'Belfast'.

Mario ontmoet ook Terri Hooley, een kind van de hippietijd die de Troubles vanaf 1969 aan den lijve ondervond. Terri begon de platenwinkel en later de platenmaatschappij Good Vibrations. Hij lag aan de basis van het succes van The Undertones en groeide uit tot 'the godfather of Belfast punk'.

Een vaste klant in de platenwinkel van Terri Holey was Andy Crains. Samen met drummer Fyfe Ewing en bassist Michael McKeegan vormde hij de populaire band Therapy?. Andy en Michael spelen intussen meer dan dertig jaar samen, een protestant en een katholiek die zelden of nooit over religie praten.

Toen ze 16 was, zag Marie Lacey hoe haar vriendin voor haar ogen werd doodgeschoten.  Maar Marie liet zich niet meeslepen. Ze wil mensen verenigen. Daarom richtte ze in 2009 het Belfast Community Gospel Choir op, het eerste en enige multiculturele koor in Noord-Ierland. Niet alleen protestanten en katholieken zijn er welkom, elke kleur, religie of afkomst mag auditie doen.

'Paradise City', vrijdag 11 oktober om 21.20 uur op Canvas.


TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Flikken Maastricht' (AVROTROS)

Vreemdgaan leidt in de drugswereld meteen tot afrekeningen. Ook onschuldigen zijn niet veilig voor hun wraak. Wolfs en Eva achterhalen de gebeurtenissen en blijven zitten met een bijzondere getuige, die bij gebrek aan beter een kamer krijgt in De Ponti. Marion en Romeo krijgen te maken met agressieve, homofobe mensen. Vooral Marion is niet zomaar van ze af.

'Flikken Maastricht', om 20.40 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 15:45
    Flikken Maastricht
    16:35
    De playlist
  • 15:00
    Halve Finale Koningin Elisabethwedstrijd cello 2026
    17:50
    Un monde à part
  • 16:25
    De Marsupilami's
  • 16:15
    America's Funniest Home Videos
  • 16:10
    Een Eigen Huis
    17:00
    Achter gesloten deuren
  • 15:55
    Bad Moms
    17:35
    9-1-1
  • 16:00
    Police Interceptors
    16:50
    Cheers
  • 16:05
    Baywatch
    16:50
    Suits
  • 16:15
    Geen uitzending
    16:50
    Wat nu weer?
  • 16:00
    De Tafel van Gert
    17:10
    The Real Housewives of Antwerp
  • 16:25
    This Is Us
    17:10
    Sullivan's Crossing
  • 15:40
    Doom Patrol
    16:40
    Two and a Half Men
  • 16:10
    Het Blok
    17:05
    Love Triangle Australia
  • 16:30
    World's Most Evil Killers
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 16:19
    Mijn tuin
    16:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 16:05
    De Sterrenkaart
    16:35
    Meat Timon
  • 16:00
    Call the Midwife
    17:05
    Death in Paradise
  • 16:05
    Prison Break
    17:00
    Below Deck Mediterranean
  • 16:00
    Ivo op zondag
    17:00
    NOS Journaal in Makkelijke Taal
  • 16:25
    Met het Mes op Tafel
    16:53
    Politieke Partijen
  • 16:30
    Jungle Book
    16:40
    Machtige Mike