Vrijdag in 'DOK': 'Ook het mannenvoetbal zou deugd hebben van een No needle policy'

In de derde aflevering van 'DOK' heeft Bart Raes het met zijn doks vooral over de impact van blessures. Wat zijn de ergste blessures? Hoe groot is het belang van goede zorgen? En wat als de speler terugkomt, mag hij dan spelen met een inspuiting?
Speelt dan enkel het medische of ook wat de speler wil? En zijn vrouwen even hard als mannen als het over pijn gaat? Het levert opnieuw enkele pittige uitspraken op. Zoals deze: 'Vrouwen zijn even hard als mannen hoor, maak je niet ongerust.'
'Het zijn als beenhouwers, meneer'
Orthopedische chirurgen dragen vaak het imago met zich mee dat het beenhouwers zijn. Leonie Geukens beaamt dat ten dele. 'Het is een feit dat ze graag wat bloed en splinters maken. Ze hebben een bepaald macho-gehalte, een zekere geldingsdrang aan de operatietafel. Dat is helemaal niet zo erg, maar valt ook niet te ontkennen'. BOIC-arts Johan Bellemans huivert bij zo’n uitspraken. 'Ik krijg daar de kriebels van. Dat imago past ook niet bij de ethiek van het beroep. En trouwens, hoe verfijnder je omgaat met weefsels, hoe beter voor de revalidatie achteraf.' De toon van de aflevering is gezet. In de derde aflevering van Dok zoomt Bart vooral in op de impact van blessures en de revalidatie nadien.
'Ik zag een ongelooflijke wanhoop in zijn ogen.'
Over het antwoord op de vraag welke blessures de ergste zijn, is elke clubarts het eens. Er zijn meer en meer middelen om quasi elke blessure te genezen, maar de ergste blessures zijn diegene waar onzekerheid mee gepaard gaat, waar er sprake kan zijn van einde carrière. Zoals bij de zware blessure van Marcin Wasilewski van Anderlecht die een dubbele open onderbeenbreuk opliep in de match tegen Standard.
'Al toen ik het veld opliep, zag ik hoe erg het was. De as van het been stond nu eenmaal niet normaal', getuigt Kristof Sas.
'Op de operatietafel hebben we zelfs nog gras in de open wonde gevonden', zo zegt Geert Declercq die hem nadien opereerde. 'Wat me het meest bijgebleven is, is die ongelooflijke wanhoop die ik zijn ogen zag: zal ik ooit nog kunnen voetballen? Het is een van de enige keren dat ik gezegd heb dat het allemaal wel in orde zou komen, al was ik daar op dat moment totaal niet zeker van', zo vult Kristof Sas nog aan.
'Een sporter is een sporter, die wil spelen'
Met de revalidatie nadien gaat heel wat druk gepaard. De club wil de speler zo snel mogelijk weer aan het werk zien, de speler zelf wil spelen en de kranten willen weten hoe erg het met de blessure gesteld is. Al hangt natuurlijk ook heel veel van de wilskracht van de speler af. 'Hij moet vooral de mentaliteit hebben om te willen spelen.' Dat vrouwen minder karakter zouden hebben om aan topsport te doen en af te zien, wordt door iedereen ontkend. 'Een sporter is een sporter. Vrouwen zijn even hard als mannen hoor, maak je niet ongerust.', zegt Lieven Maesschalk hierover. 'Alleen zijn vrouwen wat emotioneler. Ze huilen al eens, terwijl er bij mannen al sneller radiostilte intreedt', vult Leonie Geukens aan.
'Spelen met een inspuiting valt medisch niet te verantwoorden'
Eens een speler terugkomt op het hoogste niveau, is de vraag of hij kan spelen met een inspuiting. Johan Bellemans is hier heel formeel in. 'Bij het BOIC kennen we een no needle policy: niemand presteert ooit met een inspuiting. Dat valt op geen enkele medische manier te verantwoorden. Het mannenvoetbal zou ook baat hebben bij zo’n no needle policy.' Volgens Stijn Indeherberge moet dat eerst besproken worden met de speler zelf. 'Ik ben hierin geëvolueerd. Vroeger maakte ik de speler zo snel mogelijk opnieuw speelklaar, nu heb ik intussen mijn medische grenzen uitgezet over wat kan en niet. Belangrijkste is dat je dat eerst met de speler zelf kan bespreken en de hele context kan meenemen.' Daar pleit ook Fabienne Van de Steene, kine bij de Red Flames voor. 'We moeten soms wat vaker in het hoofd van die topsporter kunnen kruipen. Topsport is vaak het enige wat hij heeft…'
'Reanimatie is belangrijker dan screening'
Blessures lopen soms ook fataal af. Zo was Geert Declercq bij de Rode Duivels wanneer Eriksen een hartstilstand kreeg op het EK. 'Dat heeft zeker zijn impact gehad op hun mentale voorbereiding op de match. Dat ze die dan toch wonnen, heeft mijn respect voor hen alleen maar doen groeien.' Chris Goossens zag ooit een speler sterven in zijn armen. 'Dat beeld blijft je voor altijd bij.' En nochtans zijn alle spelers vooraf uitgebreid gescreend. 'Screening zegt niet alles. Je kan nooit alles uitsluiten. Ik zeg altijd tegen clubs dat een screening wel belangrijk is, maar dat de reanimatie en de aanwezigheid van een defibrillator het belangrijkst is…', zo zegt Bruno Vanhecke, dok bij Club Brugge.
Stoppen aan 60?
In elk geval moet een clubdokter er altijd staan, altijd even scherp zijn. Hoe lang kan hij dat beroep dan uitoefenen? Johan Bellemans vindt dat hij aan de leeftijdsgrens van 60 er beter mee ophoudt. Dat begrijpt ook Geert Declercq, 'maar dan neem je een aantal topjaren van een arts af. We zullen het hopelijk wel aanvoelen zeker als we moeten stoppen?'
'DOK', vrijdag 3 december om 23.00 uur op Play Sports Open gratis voor alle Telenet TV-klanten op kanaal 11.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Joris wint 'De Box' en neemt 17.500 euro mee naar huis
- Rachel en Elbert runnen een zeehondenopvang in nieuw seizoen 'Rachel en Elbert passen op'
- De ongekende schoonheid van het Ierland van Van Boven
- EO-kinderserie 'Oorlog-stories' vertelt het verhaal over Adriaan en het geheim van zijn vader
- Generaties nog één keer onder de loep in slotseizoen 'Wortelboer en Van Rossem'
- An Lemmens kruipt in 'The Masked Singer'-pak om kandidaat te verrassen in 'The Voice'
- Alle hens aan dek wanneer verwarde man op de sporen belandt in 'De Trein'
- Wantrouwen bereikt hoogtepunt in finale 'De Box': 'Hoe naïef kan je zijn?'
- Vrijdag in 'Meldpunt Actueel': thuiszorgmedewerker vogelvrij voor agressie bij cliënt thuis
- Vader die zijn overleden zoon 8 weken lang in bed liet liggen, getuigt in 'Justice For All'
- De Nostalgie-luisteraar eert Prince met een plek op nr. 1 in de '80's Top 1500'
- Esmee uit Beneden-Leeuwen door JOE-dj Kai Merckx gekroond tot nieuwe ‘vorstin’ van Nederland
- Q-luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens en wint daarmee 'De Jacht op Vincent Live'
- Primeur op Paaspop: Qmusic presenteert de Q-rooftop bar met intieme rooftop sessies en live radio
- VRT reageert op de heisa rond filmpje van Studio Brussel-presentatoren
Multimedia SPOTLIGHT
-
An Lemmens verrast een kandidaat in 'The Voice van Vlaanderen' -
Joris wint 'De Box' en neemt €17.500 mee naar huis -
Meteen alle hens aan dek in 'De Trein' -
Wie wordt de winnaar van 'De Box'? -
Check de eerste teaser van 'Harry Potter en de Steen der Wijzen' -
Luisteraar Nathalie vindt Q-dj Vincent Fierens -
Dit zie je woensdag in 'Justice For All' -
'Strijder' van Arjen Lubach is binnenkort te zien op Streamz -
Dit zijn de nieuwe 'Celebrity MasterChefs'! -
Jo Vally laat deelnemers van 'De Box' een toontje lager zingen -
Joost Klein breekt de regels in 'The Voice van Vlaanderen' -
'Blind Gekocht' is terug! -
Deze familie wint de finale van 'Konvooi' -
Dit zijn de 10 kandidaten van 'De Mol' seizoen 14 -
HBO Max lanceert teaser van DC Studios-serie 'Lanterns' -
Kijk 'The Comeback' seizoen 3 op HBO Max -
Bockie en Jeroom pranken elkaar nog eens goed in finale 'Konvooi' -
Dansende vuilnisman Yusri grijpt zijn kans in 'SYTYCD' -
Carlo Bonte kan Olga Leyers niet bekoren -
De prijs van de De Jacht op Vincent Live is pure luxe -
Zita Wauters verrast vader Koen in 'The Voice' -
Ontdek de trailer van 'The Chestnut Man: Hide and Seek' -
Jean-Marie Pfaff verrast een Griekse taxichauffeur -
Kandidaten staan voor spectaculaire uitdaging in 'De Box' -
HOO-RAY! Ray 'Albert' Verhaeghe wordt 100! -
Willy duikt (letterlijk) in de jaren '90 -
'En dan zeggen ze dat ne sjotter dom is' -
'De Trein' is een exclusieve rit achter de schermen van NMBS -
Helmut Lotti over zijn 'verborgen' huwelijk -
Jeroom en Bockie verdwalen op rond punt in Italië
Kijktip van de dag

Rechercheur Aníta keert na vijftien jaar terug naar haar geboorteplaats. Ze heeft geen zin in het weerzien met de mensen die ze al die tijd heeft ontweken, onder wie haar eigen moeder. Onderweg naar daar wordt ze opgeroepen omdat er een lichaam is gevonden in Glerarsandar. Daar ontmoet ze een oude vriend, nieuwe collega en ex-geliefde.
'Blacks Sands', om 23.05 uur op VRT Canvas.



































