'Vranckx' over wantoestanden bij bouw stadions Qatar

vrijdag 4 november 2022
Foto: Canvas - © VRT 2019

Over enkele weken begint het WK Voetbal in Qatar. VRT heeft ook oog voor de schaduwkanten van het WK én het gastland Qatar.

Zo focust het programma 'Vranckx' in twee reportages op de slechte leef- en werkomstandigheden van de vele buitenlandse gastarbeiders die hebben meegewerkt aan de bouw van de stadions voor het WK.


Undercover in Qatar
​Zaterdag 5 november

De afgelopen jaren waren er geregeld alarmerende berichten over wantoestanden en arbeidsongevallen op de bouwwerven van de stadions. Qatar beloofde daar iets aan te doen. Maar is er echt iets veranderd? Dat onderzoekt Undercover in Qatar.

John, een schuilnaam, is gastarbeider uit een Afrikaans land. Hij wil laten zien hoe de arbeiders moeten leven. Anoniem weliswaar. 'Dit is gevaarlijk. Als ze me pakken, dan verlies ik mijn job, mijn leven, alles.' Maar toch wil hij niet meer zwijgen. 'Als dit verhaal niet naar buiten komt, dan zal er nooit iets veranderen. De levensomstandigheden zijn barslecht, we moeten overleven.'

John neemt de reportageploeg mee naar een industriezone waar veel gastarbeiders wonen en leven. Een man vertelt dat hij in negen maanden drie dagen vrij heeft gehad. In de slaap- en leefruimtes is veel te weinig plaats en het sanitair en de keukens zijn vuil. 'Dit WK draait alleen om geld. Maar wij zien af. Er moet iets veranderen voor alle gastarbeiders.'

Les secrets de la coupe du monde – Een reportage van TV Presse © 2022

De slaven van het WK
​Zaterdag 12 november

De nagelnieuwe voetbalstadions van het WK zijn bijna uitsluitend opgetrokken door gastarbeiders. Honderdduizenden van hen kwamen uit Nepal. Vele honderden lieten het leven tijdens de bouwwerken. De slaven van het WK gaat in Nepal op zoek naar teruggekeerde gastarbeiders en naar familieleden van arbeiders die nooit naar huis zijn teruggekomen.

Mensen vinden die willen getuigen, is heel moeilijk. Veel gastarbeiders worden geïntimideerd en zijn bang, of ze hebben een spreekverbod ondertekend. Lokale journalist Rudra Khadka doet zijn uiterste best om deze mensen toch een stem te geven. 'Nepalese arbeiders worden in het buitenland zwaar uitgebuit. Soms zelfs met de dood tot gevolg.'

Ramesh (45) werkte als arbeider aan het Khalifa stadion van 2014 tot 2017. Hij wilde geld verdienen om zijn kinderen naar school te sturen. 'Mensen vielen flauw door te hard te werken. We mochten er niet naar omkijken zonder toestemming van de bazen.' Ramesh werd achthonderd euro per maand beloofd. In de praktijk kreeg hij maar vijftig euro per maand.

Wij bouwden de stadions – Een reportage van Tetteroo Media © 2022

'Vranckx', zaterdag 5 en 12 november om 20.10 uur op Canvas en VRT MAX.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ze Zeggen Dat' (VTM)

Andy en Dina krijgen van hun partners de toestemming om vreemd te gaan met een kunstmatig intelligent lief. Verder zeggen ze dat er in Vlaanderen tot wel 95 miljoen lege batterijen stof liggen te vergaren. Dina, Andy en Niels Albert gaan op onderzoek uit.

'Ze Zeggen Dat', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 08:35
    De Hoppers
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    08:00
    Lentebeelden
  • 08:49
    Videoclips #likeme
    06:00
    Tik Tak
  • 08:45
    De avonturen van Lolly Lolbroek
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:15
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    01:30
    Geen uitzending
  • 07:00
    Willy
    01:20
    Geen uitzending
  • 08:45
    Geen uitzending
    15:20
    Accused
  • 06:00
    Joe
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:00
    De Tafel van de Week
  • 08:30
    Friends
    02:00
    Criminal Minds
  • 08:40
    Two and a Half Men
    02:40
    Blood & Treasure
  • 08:05
    Het Blok
    02:30
    48 Hours to Buy
  • 08:45
    Without a Trace
    02:15
    The Spencer Sisters
  • 06:00
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:41
    Aan de wand
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:45
    Vlaamse Klassiekers
    02:20
    Karola's Kitchen
  • 08:45
    Midsomer Murders
    03:20
    Miss Fisher's Murder Mysteries
  • 08:35
    Cougar Town
    02:30
    NCIS
  • 08:40
    Goedemorgen Nederland
    02:20
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 08:40
    MAX Geheugentrainer
    08:05
    Petrus in het land
  • 08:45
    Pieter Konijn
    02:25
    First Dates