'Tussen Oorlog en Leven' in Somalië

zondag 12 januari 2020

Al dertig jaar gaat de Somalische bevolking gebukt onder onderdrukking en extremisme. Daarbovenop kampt het Oost-Afrikaanse land met extreme droogtes én overstromingen die het leven op het platteland onmogelijk maken en miljoenen inwoners tot vluchten dwingen.

Het zijn die mensen die Katrien De Ruysscher tijdens haar vrijwilligerswerk in asielcentrum Het Parelstrand in Lommel ontmoette. Samen met haar goede vriend Geert Van Rampelberg wil ze ontdekken wat deze vluchtelingen precies achterlieten. Katrien en Geert zien een ontredderd land met een machteloos bestuur dat er niet in slaagt de problemen aan te pakken. Het leverde Somalië het weinig te benijden etiket van failed state op.


Toch toont Rudi hen hoe oorlog ook een onvoorstelbare kracht en hoop in mensen naar boven kan brengen. Een Somalische kok die naar Engeland vluchtte en weer terugkeerde naar zijn vaderland om daar een restaurant te openen, bijvoorbeeld, ook al werd dat al meermaals door Al-Shabaab geviseerd.

'Rudi stelt mij de ongelofelijke vraag om naar Somalië te gaan. Ik had nee kunnen zeggen, maar ik heb toegezegd. Naarmate de dag om te vertrekken naderde, sloeg de twijfel toe. En ook de angst. Dat is iets wat ik niet ken: in angst leven. De twee dagen voor mijn vertrek dacht ik: ‘Waarom ga ik daar eigenlijk naartoe?’ Ik botste op iets voyeuristisch dat ik bij mezelf detecteerde, maar ook een grote nieuwsgierigheid. Ik hoopte dat het iets zou openen in mijn hoofd, dat ik de wereld opnieuw een klein beetje meer zou begrijpen. Of net nog minder', zegt Geert Van Rampelberg.

'Tussen Oorlog en Leven', maandag 13 januari om 20.40 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Zwangere Guy: Dansen op de vulkaan' (BNNVARA/VRT)

Gorik van Oudheusden staat op een keerpunt in zijn leven. Een jeugd vol trauma's, jaren van alcoholgebruik en het gewicht van succes hebben diepe sporen nagelaten. Hij besluit rigoureus in te grijpen en kiest voor therapie, nuchterheid en zelfonderzoek, in een poging relaties te herstellen en zichzelf opnieuw uit te vinden. Welke obstakels en inzichten komen kijken bij een transformatie als deze? Welke man keert terug op het podium als de strijd met zijn demonen is gestreden?

'Zwangere Guy: Dansen op de vulkaan', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 22:25
    VRT NWS laat
    22:50
    Het weer (middag)
  • 22:20
    De ideale wereld
    22:58
    Het weer (middag)
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 21:45
    Helden van Hier: De MUG
    22:50
    Telefacts
  • 22:15
    Expeditie Gooris
    23:25
    UEFA Champions League samenvattingen
  • 20:35
    Red Dragon
    22:50
    Magnum P.I.
  • 20:35
    Star Trek Beyond
    22:45
    Columbo: Sex and the Married Detective
  • 21:50
    Fatal Attraction
    22:50
    ER
  • 22:15
    Baywatch
    23:05
    Nonkel Jef
  • 22:15
    Konvooi
    23:30
    Dealen Met Coke
  • 22:25
    Friends
    23:25
    New Girl
  • 22:20
    NCIS: Los Angeles
    23:20
    The Winter King
  • 21:45
    Komen eten
    22:40
    Huizenjagers
  • 22:15
    Cold Case
    23:10
    C.S.I. New York
  • 22:16
    Trends Doc
    22:47
    Z-Nieuws
  • 22:10
    Zo doe je het!
    22:55
    Sorry Music Classics
  • 22:15
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    23:00
    Winterse Kost
  • 22:05
    Blue Lights
    23:20
    Unforgotten
  • 21:45
    Lie to Me
    22:40
    NCIS: Los Angeles
  • 22:30
    Pauw & De Wit
    23:25
    NOS Journaal Laat
  • 22:00
    Nieuwsuur
    22:45
    Nederland van binnen
  • 21:50
    Who's that girl