'Tussen Oorlog en Leven' in Afghanistan

zondag 19 januari 2020

Ook Afghanistan wordt al tientallen jaren verscheurd door geweld. Van 1979 tot 1989 vocht de Sovjet-Unie er tegen de moedjahedien (islamitische verzetsstrijders), die daarna elkaar bekampten tot de taliban de bovenhand haalde. Na 9/11 vielen de Amerikanen het land in oktober 2001 binnen.

'Ik keek er echt naar uit om terug te keren naar Afghanistan. Toen ik er in 2001 plots naartoe gekatapulteerd werd, was dat land het grote onbekende. Alle kennis die ik al had opgebouwd over extremisme en Al-Qaeda kwam er voor mijn ogen samen. Voor deze twee reeksen wilde ik echt gaan kijken hoe het er vandaag aan toe gaat. Neem nu het probleem van de vrouwenrechten. Ten tijde van de invasie werden die vaak opgevoerd als een van de redenen waarom de oorlog gevoerd werd: tegen extremisme en onverdraagzaamheid. De boerka werd een symbool van repressie en onderdrukking. Nu lijken de vrouwenrechten alweer vergeten. Voor mij is dit een moment om in de spiegel te kijken: hoe voeren wij eigenlijk oorlog', vertelt Rudi Vranckx.


De taliban mogen intussen dan wel verdreven zijn uit Kabul, ze maken er het dagelijkse leven vandaag nog altijd onveilig. Aanslagen teisteren de Afghaanse hoofdstad. Bovendien heersen de taliban nog steeds over ongeveer de helft van de rest van het land. In dat territorium leggen ze een levenswijze op die de vrouw volledig onderdrukt.

Net dat onrecht maakt Cathérine Vandoorne, Radio 2-presentatrice en goede vriendin van Rudi, heel boos. Samen met haar regelmatige studiogast en vriend Wouter Torfs wil ze uitzoeken wat de tol van die decennialange oorlog op de Afghaanse bevolking is, en hoe vrouwen omgaan met de vele regels die hen worden opgelegd.

'Ik dacht dat ik heel breeddenkend was. Toch betrapte ik mezelf op vooroordelen toen ik aan een Afghaanse jongeman vroeg waarom hij niet gewoon een theetje ging drinken met een jongedame als eerste date. Hij antwoordde me dat hij geslagen zou worden door zijn vader als hij een vrouw uit haar huis haalde. We denken dat we veel weten, maar eigenlijk kijken we veel te veel vanuit onze eigen blik naar die situatie', aldus Cathérine Vandoorne.

'Tussen Oorlog en Leven'; maandag 20 januari om 20.40 uur op Eén.


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Daar Zijn Beelden Van' (VRT 1)

Average Rob brengt beelden van enkele van zijn idolen mee, te beginnen met waaghals Tom Waes in 'Tomtesterom'. Ook beelden van 'Taboe' met comedian Philippe Geubels komen aan bod. Sander en Cato hebben het met Rob ook nog over zijn eigen wielerwedstrijd, de Turbocross. Ze leren hem ook een krachtpatser kennen die wel wat gemeen heeft met Rob zelf: tandacrobaat John Massis, die je gerust de Average Rob van de jaren 70 en 80 kan noemen.

'Daar Zijn Beelden Van', om 20.50 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:50
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 00:15
    Nachtlus
    08:00
    Radio 2: Weekwatchers
  • 21:40
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:30
    The Good Doctor
    01:15
    Geen uitzending
  • 23:05
    Hitman
    00:45
    Geen uitzending
  • 00:40
    Geen uitzending
    12:10
    The Irrational
  • 00:35
    Police Interceptors
    01:25
    Geen uitzending
  • 00:15
    Suits
    01:00
    Geen uitzending
  • 00:25
    Wat nu weer?
    00:55
    Geen uitzending
  • 23:55
    Watson
    00:45
    Vik & Gert
  • 00:20
    So Help Me Todd
    01:20
    Neighbours: A New Chapter
  • 23:00
    Copshop
    01:05
    Blood & Treasure
  • 00:35
    Love Island UK
    01:30
    Botched
  • 00:00
    The Rookie
    00:45
    FBI
  • 00:05
    Herhalingslus
    09:00
    Z-Weekoverzicht
  • 00:41
    Het zelfbouwhuis
    00:59
    Mijn tuin
  • 00:30
    Toasted on wheels!
    00:55
    Puur Oosters - Japans
  • 00:30
    Harry Wild
    01:15
    Inspector George Gently
  • 23:20
    Flightplan
    01:05
    Scrubs
  • 00:30
    EenVandaag
    00:45
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 00:40
    Nieuwsuur
    01:20
    Café Kockelmann
  • 00:40
    First Dates
    01:30
    Carrie op Vrijdag