'Telefacts' dicht op de actualiteit met reportage 'Bosbranden beheren'

De heftige beelden van de branden in Los Angeles haalden de voorbije week zowat elke nieuwsuitzending wereldwijd, en filmpjes en foto's ervan gingen viraal op social media. Helaas is het geen unicum, want elk jaar woeden er meer en meer hevige bosbranden, op vele plaatsen ter wereld.
Daar zit de mens voor veel tussen: er zijn de klimaatveranderingen, en daarbovenop ook vaak nog eens slecht bosbeheer. Op donderdag 16 januari speelt 'Telefacts' in op de actualiteit, met de repo ‘Bosbranden beheren’.
Het aantal bosbranden neemt jaar na jaar toe. Overal ter wereld gaat gemiddeld twee keer meer bos in vlammen op dan 20 jaar geleden. En dat is vooral de schuld van de mens, lees: de klimaatopwarming. In Europa treffen bosbranden vooral Spanje, Frankrijk en Portugal. Maar door de klimaatveranderingen schuift het probleem meer op naar het noorden. Ook in Duitsland, Slovenië en Tsjechië kregen ze er al mee te maken. Bij ons zijn de Antwerpse en Limburgse Kempen het meest vatbaar voor vuur. Ook in de VS woeden er gemiddeld zo’n 72.000 natuurbranden per jaar. LA beschikt zelfs over camera’s op plaatsen die gevoelig zijn voor bosbranden om die gebieden 365 dagen per jaar, 24 uur per dag, te observeren.
De klimaatopwarming is echter niet de enige reden voor alle branden, ook het bosbeheer kan beter. Eeuwen geleden voerden de Yurok-Indianen gecontroleerde branden uit: vuur bestreden ze met vuur. Want als alle vegetatie is afgebrand, kan er niets meer branden. De Westerse kolonisten verboden dat echter, en tegenwoordig worden bossen uitgedund om branden te vermijden. Maar dat creëert een nieuw probleem: er komt meer verdorde vegetatie. En dan is één vonk genoeg om een heel gebied in lichterlaaie te zetten. In de VS geven ze dan ook miljarden uit om bossen uit de dunnen én branden te blussen.
En hoe zit het met de brandveiligheid van onze woningen? 'Telefacts' laat ecologe Alexandra Syphard aan het woord.
'Telefacts: Bosbranden beheren', donderdag 16 januari om 23.50 uur bij VTM.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- 'De kinderen van de Jodenboerderij': tweeluik in 'Andere Tijden'
- Nieuw programma 'Echte Reizigersvrouwen' bij TLC
- Kijkcijfers: woensdag 18 februari 2026
- ‘Got Talent’ krijgt nieuwe jury: deze vijf sterren zoeken het beste talent van de Lage Landen
- Peter Van de Veire niet naar het Eurovisiesongfestival: 'EBU houdt onvoldoende rekening met gevoeligheden'
- Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice van Vlaanderen'
- Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' tijdens eerste citytrip
- Véronique De Kock openhartig over onvervulde kinderwens in 'Maison Verhulst': 'We waren zwanger, maar het is niet gelukt'
- 'Dealen met Coke': Brusselse politie focust op preventie bij drugsverslaafden
- Klaasje Meijer, Alex Agnew en meer in 'Ik Vraag Het Aan' deze week
- NPO Klassiek geeft startschot voor 'Filmmuziek Top 400': stembus geopend
- Luistercijfers! Nostalgie zet groei verder
- Luistercijfers! Qmusic en JOE bevestigen leiderschap, Willy breekt record
- Luistercijfers! Lichte groei voor TOP
- Luistercijfers! VRT-radio bereikt bijna 2,4 miljoen Vlamingen
Multimedia SPOTLIGHT
-
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?' -
'Becoming Meewis' vanaf 1 februari nieuw op njam! -
Eerste bommetje in 'Konvooi' -
Dit is de jury van 'So You Think You Can Dance'
Kijktip van de dag

De knappe privédetectives Dylan, Natalie en Alex, die voor de mysterieuze Charlie werken, worden ingehuurd door miljonair Eric Knox van Knox Technologies. Het revolutionaire stemherkenningsprogramma dat hij heeft ontwikkeld, werd gestolen. De Angels brengen een bezoek aan Roger Corwin, Knox' grootste concurrent.
'Charlie's Angels', film uit 2000 met oa. Cameron Diaz, om 22.35 uur op VTM 3.



































