'Telefacts' dicht op de actualiteit met reportage 'Bosbranden beheren'

De heftige beelden van de branden in Los Angeles haalden de voorbije week zowat elke nieuwsuitzending wereldwijd, en filmpjes en foto's ervan gingen viraal op social media. Helaas is het geen unicum, want elk jaar woeden er meer en meer hevige bosbranden, op vele plaatsen ter wereld.
Daar zit de mens voor veel tussen: er zijn de klimaatveranderingen, en daarbovenop ook vaak nog eens slecht bosbeheer. Op donderdag 16 januari speelt 'Telefacts' in op de actualiteit, met de repo ‘Bosbranden beheren’.
Het aantal bosbranden neemt jaar na jaar toe. Overal ter wereld gaat gemiddeld twee keer meer bos in vlammen op dan 20 jaar geleden. En dat is vooral de schuld van de mens, lees: de klimaatopwarming. In Europa treffen bosbranden vooral Spanje, Frankrijk en Portugal. Maar door de klimaatveranderingen schuift het probleem meer op naar het noorden. Ook in Duitsland, Slovenië en Tsjechië kregen ze er al mee te maken. Bij ons zijn de Antwerpse en Limburgse Kempen het meest vatbaar voor vuur. Ook in de VS woeden er gemiddeld zo’n 72.000 natuurbranden per jaar. LA beschikt zelfs over camera’s op plaatsen die gevoelig zijn voor bosbranden om die gebieden 365 dagen per jaar, 24 uur per dag, te observeren.
De klimaatopwarming is echter niet de enige reden voor alle branden, ook het bosbeheer kan beter. Eeuwen geleden voerden de Yurok-Indianen gecontroleerde branden uit: vuur bestreden ze met vuur. Want als alle vegetatie is afgebrand, kan er niets meer branden. De Westerse kolonisten verboden dat echter, en tegenwoordig worden bossen uitgedund om branden te vermijden. Maar dat creëert een nieuw probleem: er komt meer verdorde vegetatie. En dan is één vonk genoeg om een heel gebied in lichterlaaie te zetten. In de VS geven ze dan ook miljarden uit om bossen uit de dunnen én branden te blussen.
En hoe zit het met de brandveiligheid van onze woningen? 'Telefacts' laat ecologe Alexandra Syphard aan het woord.
'Telefacts: Bosbranden beheren', donderdag 16 januari om 23.50 uur bij VTM.
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Rosanne Pits nieuw gezicht van 'Zin in Zappelin'
- Bert van Leeuwen ontmoet mensen die niet worden opgegeven 'Soep, Sores en Soelaas'
- Elke dag feest in de tent bij 'Heel Holland Bakt'
- TV-icoon Sonja Barend (86) overleden
- 'Nomaden' brengt opnieuw journalistiek door jonge makers
- Documentaire Ida Does laat zien hoe het Mauritshuis omgaat met zijn koloniale geschiedenis
- 'Beyond Paradise' seizoen 4 in première op BBC NL en op BBC NL+
- Dit zie je maandag in een nieuwe aflevering van 'Radar'
- Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'So You Think You Can Dance'?
- Welke 'Dagelijkse Kost' eten we deze week?
- Al 25 jaar de luisteraar centraal in Stand.nl op NPO Radio 1
- De hits bij JOE zijn geld waard dankzij nieuw radiospel 'Het Winnende Woord'
- Wietze de Jager en Chris Bergström hoor je deze zomer op 100% NL
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit De Werf in Enkhuizen
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
Multimedia SPOTLIGHT
-
Eerste 'Blind Gekocht'-koppel zorgt meteen voor verwarring -
Is deze 'kleine Bambi' de hiphoprevelatie van 'SYTYCD'? -
Kijk nu de trailer van 'Half Man' op HBO Max -
Emotionele Natassia past haar trouwjurk -
Het gaat stuiven in 'Thuis'! -
'Hakken over de Sloot' seizoen 2 is terug op Prime Video -
'Malcolm in the Middle: Life's Still Unfair' nieuw op Disney+ -
Bekim uit 'De Trein' krijgt oproep over gewapende man in station -
Dit zie je deze week in 'Hacked' op Streamz -
Ezra brengt zijn 94-jarige steunpilaar mee op het podium in 'SYTYCD' -
Matteo Simoni te gast in eerste 'A-typisch' op Streamz -
Jade Mintjens in 'Sergio in Italië' over de afwijziging die haar carrière lanceerde -
Zwangere Guy eerlijk over zijn strijd met alcohol in 'Sergio in Italië' -
Netflix deelt releasedatum van 'Avatar: The Last Airbender S2' -
Ontdek de nieuwe trailer van 'Star Wars: Maul – Shadow Lord' bij Disney+ -
Zoë blaast de jury omver in 'So You Think You Can Dance' -
'Meat Timon' is zondag nieuw op najm! -
De strijd barst opnieuw los in 'The Floor' -
TAGMAG-ster Amber gaat op zoek naar de liefde in nieuw seizoen van 'LoveMe' -
An Lemmens verrast Yasmina bij de VRT -
'Blind Gekocht' is terug met torenhoge verwachtingen -
'Klopjacht' is terug! -
Kijk nu de trailer van 'Temptation Island' op Streamz -
Axel Daeseleire fluit Sofie Dumont terug in 'Eenmaal Andermaal' -
Komt de waarheid binnenkort bovendrijven in 'Thuis'? -
Arthur danst voor jeugdidool Dan Karaty -
Kijk naar 'The Lady' op Streamz -
Cuteness overload in 'The Voice van Vlaanderen' -
Nicoline Dossche duikt op in 'Familie' -
Dit is de eerste afvaller van 'De Mol'
Kijktip van de dag

Sophie en Daan ontmoeten Fenna en Quinten. Al acht jaar vormen ze een koppel, maar ze schipperen nog steeds tussen vier verschillende plekken: het appartement van haar papa, het huis van haar mama, dat van haar stiefvader en het huis van Quintens ouders. Vooral Fenna voelt zich daardoor nergens écht thuis, en daar willen ze nu verandering in brengen. Hun droom? Een (half)open bebouwing in Bonheiden, met minstens drie slaapkamers, gelegen in een rustige straat.
'Blind Gekocht', om 21.15 uur op Play.



































