Rudi Vranckx in Afghanistan: Geen land voor vrouwen?

vrijdag 17 december 2021

Geen internationale reportage of Nomade-documentaire deze keer in 'Vranckx', maar een extra-lange reportage die Rudi Vranckx zelf maakte over de situatie van vrouwen in het Afghanistan na de machtsovername door de taliban.

Vier maanden zwaaien de taliban er ondertussen opnieuw de plak. Rudi Vranckx was de voorbije twintig jaar ettelijke keren in Afghanistan en wilde te weten komen in welke mate het leven er veranderd is en vooral hoe het met de vrouwenrechten gesteld is. Om daar achter te komen keerde hij terug naar Afghanistan.


In Kaboel lijkt alles rustig en proper. 'Alles is ogenschijnlijk peis en vree onder de nieuwe taliban. Maar als mensen je aanspreken, wordt duidelijk dat de werkelijkheid anders is', zegt Vranckx. In een speeltuintje wordt hij discreet aangesproken door een man. 'Het leven is hier verschrikkelijk. Maar in een gevangenis kan het ook veilig zijn.'

Mevrouw Zarmena is een vrouwelijke rechter. Zij moet onderduiken uit vrees voor de wraak van mannen die ze ooit veroordeeld heeft en die nu zijn vrijgelaten en de taliban steunen. Na een lange zoektocht kon de ploeg haar tenslotte clandestien spreken.

Heel veel tienermeisjes kunnen niet meer naar school sinds de taliban aan de macht zijn. Vranckx zocht en vond meisjes van een schooltje dat hij twee jaar geleden al eens bezocht. Ze hadden toen allemaal plannen voor de toekomst. Elham laat haar droom niet varen: 'Ik wil dokter worden. Zo kan ik mijn land helpen en mijn vader trots maken. Ik ben nu aan het studeren voor mijn ingangsexamen voor de universiteit, maar ik heb geen idee of de universiteit wel zal opengaan voor meisjes.'

Wie weg kan, vertrekt. Dokter Roshanak Wardak bleef: 'Ik smeek elke Afghaanse vrouw om terug te komen. Het was goed in Afghanistan. Weggaan wanneer het slecht gaat? Dat is niet eerlijk. Elk land wordt heropgebouwd door z’n eigen mensen.'

Rudi Vranckx trok ook naar Ieper om de stem te horen van de vrouwen die er wel voor kozen om te vluchten voor de taliban.

'Afghanistan, geen land voor vrouwen?', in 'Vranckx',  zaterdag 18 december om 20.10 uur op Canvas en VRT NU.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Huis Gemaakt' - Dina Tersago (VTM)

De laatste badkamers worden door de jury beoordeeld en de winnaar van de kamerprijs wordt bekendgemaakt. Daarna start de keukenfase, met een onverwachte extra deadline: de duo's hebben nog maar twee dagen om alle technieken, muren en vloeren af te werken.

'Huis Gemaakt', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:55
    Noodle and Bun
    06:00
    Mr. Magoo
  • 06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
    09:00
    Lentebeelden
  • 06:55
    Mojo Wisseltop
    06:00
    Tik Tak
  • 06:40
    Heidi
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 02:25
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Qmusic
    01:30
    Geen uitzending
  • 00:40
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 00:50
    Geen uitzending
    15:35
    Baywatch
  • 06:00
    Joe
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:00
    Nostalgie: Sta Op! met Véronique De Kock
    02:30
    De Tafel van de Week
  • 05:00
    Geen uitzending
    05:55
    This Is Us
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:15
    Two and a Half Men
  • 05:00
    Geen uitzending
    06:30
    Property Brothers
  • 05:00
    Geen uitzending
    02:20
    My Life is Murder
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:42
    Ver Gevorderd
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:45
    A la carte
    02:20
    Snel, Makkelijk & Lekker
  • 06:55
    Death in Paradise
    03:10
    Six Four
  • 06:40
    Scrubs
    02:15
    Law & Order: Organized Crime
  • 06:50
    NOS Journaal
    03:15
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 03:00
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:50
    Ta-daaa!
    02:50
    NOS Studio Sport Voetbal