Reportage 'Moeders van het Verzet' zaterdag in 'Vranckx'

vrijdag 25 oktober 2024

De vrouwen van Las Amazonas de Yaxunah hebben zich losgemaakt uit de verstikkende greep van machismo in hun gemeenschap om hun passie voor softbal te volgen.

Op blote voeten en gehuld in traditionele huipiles — hun typische kleurrijke inheemse kleding — spelen deze Mayavrouwen niet alleen op de dorre velden van hun dorp, maar ook in grootse stadions zoals het Chase Field in Phoenix. Nomaden Britt Valkenborghs en Eva Verbeeck maken kennis met de moeders van het verzet.


Dit verhaal is er een van contrasten tussen generaties. Enedina, die nooit mocht studeren en door haar man werd tegengehouden om te sporten, vertegenwoordigt een tijd waarin vrouwen nauwelijks keuzes hadden. Tegenover haar staan jonge vrouwen zoals Nayeli, die wél heeft kunnen studeren, en Citlali, die zelfs in de VS mag gaan softbal spelen. In amper een paar jaar tijd hebben deze vrouwen niet alleen hun eigen toekomst getransformeerd, maar ook die van hun kinderen en kleinkinderen.

Bij andere inheemse vrouwen in Mexico zijn ze uitgegroeid tot een symbool van veerkracht en verzet, terwijl ze de diepgewortelde ongelijkheid en onderdrukking die hun gemeenschap teistert, trotseren. Hun strijd op het veld weerspiegelt een grotere strijd om erkenning en vrijheid, waarbij economische en sociale ongelijkheid slechts olie op het vuur gooit. Dit verhaal gaat echter niet alleen over hun eigen gevecht, maar ook over hun vastberadenheid om de toekomst te veranderen voor alle inheemse vrouwen in Mexico, die dagelijks lijden onder de machismocultuur.

Een reportage van Britt Valkenborghs en Eva Verbeek.

'Vranckx', zaterdag 26 oktober op VRT Canvas.



Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'De Laatste Lach' - Donald en Janne (VRT 1)

In Wommelgem kent iedereen Donald (66) als de goedlachse friturist, die zelfs na twee maagomleidingoperaties ook nog eens het lekkerste ijs blijft draaien. Na dertig jaar hard werken in hun frituur droomden hij en zijn vrouw Lieve ervan meer tijd in Kreta door te brengen, waar ze hun hart verloren. Maar toen kreeg Donald een harde diagnose. Janne Desmet gaat mee op een van zijn laatste trips naar Kreta.

'De Laatste Lach', om 21.00 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 18:10
    Dagelijkse kost
    18:30
    Blokken
  • 17:30
    The Price of Truth
    18:25
    Sporza: UEFA Europa League
  • 18:05
    GameKeepers
    18:30
    Hallo Kroket
  • 17:15
    Vrederechters
    18:25
    Florentina
  • 17:25
    B&B zoekt Lief NL: Winter
    18:50
    Home and Away
  • 18:10
    How I Met Your Mother
    18:40
    Ghosts
  • 17:45
    Police Interceptors
    20:35
    The Nutty Professor
  • 17:30
    'Tis the Season to Be Merry
  • 18:10
    Sturm der Liebe
    19:05
    De keuken van Sofie
  • 17:35
    De Slimste Mens Ter Wereld
    18:55
    Stukken van mensen
  • 17:50
    Elsbeth
    19:40
    NCIS: Hawaii
  • 18:05
    The Simpsons
    18:30
    Storage Wars
  • 18:05
    Love It or List It
    19:05
    Say Yes to the Dress: Atlanta
  • 18:00
    My Name Is Reeva
    18:50
    The Killer in My Family
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 18:01
    Publireportage
    18:55
    Seventies To Seven
  • 18:05
    De Open Vuur Roadtrip naar Zweden
    18:35
    De Wereldkeuken
  • 18:05
    Death in Paradise
    19:10
    Father Brown
  • 17:50
    The Resident
    18:50
    Below Deck Mediterranean
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Sportjournaal
  • 18:00
    NOS Journaal 18.00 uur
    18:15
    NOS Journaal Regio
  • 18:00
    Checkpoint
    18:25
    Ik ben de Faker