Reportage 'Moeders van het Verzet' zaterdag in 'Vranckx'

vrijdag 25 oktober 2024

De vrouwen van Las Amazonas de Yaxunah hebben zich losgemaakt uit de verstikkende greep van machismo in hun gemeenschap om hun passie voor softbal te volgen.

Op blote voeten en gehuld in traditionele huipiles — hun typische kleurrijke inheemse kleding — spelen deze Mayavrouwen niet alleen op de dorre velden van hun dorp, maar ook in grootse stadions zoals het Chase Field in Phoenix. Nomaden Britt Valkenborghs en Eva Verbeeck maken kennis met de moeders van het verzet.


Dit verhaal is er een van contrasten tussen generaties. Enedina, die nooit mocht studeren en door haar man werd tegengehouden om te sporten, vertegenwoordigt een tijd waarin vrouwen nauwelijks keuzes hadden. Tegenover haar staan jonge vrouwen zoals Nayeli, die wél heeft kunnen studeren, en Citlali, die zelfs in de VS mag gaan softbal spelen. In amper een paar jaar tijd hebben deze vrouwen niet alleen hun eigen toekomst getransformeerd, maar ook die van hun kinderen en kleinkinderen.

Bij andere inheemse vrouwen in Mexico zijn ze uitgegroeid tot een symbool van veerkracht en verzet, terwijl ze de diepgewortelde ongelijkheid en onderdrukking die hun gemeenschap teistert, trotseren. Hun strijd op het veld weerspiegelt een grotere strijd om erkenning en vrijheid, waarbij economische en sociale ongelijkheid slechts olie op het vuur gooit. Dit verhaal gaat echter niet alleen over hun eigen gevecht, maar ook over hun vastberadenheid om de toekomst te veranderen voor alle inheemse vrouwen in Mexico, die dagelijks lijden onder de machismocultuur.

Een reportage van Britt Valkenborghs en Eva Verbeek.

'Vranckx', zaterdag 26 oktober op VRT Canvas.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Lichtpuntjes tegen Kanker' (VRT)

Met uitzicht op het Grootste Lichtpunt tegen Kanker in De Schorre in Boom luistert Siska Schoeters naar verhalen van bekende en onbekende mensen die met kanker kampen. We ontdekken hoe lama’s helpen om kanker te bestrijden, dj Vincent Fierens en de leden van de dansende lotgenotengroep Esperanza doorbreken het taboe op kanker in de schaamstreek, en Goedele Wachters en Geert De Vlieger zijn klaar om 1.000 kilometer te fietsen voor Kom op tegen Kanker.

'Lichtpuntjes tegen Kanker', om 21.35 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:40
    Journaallus
    01:15
    Het weer (middag)
  • 23:50
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 23:30
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 02:05
    Geen uitzending
    01:10
    Kan ik het ook?
  • 02:25
    Geen uitzending
    00:10
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
  • 02:05
    Geen uitzending
    00:45
    9-1-1: Lone Star
  • 01:40
    Geen uitzending
    00:25
    Xena: Warrior Princess
  • 01:20
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch
  • 01:15
    Geen uitzending
    01:00
    The Golden Girls
  • 02:25
    Geen uitzending
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 03:25
    Geen uitzending
    01:15
    New Girl
  • 03:35
    Geen uitzending
    01:30
    Swamp People
  • 02:50
    Geen uitzending
    01:50
    Botched
  • 01:35
    Geen uitzending
    01:20
    Big Sky
  • 03:04
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 04:16
    Wonen
    05:55
    Sixties To Six
  • 04:10
    Toasted on wheels!
    01:10
    De Chalet aan de Semois
  • 04:20
    Midsomer Murders
    01:45
    The Hardacres
  • 04:10
    Below Deck Sailing Yacht
    01:10
    First Dates Australia
  • 02:55
    NOS Journaal
    01:15
    Pauw & De Wit
  • 04:00
    Suhoor Stories
    01:30
    Nieuwsuur
  • 03:10
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal
    01:20
    Sterk