'Reizen Waes' houdt dinsdag halt in Iran

maandag 30 september 2013

Op 1 oktober trekt Tom Waes voor Reizen Waes naar Iran, een land dat in het Westen geen al te beste reputatie geniet. Hij ontdekte een land vol verrassingen en ontmoette er presidentskandidaat Hassan Rohani, ondertussen de president van Iran.

Op 24 september liet kersvers Iraans president Hassan Rohani in een exclusief interview met CNN verstaan dat zijn land 'vrede en vriendschap voor de Amerikanen brengt'. Een sterke uitspraak, want de Iraanse relatie met het Westen is al jaren bijzonder slecht.


Fundamentalistische ayatollahs, nucleaire programma’s, controversiële presidenten … dat is het beeld dat we in het Westen meestal van Iran hebben. Ook Tom was er niet helemaal gerust in toen hij enkele maanden geleden naar daar vertrok. Mahmoud Ahmadinejad was toen nog president en een uitspraak zoals die van Rohani leek ondenkbaar. Tom vertrok met een klein hart, maar Iran bleek een land vol verrassingen te zijn. En misschien zag Tom al wel de eerste kiemen van de verandering...

Tom trok van het noorden naar het zuiden van het land, naar Qeshm Island. Qeshm is een eiland in de Perzische Golf dat door toenmalig president Ahmadinejad zelve geprezen werd als de mooiste en meest traditionele plek van Iran. Een toeristische tip van Ahmadinejad, het is eens iets anders.

Waes ontmoet Rohani
Tom was ook net in Iran op de Dag van de Revolutie. Dan trekken massa's aanhangers van het regime naar de hoofdstad om de revolutie van de ayatollahs te herdenken. Het is een dag waarop je als westerse toerist misschien liever binnen blijft, maar Tom waagde het er toch op. Hij werd er beloond met een wel heel bijzondere ontmoeting. Te midden van de Amerikaanse vlagverbrandingen stootte hij er op Hassan Rouhani zelf. Nu dus de president die misschien eindelijk verandering zou kunnen brengen in Iran, toen nog een van vele presidentskandidaten. Tom kon hem enkele vragen stellen, enkele maanden dus voor CNN.

Kunst in de kelder
Het was maar een van de vele verrassingen in een reis door een land met veel gezichten. Zijn citytrip in de hoofdstad begon traditioneel met een toeristisch treintje en een bezoek aan een markt, maar al snel werd het toch iets … specialer. Tom bezocht het mausoleum van Ayatollah Khomeini, jarenlang een aartsvijand van het Westen. In Iran wordt hij nog altijd vereerd. Het mausoleum is zelfs het meest bezochte monument van het land.

En dan is er ook nog het Museum voor Hedendaagse Kunst van Teheran. Het is in het bezit van een van de grootste collecties moderne westerse kunst in het Midden-Oosten. Alleen zit die sinds Khomeini achter slot en grendel in de kelder. Tom wilde toch eens proberen of hij echt niets te zien kan krijgen.

Après-ski
Zit Iran echt op een kantelpunt in zijn geschiedenis? In geen enkel ander land heeft Tom zo veel en zo gemakkelijk contact gehad met de lokale bevolking als in Iran. De Iraniërs zijn zich maar al te bewust van hun slechte reputatie en deden er alles aan om Tom ervan te overtuigen dat hun land zo slecht nog niet is. Tom gaat met hen skiën en zelfs après-skiën, wordt uitgenodigd op trouwfeesten … en hoort ook een paar echte dissidente stemmen.

'Reizen Waes: Iran', dinsdag 1 oktober om 20.40 uur op Eén.

Foto: TVvisie - © Roger Mortelmans 2013


TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Gene paniek' (VRT 1)

Na overleg met de psychologen beslist Philippe om Veronica op een heel kordate manier bloot te stellen aan haar angst voor water. Peter krijgt steeds meer grip op zijn vliegangst tot hij zijn grootste angst onder ogen moet komen en echt alle controle moet loslaten. Philippe wil Mies en Nel helpen bij het overwinnen van hun podiumangst. De tweeling kan prachtig zingen, alleen niet voor publiek en zeker niet voor een jury. Philippe ziet alvast een eerste logische stap voor hen: meedoen aan een auditie.

'Gene Paniek', om 20.05 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 11:15
    De inzichten van...
    12:00
    De Zevende Dag
  • 08:00
    Winterbeelden
    16:40
    Rebirth
  • 11:45
    Casper en Emma
    11:55
    Samson en Marie
  • 09:50
    Geen uitzending
    11:55
    Benidorm Bastards
  • 10:30
    Geen uitzending
    12:10
    Selling Super Houses
  • 11:50
    The Couple Next Door
    12:45
    Geen uitzending
  • 10:00
    Geen uitzending
    15:30
    Baywatch Hawaii
  • 08:15
    Geen uitzending
    15:55
    Law & Order Toronto: Criminal Intent
  • 10:00
    Joe
    15:25
    Geen uitzending
  • 11:50
    Lekker Lang Leven
    12:15
    Puur Oosters - Japans
  • 11:45
    FBI
    12:35
    C.S.I. New York
  • 11:10
    Geen uitzending
    12:10
    Borderforce USA: The Bridges
  • 11:15
    The Block Australia
    12:15
    Peppe's Sicilië
  • 11:25
    Mark of a Serial Killer
    15:40
    Cold Case Killers
  • 11:29
    De CFO podcast
    12:03
    Business Branding
  • 11:38
    Hobbyklus
    12:00
    De Vlaamse Top 10
  • 11:25
    Guillaume's Paris
  • 11:50
    McDonald and Dodds
    13:40
    Midsomer Murders
  • 11:00
    NCIS: Los Angeles
    15:35
    Bad Times at the El Royale
  • 11:00
    Ivo op zondag
    12:00
    NOS Journaal
  • 11:40
    De Verandering
    11:58
    Wilde Ganzen
  • 11:45
    Peter Pan
    12:10
    BarnKidz