'Reizen Waes' houdt dinsdag halt in Iran

Op 1 oktober trekt Tom Waes voor Reizen Waes naar Iran, een land dat in het Westen geen al te beste reputatie geniet. Hij ontdekte een land vol verrassingen en ontmoette er presidentskandidaat Hassan Rohani, ondertussen de president van Iran.
Op 24 september liet kersvers Iraans president Hassan Rohani in een exclusief interview met CNN verstaan dat zijn land 'vrede en vriendschap voor de Amerikanen brengt'. Een sterke uitspraak, want de Iraanse relatie met het Westen is al jaren bijzonder slecht.
Fundamentalistische ayatollahs, nucleaire programma’s, controversiële presidenten … dat is het beeld dat we in het Westen meestal van Iran hebben. Ook Tom was er niet helemaal gerust in toen hij enkele maanden geleden naar daar vertrok. Mahmoud Ahmadinejad was toen nog president en een uitspraak zoals die van Rohani leek ondenkbaar. Tom vertrok met een klein hart, maar Iran bleek een land vol verrassingen te zijn. En misschien zag Tom al wel de eerste kiemen van de verandering...
Tom trok van het noorden naar het zuiden van het land, naar Qeshm Island. Qeshm is een eiland in de Perzische Golf dat door toenmalig president Ahmadinejad zelve geprezen werd als de mooiste en meest traditionele plek van Iran. Een toeristische tip van Ahmadinejad, het is eens iets anders.
Waes ontmoet Rohani
Tom was ook net in Iran op de Dag van de Revolutie. Dan trekken massa's aanhangers van het regime naar de hoofdstad om de revolutie van de ayatollahs te herdenken. Het is een dag waarop je als westerse toerist misschien liever binnen blijft, maar Tom waagde het er toch op. Hij werd er beloond met een wel heel bijzondere ontmoeting. Te midden van de Amerikaanse vlagverbrandingen stootte hij er op Hassan Rouhani zelf. Nu dus de president die misschien eindelijk verandering zou kunnen brengen in Iran, toen nog een van vele presidentskandidaten. Tom kon hem enkele vragen stellen, enkele maanden dus voor CNN.
Kunst in de kelder
Het was maar een van de vele verrassingen in een reis door een land met veel gezichten. Zijn citytrip in de hoofdstad begon traditioneel met een toeristisch treintje en een bezoek aan een markt, maar al snel werd het toch iets … specialer. Tom bezocht het mausoleum van Ayatollah Khomeini, jarenlang een aartsvijand van het Westen. In Iran wordt hij nog altijd vereerd. Het mausoleum is zelfs het meest bezochte monument van het land.
En dan is er ook nog het Museum voor Hedendaagse Kunst van Teheran. Het is in het bezit van een van de grootste collecties moderne westerse kunst in het Midden-Oosten. Alleen zit die sinds Khomeini achter slot en grendel in de kelder. Tom wilde toch eens proberen of hij echt niets te zien kan krijgen.
Après-ski
Zit Iran echt op een kantelpunt in zijn geschiedenis? In geen enkel ander land heeft Tom zo veel en zo gemakkelijk contact gehad met de lokale bevolking als in Iran. De Iraniërs zijn zich maar al te bewust van hun slechte reputatie en deden er alles aan om Tom ervan te overtuigen dat hun land zo slecht nog niet is. Tom gaat met hen skiën en zelfs après-skiën, wordt uitgenodigd op trouwfeesten … en hoort ook een paar echte dissidente stemmen.
'Reizen Waes: Iran', dinsdag 1 oktober om 20.40 uur op Eén.
Foto: TVvisie - © Roger Mortelmans 2013
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Ramon Brugman keert terug op 24Kitchen met 'Ramon’s Zoete Keuken'
- Het mythische avontuur gaat verder: RTL maakt tweede seizoen van 'Pandora' bekend
- Nieuw seizoen van 'The Auction House: Yorkshire' op Discovery
- 'Met het Mes op Tafel' is terug
- ‘En nu is ze dood.’ van Phara de Aguirre en Nahid Shaikh op VRT Canvas legt de patronen achter femicide bloot
- 'Radar' maandag over parkeerklachten, ondoorzichtig biedingsproces en gevoelige productinformatie
- 'Alles in Orde!' gaat de familie Delens helpen
- Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X': halve finalisten krijgen verrassing
- Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap aan 130km/u: 'Blijf van ons ma!'
- Dit zijn de kandidaten van ‘De Dag van Vandaag’ deze week
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' zondag vanuit Cafe Bistro Rijnbar
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- KRO-NCRV's 'Pointer' over de gevaren van AI-chatapps
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- NPO Klassiek geeft startschot voor 'Filmmuziek Top 400': stembus geopend
Multimedia SPOTLIGHT
-
Kijk het tweede seizoen van 'Paradise' op Disney+ -
Geen tijd voor een knuffel in 'Bestemming X' -
Jeroom krijgt niet mis te verstane boodschap -
Poetshulp Michelle brengt opera naar 'The Voice' -
Netflix onthult trailer van 'Peaky Blinders: The Immortal Man' -
Sam Gooris doet meteen 'een Sammeke' -
Kijk nieuwe afleveringen van 'Lil" Kleine: Geen Rem' op Prime Video -
Kijk vanaf 3 maart naar 'De Box' -
Wie verdient zijn eigen droomhuis in 'Huis Gemaakt'? -
Wat doet Jonathan Medart in de backstage van 'The Voice'? -
De tweede Lach van JOE is geraden! -
Kijk naar het leven van Tanja Dexters op Streamz -
Ruzie bij de Badi’s in 'Konvooi' -
Vanaf dan zie je 'Rooster' op HBO Max -
Verrassing van formaat in 'Stukken Van Mensen' -
Nieuw seizoen van 'Komen Eten' op Play! -
Planckendael ontwaakt in 'Het Echte Leven in de ZOO' -
Hilarisch! Familie Gooris waagt zich aan de doedelzak. -
De coaches trappen 'The Voice' zélf zingend op gang -
Kijk het tweede seizoen van 'Cross' bij Prime Video -
Siska Schoeters overmand door emoties in 'Een Echte Job' -
Tinneke trekt ten strijde in 'Bestemming X' -
Konvooi-families op proef gesteld met 'schimmelteenwijn' van Bockie -
'Paul McCartney: Man on the Run' binnenkort te zien op Prime Video -
Kijk de trailer van Guy Ritchie's 'Young Sherlock' -
Netflix toont eerste beelden van tweede deel van 'Bridgerton' seizoen 4 -
De tijd dringt voor Lisa in 'Help, Mijn Man is Klusser' -
Stijn uit Oosterzele verdubbelde zijn jaarloon -
Zon, luxe en totale chaos in 'All In' op Streamz -
'Potverdikke, wie smijten ze hier binnen?'
Kijktip van de dag

Naomi Melaer was 25 toen ze in april 2020 in haar huis in Zonhoven vermoord werd door haar partner, die ze een jaar eerder had leren kennen en die er alles aan deed om haar te controleren en haar te isoleren van haar hechte familie. De dader pleegde maanden later zelfmoord in zijn cel.
'En nu is ze dood.', om 21.25 uur op VRT Canvas.





































