'Reizen Waes' houdt dinsdag halt in Iran

maandag 30 september 2013

Op 1 oktober trekt Tom Waes voor Reizen Waes naar Iran, een land dat in het Westen geen al te beste reputatie geniet. Hij ontdekte een land vol verrassingen en ontmoette er presidentskandidaat Hassan Rohani, ondertussen de president van Iran.

Op 24 september liet kersvers Iraans president Hassan Rohani in een exclusief interview met CNN verstaan dat zijn land 'vrede en vriendschap voor de Amerikanen brengt'. Een sterke uitspraak, want de Iraanse relatie met het Westen is al jaren bijzonder slecht.


Fundamentalistische ayatollahs, nucleaire programma’s, controversiële presidenten … dat is het beeld dat we in het Westen meestal van Iran hebben. Ook Tom was er niet helemaal gerust in toen hij enkele maanden geleden naar daar vertrok. Mahmoud Ahmadinejad was toen nog president en een uitspraak zoals die van Rohani leek ondenkbaar. Tom vertrok met een klein hart, maar Iran bleek een land vol verrassingen te zijn. En misschien zag Tom al wel de eerste kiemen van de verandering...

Tom trok van het noorden naar het zuiden van het land, naar Qeshm Island. Qeshm is een eiland in de Perzische Golf dat door toenmalig president Ahmadinejad zelve geprezen werd als de mooiste en meest traditionele plek van Iran. Een toeristische tip van Ahmadinejad, het is eens iets anders.

Waes ontmoet Rohani
Tom was ook net in Iran op de Dag van de Revolutie. Dan trekken massa's aanhangers van het regime naar de hoofdstad om de revolutie van de ayatollahs te herdenken. Het is een dag waarop je als westerse toerist misschien liever binnen blijft, maar Tom waagde het er toch op. Hij werd er beloond met een wel heel bijzondere ontmoeting. Te midden van de Amerikaanse vlagverbrandingen stootte hij er op Hassan Rouhani zelf. Nu dus de president die misschien eindelijk verandering zou kunnen brengen in Iran, toen nog een van vele presidentskandidaten. Tom kon hem enkele vragen stellen, enkele maanden dus voor CNN.

Kunst in de kelder
Het was maar een van de vele verrassingen in een reis door een land met veel gezichten. Zijn citytrip in de hoofdstad begon traditioneel met een toeristisch treintje en een bezoek aan een markt, maar al snel werd het toch iets … specialer. Tom bezocht het mausoleum van Ayatollah Khomeini, jarenlang een aartsvijand van het Westen. In Iran wordt hij nog altijd vereerd. Het mausoleum is zelfs het meest bezochte monument van het land.

En dan is er ook nog het Museum voor Hedendaagse Kunst van Teheran. Het is in het bezit van een van de grootste collecties moderne westerse kunst in het Midden-Oosten. Alleen zit die sinds Khomeini achter slot en grendel in de kelder. Tom wilde toch eens proberen of hij echt niets te zien kan krijgen.

Après-ski
Zit Iran echt op een kantelpunt in zijn geschiedenis? In geen enkel ander land heeft Tom zo veel en zo gemakkelijk contact gehad met de lokale bevolking als in Iran. De Iraniërs zijn zich maar al te bewust van hun slechte reputatie en deden er alles aan om Tom ervan te overtuigen dat hun land zo slecht nog niet is. Tom gaat met hen skiën en zelfs après-skiën, wordt uitgenodigd op trouwfeesten … en hoort ook een paar echte dissidente stemmen.

'Reizen Waes: Iran', dinsdag 1 oktober om 20.40 uur op Eén.

Foto: TVvisie - © Roger Mortelmans 2013


Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

Ann Tuts als Doortje in 'F.C. De Kampioenen'

Pascale zou graag eens alleen zijn met Maurice en stelt hem voor om samen een weekendje weg te gaan. Maurice kan echter niet omdat hij zijn moeder niet alleen kan laten. Fernand zet Boma aan om Pascale mee te nemen naar Spanje. Hij hoopt zo Maurice te ontmoedigen nog in het café te komen. Pascale stemt toe, maar enkel om Maurice jaloers te maken en het er eens goed van te nemen. Carmen heeft een auditie gedaan voor een film en heeft een hoofdrol gekregen.

'FC De Kampioenen', om 20.10 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 09:00
    Sporza: FIFA WK voetbal 2026 magazine
    06:00
    Mr. Magoo
  • 09:00
    Zomerbeelden
    06:00
    Radio 2 Zomerweekend
  • 09:20
    Sarah zingt
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:15
    De avonturen van Lolly Lolbroek
    02:40
    Geen uitzending
  • 01:35
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:00
    Geen uitzending
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 07:00
    Willy
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:10
    Geen uitzending
    15:30
    La Brea
  • 06:00
    Joe
    09:30
    Geen uitzending
  • 09:00
    Geen uitzending
    09:35
    Tooldokter
  • 08:55
    Geen uitzending
    06:45
    Manifest
  • 08:40
    The First 48
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:50
    Foodies & The City
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 08:55
    Spring Break Murders
    02:40
    FBI: International
  • 04:03
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 09:19
    De perfecte tuin
    05:55
    Sixties To Six
  • 08:45
    Open Vuur
    02:05
    Culinair Thailand
  • 08:40
    Midsomer Murders
    03:00
    Father Brown
  • 09:10
    Scrubs
    02:30
    Below Deck
  • 09:10
    NOS WK Ontbijt
    02:10
    NOS Journaal
  • 09:15
    Nederland in Beweging
    08:20
    Natuur in de Cariben
  • 09:15
    Brandweerman Sam
    05:30
    NOS Jeugdjournaal met gebarentaal