'Reizen Waes' houdt dinsdag halt in Iran

Op 1 oktober trekt Tom Waes voor Reizen Waes naar Iran, een land dat in het Westen geen al te beste reputatie geniet. Hij ontdekte een land vol verrassingen en ontmoette er presidentskandidaat Hassan Rohani, ondertussen de president van Iran.
Op 24 september liet kersvers Iraans president Hassan Rohani in een exclusief interview met CNN verstaan dat zijn land 'vrede en vriendschap voor de Amerikanen brengt'. Een sterke uitspraak, want de Iraanse relatie met het Westen is al jaren bijzonder slecht.
Fundamentalistische ayatollahs, nucleaire programma’s, controversiële presidenten … dat is het beeld dat we in het Westen meestal van Iran hebben. Ook Tom was er niet helemaal gerust in toen hij enkele maanden geleden naar daar vertrok. Mahmoud Ahmadinejad was toen nog president en een uitspraak zoals die van Rohani leek ondenkbaar. Tom vertrok met een klein hart, maar Iran bleek een land vol verrassingen te zijn. En misschien zag Tom al wel de eerste kiemen van de verandering...
Tom trok van het noorden naar het zuiden van het land, naar Qeshm Island. Qeshm is een eiland in de Perzische Golf dat door toenmalig president Ahmadinejad zelve geprezen werd als de mooiste en meest traditionele plek van Iran. Een toeristische tip van Ahmadinejad, het is eens iets anders.
Waes ontmoet Rohani
Tom was ook net in Iran op de Dag van de Revolutie. Dan trekken massa's aanhangers van het regime naar de hoofdstad om de revolutie van de ayatollahs te herdenken. Het is een dag waarop je als westerse toerist misschien liever binnen blijft, maar Tom waagde het er toch op. Hij werd er beloond met een wel heel bijzondere ontmoeting. Te midden van de Amerikaanse vlagverbrandingen stootte hij er op Hassan Rouhani zelf. Nu dus de president die misschien eindelijk verandering zou kunnen brengen in Iran, toen nog een van vele presidentskandidaten. Tom kon hem enkele vragen stellen, enkele maanden dus voor CNN.
Kunst in de kelder
Het was maar een van de vele verrassingen in een reis door een land met veel gezichten. Zijn citytrip in de hoofdstad begon traditioneel met een toeristisch treintje en een bezoek aan een markt, maar al snel werd het toch iets … specialer. Tom bezocht het mausoleum van Ayatollah Khomeini, jarenlang een aartsvijand van het Westen. In Iran wordt hij nog altijd vereerd. Het mausoleum is zelfs het meest bezochte monument van het land.
En dan is er ook nog het Museum voor Hedendaagse Kunst van Teheran. Het is in het bezit van een van de grootste collecties moderne westerse kunst in het Midden-Oosten. Alleen zit die sinds Khomeini achter slot en grendel in de kelder. Tom wilde toch eens proberen of hij echt niets te zien kan krijgen.
Après-ski
Zit Iran echt op een kantelpunt in zijn geschiedenis? In geen enkel ander land heeft Tom zo veel en zo gemakkelijk contact gehad met de lokale bevolking als in Iran. De Iraniërs zijn zich maar al te bewust van hun slechte reputatie en deden er alles aan om Tom ervan te overtuigen dat hun land zo slecht nog niet is. Tom gaat met hen skiën en zelfs après-skiën, wordt uitgenodigd op trouwfeesten … en hoort ook een paar echte dissidente stemmen.
'Reizen Waes: Iran', dinsdag 1 oktober om 20.40 uur op Eén.
Foto: TVvisie - © Roger Mortelmans 2013
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google
TVvisie Extra
Onze apps
Meest recente
- Dina Tersago roept kijkers van 'Huis Gemaakt' op tot meer respect: 'Niemand verdient haat'
- Erik Dijkstra duikt in spraakmakende non-fictieverhalen in nieuw programma 'Goed Verhaal'
- Liefde, leugens en loslaten in slotseizoen 'Dertigers'
- Nieuw seizoen van 'My Lottery Dream Home' op HGTV
- 'Carrie op Vrijdag' blijft dan toch bestaan
- Derde seizoen van 'Batwheels' op Cartoonito
- Liefhebbers van 'South Park' opgelet: seizoen 29 vanaf september op Comedy Central
- Veel actie en spanning maandag in 'Blauw'
- Cartoonito lanceert derde seizoen van 'Batwheels'
- Co-sleepingkamer van Sofie en Giovanni bezorgt Daan kopzorgen: 'Heel mijn plan valt in duigen'
- 'Dijkstra & Evenblij Ter Plekke' vanuit de Kunstkerk in Dordrecht
- Dit hoor je zondag in 'Vroege Vogels' op NPO Radio 1
- Dit hoor je zaterdag in 'Spijkers met Koppen' op NPO Radio 2
- Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie in nieuwe reeks op JOE Gold
- Luistercijfers: JOE noteert recordmaand, Qmusic zes jaar op rij nummer één
Multimedia SPOTLIGHT
-
Daan heeft kopzorgen in 'Blind Gekocht' -
Mathias gaat uit de kleren in 'Heel Mijn Hart' -
'Medisch Centrum West' is terug bij VTM -
De trailer voor de seizoensfinale van 'Thuis' is er! -
Alex Agnew duikt in het universum van David Bowie op JOE Gold -
Play lanceert microdrama’s -
'Single Mom Candice' nieuw op VTM GO -
Maaike Cafmeyer zonder taboes in 'A-typisch' -
Kijk de trailer van '2DEZIT' seizoen 5! -
De Meilandjes klinken op nieuw Italiaans verbouwavontuur -
Bloedhete tango in finale van 'So You Think You Can Dance' -
Wie wint 'So You Think You Can Dance'? -
Herbeleef seizoen 10 van 'The Voice' in drie minuten -
Erik Van Looy kondigt eerste namen aan van 'De Slimste Mens ter Wereld' -
VTM haalt 'Expeditie Robinson' terug naar Vlaanderen! -
Belle Perez komt naar De Foute Party -
Viktor Verhulst brengt laatste brieven aan Samson terug -
Maak het mee! De seizoensfinale van 'Familie' -
'Ex On The Beach: Double Dutch' exclusief te zien op Streamz -
Kijk eerste beelden van nieuw seizoen 'Ex on the Beach: Double Dutch' -
Laura krijgt het moeilijk in 'Huis Gemaakt' -
Jade Mintjens in gloednieuw Play-programma 'Jade & de Belgen' -
'Ze Zeggen Dat' Dina Tersago nog nooit zo gestrest was -
'Heel Mijn Hart' toont een emotionele onthulling -
'Spider-Noir' nieuw te zien op Prime Video -
'RAUW': een openhartig portret van sterrenchef Nick Bril -
Stan Van Samang brengt 'een ster' naar 'Florentina' -
Haar in de boter bij Spor-voorzitters Rik en Sam -
EOdoc 'Het Corioliseffect': een weergaloze ode aan het leven op aarde -
Dit was de Q-Lift Off met Berre!
Kijktip van de dag

De tweede finalist wordt bekendgemaakt en dat betekent ook dat één koppel vlak voor de finish afvalt. Na maanden keihard werken, trekken de koppels naar een luxe retreat om al het stof voorgoed af te spoelen, maar de rust is van korte duur.
'Huis Gemaakt', om 21.10 uur op VTM.





































