Philippe Geubels ontfermt zich in 'Taboe' over senioren

zaterdag 8 januari 2022
Foto: Eén - © VRT 2022

Philippe Geubels zoekt in deze aflevering een antwoord op de vraag hoe het is om oud te worden en te zijn. Door de hoge leeftijd van een aantal van zijn zeven gasten ruilt hij voor een keer zijn vakantieweek in de Gaumestreek in tegen een daguitstap met de bus naar Elaisa Energetic Wellness in Limburg.

Philippe wordt verder warm ontvangen bij zijn gasten thuis, om er te spreken over hoe zij omgaan met het ouder worden. Voelen ze zich überhaupt wel oud? Hoe gaan ze om met de problemen waar veel oudere mensen bang voor zijn of mee te maken krijgen: geheugenverlies, eenzaamheid, een zwakkere gezondheid? Hoe gaan ze om met afhankelijkheid? Wordt er genoeg rekening gehouden met de ouderen, zoals bijvoorbeeld in tijden van corona?


Philippe wordt geconfronteerd met heel wat levenswijsheden, en ziet hoe ouderen omgaan met het verlies van dierbaren. Vreugde, aanvaarding en verdriet zijn bij zijn oudste gasten vaak in gelijke mate aanwezig. De jongste van zijn gasten zijn strijdvaardig, en gaan in tegen het beeld van de oudere als hulpeloos en uitgerangeerd.

Speciaal voor deze aflevering voert Philippe zijn comedyshow op in een woonzorgcentrum, zodat er samen kan gelachen worden met lotgenoten over de 'gevreesde' oude dag.

De geportretteerden:

Carla (74) heeft het moeilijk met ouder worden. Niet omwille van haar leeftijd - Carla voelt zich nog jong - maar omdat ze zich niet kan identificeren met het beeld van een gepensioneerde. Carla wil zich niet neerleggen bij het idee ooit afhankelijk te worden. Ze heeft vrienden te over, en heeft veel te doen, maar de eenzaamheid is vaak aanwezig.

Magda is 79 jaar en woont sinds 2019 in een woonzorgcentrum, naar waar ze met grote tegenzin is verhuisd. Ze heeft de ziekte van Parkinson en alleen wonen was geen optie meer. Haar leven wijdde ze aan pastoraal werk: tussen de mensen zijn en op zoek gaan naar hoe ze 'mens' kon worden. Hoewel de onaangename kanten van het ouder worden haar zwaar vallen, helpt Magda’s filosofische blik op het leven haar om haar ouderdom te aanvaarden.

Louis is 94 jaar en woont alleen in een serviceflat in de Kempische dennenbossen. Elke ochtend kijkt hij vanuit zijn raam naar het blok aan de overkant, waar zijn vrouw woont en wordt verzorgd voor haar dementie. Hij heeft een gelukkig leven achter de rug, maar zijn vrouw zien ziek worden heeft hem veel pijn gedaan.

Mevrouw Goossens (94) en mevrouw Goor (101) wonen samen in een woonzorgcentrum. Ze verhuisden enkele jaren geleden vanuit hun appartement, waar ze meer dan dertig jaar samenwoonden. Ze ontmoetten elkaar als opvoedsters in een centrum voor kinderen met opvoedingsproblemen, raakten nooit getrouwd, en besloten als vrienden te gaan samenwonen. Ze vormen een onafscheidelijk duo dat al jaren op elkaars gezelschap en vriendschap steunt. Mevrouw Goossens praat, mevrouw Goor controleert of het juist is en geeft - indien nodig - commentaar. De vrouwen leven graag, gelukkig en niet eenzaam. Ze zijn dankbaar voor elke dag die komt.

Micky (89) woont in een serviceflat. Ze is gezond en actief en denkt nog elke dag aan haar man, die lang geleden overleed. Ze ziet steeds meer mensen om zich heen wegvallen, maar zij gaat moedig door. Micky gelooft in God en naastenliefde en leeft voor anderen. Ze gaat vaak langs bij haar zus en diens man met dementie. Haar vier kinderen zijn haar grote geluk en ze droomt ervan nog eens op reis te kunnen gaan.

Marcel (97) is de buurman van Louis in de serviceflats in de Kempische bossen. Zijn vrouw is vorig jaar overleden. Hij is eenzaam, maar dankbaar. Naar eigen zeggen is hij klaar om te sterven, maar hij heeft geen haast. Marcel vult zijn dagen met het kraken van noten en het kijken naar de koolmezen en de woelmuizen buiten. Hij is grootvader van een grootvader: onlangs werd zijn eerste achterachterkleinkind geboren.

'Taboe', zondag 9 januari om 20.05 uur op Eén.



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

Wanneer een van haar vroegere patiënten terugkeert naar Med, ontdekt Goodwin dat tijd niet alle wonden heelt. Frost en Charles behandelen een patiënt die worstelt met zijn seksualiteit. Lenox en Abrams werken aan het redden van een vrouw die al twintig jaar in coma ligt.

'Chicago Med', om 22.10 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 23:55
    De jaren 00 voor tieners
    01:05
    Dagelijkse kost
  • 22:55
    90 minutes
    00:55
    Nachtlus
  • 20:15
    VRT NWS journaal met VGT
    05:05
    Geen uitzending
  • 23:05
    Mijn Restaurant
    06:55
    Sprookjes van Klaas Vaak
  • 00:00
    Kitchen Nightmares
    01:00
    Geen uitzending
  • 22:40
    Christmas With the Kranks
    06:00
    Qmusic
  • 23:40
    Top 20 Funniest
    07:00
    Willy
  • 23:30
    Christmas Around the Corner
    05:25
    Jingle All the Way to Love
  • 23:55
    Zeg 'ns Aaa
  • 00:05
    Bake Off Vlaanderen
    06:00
    Radio Nostalgie
  • 00:10
    New Girl
    01:25
    New Amsterdam
  • 00:20
    60 Days In
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:20
    Nanny McPhee
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:15
    Coroner
    07:00
    Cold Case
  • 22:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:07
    Hallo Roger
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 23:50
    Bon Appetit
    02:45
    Loïc: Zot van Koken
  • 23:55
    Grantchester
    00:45
    Whitstable Pearl
  • 00:10
    Lie to Me
    06:40
    Storage Wars
  • 00:15
    NOS Journaal
    07:00
    NOS Journaal 07.00 uur
  • 00:15
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 00:05
    3FM Serious Request Live
    06:55
    Ezel Chiel