'Panorama': waarom gaat het steeds mis in Haïti?

zaterdag 23 januari 2010

De hel, complete chaos. De situatie in Port-au-Prince na de aardbeving was erger dan de tsunami. Haïti is in shock, de internationale gemeenschap komt in actie. 'Panorama' onderzoekt hoe het komt dat het steeds mis gaat in Haïti. Waarom komt daar geen staat van de grond?

Na vader en zoon Doc was alle hoop op Jean-Baptiste Aristide gevestigd. Een bescheiden priester uit de sloppen van Port-au-Prince, een man van het volk.


'De mensen zagen hem als een messias die hen zou helpen, die hen uit het moeras zou halen. Ik geloofde het ook.' - Jean-Ronald Registre , voormalig raadslid van Cité Soleil.

Aristide mocht het tot twee keer toe proberen maar leeft nu in ballingschap in Zuid-Afrika. Hij riep er afgelopen week de pers bijeen, hij wil terug naar Haïti om er te helpen aan de heropbouw.

Over de ware toedracht van het aftreden van Aristide lopen de versies nogal uiteen, afhankelijk van wie er spreekt. Feit is dat zijn aanhang drastisch geslonken was en dat hij minstens afwist van de drugstrafiek die de Colombianen hadden opgezet.

'De regering bestaat niet, de staat bestaat niet, een administratie bestaat niet. De regering krijgt zelfs de basisbehoeften niet voorzien.' - Jean-Claude Bajeux, mensenrechtenactivist.

Na decennia van armoede, natuurrampen, geweld en instabiliteit is Haïti een van de armste landen in de wereld en bovendien is het als staat mislukt. De overheid kan de bestaanszekerheid van de Haïtianen niet garanderen.

Sinds het vertrek van Aristide waken VN-blauwhelmen met wisselend succes over de goede vrede in het land. Een democratisch verkozen regering volgde in 2006 de interim-regering op maar de politieke verdeeldheid en spanning die dat met zich mee bracht, is nog lang niet weg.

Failing Haiti – PBS, 2006.

'Panorama', zondag 24 januari om 20.10 uur en 0.10 uur op Canvas.


DOSSIER: Help Haïti - Radio 1212

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm3 logo

Wanneer reclameman Charles de knappe Lucinda ontmoet in het treinstation, beseft hij nog niet dat deze ontmoeting zijn hele leven zal veranderen. Ondanks het feit dat ze beiden getrouwd zijn en kinderen hebben, is de aantrekkingskracht langs beide kanten ontembaar groot. Hun zakenlunches veranderen al snel in dates, die op hun beurt al weer snel eindigen in de dichtstbijzijnde hotelkamer. Op een wilde nacht staat echter plots de onbekende crimineel LaRoche met een geweer in hun hotelkamer. De romantische bubbel waarin Charles en Lucinda leefden, verandert meteen in gevaarlijke en gewelddadige realiteit, erger dan hun ergste nachtmerrie.

'Derailed', film uit 2005 met oa. Jennifer Aniston, om 20.35 uur op VTM 3.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:30
    Journaallus
    06:00
    Mr. Magoo
  • 22:55
    Nachtlus
    06:00
    Radio 2: Goeiemorgen morgen
  • 21:00
    Geen uitzending
    06:00
    Tik Tak
  • 00:05
    Huis Gemaakt
    01:10
    Gooische Vrouwen
  • 23:35
    Expeditie Gooris
    00:45
    Border Security: Australia's Front Line
  • 00:15
    The Big Bang Theory
    00:55
    Geen uitzending
  • 23:55
    Xena: Warrior Princess
    00:50
    Geen uitzending
  • 23:55
    Suits
    00:40
    Geen uitzending
  • 00:20
    Are You Being Served?
    00:55
    The Golden Girls
  • 23:35
    De Tafel van Gert
    00:45
    Komen Eten
  • 00:30
    Neighbours: A New Chapter
    01:05
    FBI
  • 00:20
    Pawn Stars
    01:20
    Fear Factor USA.
  • 00:25
    Love Island UK
    01:35
    Botched
  • 00:15
    The Rookie
    01:10
    Big Sky
  • 00:10
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 00:00
    Oh What A Night
    00:41
    Publireportage
  • 00:20
    Meesterlijke Klassiekers
    00:55
    Winterse Kost
  • 00:00
    Granite Harbour
    01:00
    Devil's Peak
  • 23:45
    'Til Death Do Us Part Kourtney & Travis
  • 00:15
    Eva
    01:05
    NOS Journaal Laat
  • 00:25
    De Nachtzoen
    00:35
    Nieuwsuur
  • 00:30
    Break Free
    01:20
    Je Zal Het Maar Hebben