'Panorama': waarom gaat het steeds mis in Haïti?

zaterdag 23 januari 2010

De hel, complete chaos. De situatie in Port-au-Prince na de aardbeving was erger dan de tsunami. Haïti is in shock, de internationale gemeenschap komt in actie. 'Panorama' onderzoekt hoe het komt dat het steeds mis gaat in Haïti. Waarom komt daar geen staat van de grond?

Na vader en zoon Doc was alle hoop op Jean-Baptiste Aristide gevestigd. Een bescheiden priester uit de sloppen van Port-au-Prince, een man van het volk.


'De mensen zagen hem als een messias die hen zou helpen, die hen uit het moeras zou halen. Ik geloofde het ook.' - Jean-Ronald Registre , voormalig raadslid van Cité Soleil.

Aristide mocht het tot twee keer toe proberen maar leeft nu in ballingschap in Zuid-Afrika. Hij riep er afgelopen week de pers bijeen, hij wil terug naar Haïti om er te helpen aan de heropbouw.

Over de ware toedracht van het aftreden van Aristide lopen de versies nogal uiteen, afhankelijk van wie er spreekt. Feit is dat zijn aanhang drastisch geslonken was en dat hij minstens afwist van de drugstrafiek die de Colombianen hadden opgezet.

'De regering bestaat niet, de staat bestaat niet, een administratie bestaat niet. De regering krijgt zelfs de basisbehoeften niet voorzien.' - Jean-Claude Bajeux, mensenrechtenactivist.

Na decennia van armoede, natuurrampen, geweld en instabiliteit is Haïti een van de armste landen in de wereld en bovendien is het als staat mislukt. De overheid kan de bestaanszekerheid van de Haïtianen niet garanderen.

Sinds het vertrek van Aristide waken VN-blauwhelmen met wisselend succes over de goede vrede in het land. Een democratisch verkozen regering volgde in 2006 de interim-regering op maar de politieke verdeeldheid en spanning die dat met zich mee bracht, is nog lang niet weg.

Failing Haiti – PBS, 2006.

'Panorama', zondag 24 januari om 20.10 uur en 0.10 uur op Canvas.


DOSSIER: Help Haïti - Radio 1212

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Ze Zeggen Dat' (VTM)

Dina en Andy geven een gezellig nieuwjaarsfeest voor bekende gasten, waarbij ze tussen de gangen en cadeautjes door verschillende 'Ze zeggen dats' onderzoeken. Hoe effectief zijn de valstrikken van Kevin uit 'Home Alone' om boeven buiten te houden? Eten we op nieuwjaarsdag evenveel calorieën als een renner tijdens een etappe in de Tour de France?

'Ze Zeggen Dat: Gelukkig Nieuwjaar!', om 21.00 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 00:35
    Live live live: de strafste optredens
    01:00
    Thuis
  • 00:55
    Pet Shop Boys Dreamworld: The Greatest Hits Live at the Royal Arena Copenhagen
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 20:50
    Geen uitzending
    06:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:00
    The Masked Singer Christmas Concert
    01:15
    NYPD Blue
  • 00:30
    Mission: Impossible
    02:25
    Geen uitzending
  • 00:50
    S.W.A.T.
    06:00
    Qmusic
  • 00:55
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    05:05
    A Royal Christmas Ball
  • 00:50
    SOS Piet
    06:00
    Joe
  • 01:10
    Play kerst haardvuur 2025
    06:00
    Nostalgie: The Warming-up Show & Sta Op! met Véronique De Kock
  • 01:00
    New Amsterdam
    01:05
    FBI
  • 01:10
    The Simpsons
    01:25
    Customer Wars
  • 00:15
    Leah's Perfect Gift
  • 00:50
    My Life is Murder
    02:05
    Play kerst haardvuur 2025
  • 00:28
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 01:11
    De tip
    05:55
    Sixties To Six
  • 01:00
    De Chalet, Hollandse Maatjes
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 00:35
    Beyond Paradise
    01:40
    Call the Midwife
  • 01:10
    Robyn Hood
    02:40
    Hudson & Rex
  • 00:20
    Top 2000 a gogo
    01:00
    NOS Journaal
  • 00:20
    Back to the 60's, 70's and 80's
  • 01:05
    Toppers in Concert 2025
    01:05
    Muziekfeest van het Jaar 2025