'Panorama': waarom gaat het steeds mis in Haïti?

zaterdag 23 januari 2010

De hel, complete chaos. De situatie in Port-au-Prince na de aardbeving was erger dan de tsunami. Haïti is in shock, de internationale gemeenschap komt in actie. 'Panorama' onderzoekt hoe het komt dat het steeds mis gaat in Haïti. Waarom komt daar geen staat van de grond?

Na vader en zoon Doc was alle hoop op Jean-Baptiste Aristide gevestigd. Een bescheiden priester uit de sloppen van Port-au-Prince, een man van het volk.


'De mensen zagen hem als een messias die hen zou helpen, die hen uit het moeras zou halen. Ik geloofde het ook.' - Jean-Ronald Registre , voormalig raadslid van Cité Soleil.

Aristide mocht het tot twee keer toe proberen maar leeft nu in ballingschap in Zuid-Afrika. Hij riep er afgelopen week de pers bijeen, hij wil terug naar Haïti om er te helpen aan de heropbouw.

Over de ware toedracht van het aftreden van Aristide lopen de versies nogal uiteen, afhankelijk van wie er spreekt. Feit is dat zijn aanhang drastisch geslonken was en dat hij minstens afwist van de drugstrafiek die de Colombianen hadden opgezet.

'De regering bestaat niet, de staat bestaat niet, een administratie bestaat niet. De regering krijgt zelfs de basisbehoeften niet voorzien.' - Jean-Claude Bajeux, mensenrechtenactivist.

Na decennia van armoede, natuurrampen, geweld en instabiliteit is Haïti een van de armste landen in de wereld en bovendien is het als staat mislukt. De overheid kan de bestaanszekerheid van de Haïtianen niet garanderen.

Sinds het vertrek van Aristide waken VN-blauwhelmen met wisselend succes over de goede vrede in het land. Een democratisch verkozen regering volgde in 2006 de interim-regering op maar de politieke verdeeldheid en spanning die dat met zich mee bracht, is nog lang niet weg.

Failing Haiti – PBS, 2006.

'Panorama', zondag 24 januari om 20.10 uur en 0.10 uur op Canvas.


DOSSIER: Help Haïti - Radio 1212

volledig dossier

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo VRT Canvas logo

Naomi Melaer was 25 toen ze in april 2020 in haar huis in Zonhoven vermoord werd door haar partner, die ze een jaar eerder had leren kennen en die er alles aan deed om haar te controleren en haar te isoleren van haar hechte familie. De dader pleegde maanden later zelfmoord in zijn cel.

'En nu is ze dood.', om 21.25 uur op VRT Canvas.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Man bijt hond
    20:15
    Het weer (middag)
  • 20:00
    Terzake
    20:30
    Het weer (middag)
  • 20:00
    Geen uitzending
    20:15
    VRT NWS journaal met VGT
  • 19:55
    Het Weer
    20:05
    Familie
  • 19:40
    Mr. Frank Visser doet uitspraak
    20:35
    Tracker
  • 19:50
    The Big Bang Theory
    20:35
    Dawn of the Planet of the Apes
  • 19:40
    All New Traffic Cops
    20:35
    Lord of War
  • 20:00
    The Irrational
    20:50
    Snowpiercer
  • 20:00
    Are You Being Served?
    20:35
    The X-Files
  • 20:00
    De Tafel van Gert
    21:15
    James & Co
  • 19:40
    FBI
    20:35
    The Bodyguard
  • 19:40
    Borderforce USA: The Bridges
    20:35
    The First 48
  • 19:45
    Chateau Meiland
    20:35
    Bake Off Vlaanderen
  • 19:35
    Snapped
    20:30
    Mark of a Serial Killer
  • 20:00
    Z-Nieuws
    20:11
    Z-Beurs
  • 19:53
    Mijn tuin
    20:55
    Mar10
  • 20:00
    Becoming Meewis
    20:40
    Winterse Kost
  • 19:55
    The Doctor Blake Mysteries
    21:00
    Death in Paradise
  • 19:45
    NCIS: Los Angeles
    20:35
    The Equalizer
  • 20:00
    NOS Journaal 20.00 uur
    20:35
    NOS Journaal
  • 19:50
    Met het Mes op Tafel
    20:25
    Radar
  • 19:25
    First Dates
    20:25
    Van Roosmalen & Groenteman