'Panorama': Guatemala: paradijs voor moordenaars

dinsdag 30 mei 2006

In Guatemala, Midden-Amerika, worden honderden vrouwen verkracht, verminkt en vermoord. Niet omdat er een stel seriemoordenaars rondloopt, de moorden zijn het gevolg van een bepaalde cultuur die vrouwen tot wild degradeert waarop de jacht open is.

V


an de zowat 650 moorden van verleden jaar kwam welgeteld één veroordeling. De voorbije vier jaar werden in Guatemala meer dan 1500 vrouwen vermoord. De afgelopen twee jaar zelfs twee keer zoveel dan in de twee jaar dààrvoor. Deze moorden zijn niet het werk van een bedrijvige seriemoordenaar, of twee of drie. Ze zijn het product van een cultuur die besloten heeft om vrouwen te zien als loslopend wild, een cultuur die in een vermoorde vrouw allereerst een prostituee of een bendelid ziet. En zulk een moord verdient niet echt om zorgvuldig onderzocht te worden.

De 15-jarige Maria Isabel, een mooie Guatemalteekse teenager, ging op een avond thuis weg en kwam nooit meer terug. De volgende dag herkende haar moeder Rosa op tv het lichaam van haar dochter op een stuk braakland aan de rand van Guatemala City. Ze was brutaal gemarteld en vermoord. De feiten zijn vier jaar oud, Rosa hoopt nog steeds wanhopig dat de daders gepakt worden. Maar echt hard gezocht is er nooit.

665 vrouwen zijn vorig jaar in Guatemala vermoord, welgeteld één persoon is tot nog toe voor het gerecht verschenen. De moordgolf is zelfs voor Zuid-Amerikaanse verhoudingen uitzonderlijk, ook door de wreedheid van de moorden.

Doden is een ingeroeste gewoonte in deze samenleving die de trauma's van tientallen jaren burgeroorlog nooit te boven is gekomen. Op belangrijke overheidsposten, tot in de regering toe, zitten nog steeds mensen die te maken hadden met de doodseskaders van toen.

Moord als onderdeel van het politieke erfgoed? Waarom dan vooral vrouwen? Zijn zij misschien de uitlaatklep voor de mannen die alle moeite van de wereld hebben om hun oude gewoontes af te leren?

'Panorama', zondag 4 juni om 20.15 en 0.20 uur op Canvas.

TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm2 logo

Het is de laatste ochtend op het eiland. De overgebleven koppels moeten beslissen: willen ze zich binden aan hun partner en samen vertrekken of zullen ze de relatie op het eiland beëindigen. Wie kiest voluit voor de liefde?

'Gestrand op Honeymoon Island - Australië', om 19.10 uur op VTM 2.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 06:15
    Lou
    01:00
    Het weer (laat)
  • 06:00
    Radio 2 op VRT Canvas: Goeiemorgen Morgen!
    09:00
    Herfstbeelden
  • 06:20
    Sarah zingt
    06:00
    Tik Tak
  • 06:20
    Maya de Bij
    07:00
    Jabaloe
  • 02:50
    Geen uitzending
    00:10
    Gestrand op Honeymoon Island - Australië
  • 06:00
    Qmusic
    09:00
    Geen uitzending
  • 01:10
    Geen uitzending
    07:00
    Willy
  • 01:05
    JOE XMAS
    23:50
    A Holiday Spectacular
  • 06:00
    Joe
    01:25
    Geen uitzending
  • 06:00
    Radio Nostalgie
    01:45
    De Tafel van Gert
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    FBI
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:25
    Cobra Kai
  • 05:55
    The Block Australia
    01:25
    Love It or List It UK
  • 05:00
    Geen uitzending
    01:05
    My Life is Murder
  • 04:08
    Herhalingslus
    02:00
    Wordt aangekondigd
  • 06:06
    Mijn tuin
    00:00
    Oh What A Night
  • 06:10
    Het Weekmenu
    01:50
    Winterse Kost
  • 06:00
    The Good Ship Murder
    01:45
    Inside Man
  • 06:20
    Storage Wars
    01:00
    Hudson & Rex
  • 06:05
    MAX Geheugentrainer
    00:50
    NOS Journaal
  • 02:20
    Nieuwsuur
    07:00
    NOS Journaal met gebarentaal
  • 06:20
    Ella, Oscar & Hoo
    00:20
    Onderweg naar liefde