'Panorama': Guatemala: paradijs voor moordenaars

dinsdag 30 mei 2006

In Guatemala, Midden-Amerika, worden honderden vrouwen verkracht, verminkt en vermoord. Niet omdat er een stel seriemoordenaars rondloopt, de moorden zijn het gevolg van een bepaalde cultuur die vrouwen tot wild degradeert waarop de jacht open is.

V


an de zowat 650 moorden van verleden jaar kwam welgeteld één veroordeling. De voorbije vier jaar werden in Guatemala meer dan 1500 vrouwen vermoord. De afgelopen twee jaar zelfs twee keer zoveel dan in de twee jaar dààrvoor. Deze moorden zijn niet het werk van een bedrijvige seriemoordenaar, of twee of drie. Ze zijn het product van een cultuur die besloten heeft om vrouwen te zien als loslopend wild, een cultuur die in een vermoorde vrouw allereerst een prostituee of een bendelid ziet. En zulk een moord verdient niet echt om zorgvuldig onderzocht te worden.

De 15-jarige Maria Isabel, een mooie Guatemalteekse teenager, ging op een avond thuis weg en kwam nooit meer terug. De volgende dag herkende haar moeder Rosa op tv het lichaam van haar dochter op een stuk braakland aan de rand van Guatemala City. Ze was brutaal gemarteld en vermoord. De feiten zijn vier jaar oud, Rosa hoopt nog steeds wanhopig dat de daders gepakt worden. Maar echt hard gezocht is er nooit.

665 vrouwen zijn vorig jaar in Guatemala vermoord, welgeteld één persoon is tot nog toe voor het gerecht verschenen. De moordgolf is zelfs voor Zuid-Amerikaanse verhoudingen uitzonderlijk, ook door de wreedheid van de moorden.

Doden is een ingeroeste gewoonte in deze samenleving die de trauma's van tientallen jaren burgeroorlog nooit te boven is gekomen. Op belangrijke overheidsposten, tot in de regering toe, zitten nog steeds mensen die te maken hadden met de doodseskaders van toen.

Moord als onderdeel van het politieke erfgoed? Waarom dan vooral vrouwen? Zijn zij misschien de uitlaatklep voor de mannen die alle moeite van de wereld hebben om hun oude gewoontes af te leren?

'Panorama', zondag 4 juni om 20.15 en 0.20 uur op Canvas.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

logo vtm logo

We krijgen de tien memorabelste gebroken harten te zien. De Kreuners legden hun ziel bloot met het ingetogen 'Maak me wakker voor je gaat'. De Britse boyband Take That kwam langs tijdens hun afscheidstournee, wat bij fans voor hartzeer zorgde.

'De Tien Om Te Zien', om 20.35 uur op VTM.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 19:45
    Sporza: FIFA WK Voetbal 2026
    22:20
    VRT NWS laat
  • 20:30
    Het weer
    20:35
    Rock Werchter live
  • 20:20
    Sporza: WK Basketbal Mannen Kwalificatie 2027
    22:20
    VRT NWS journaal met VGT
  • 19:55
    Lili en Marleen
    20:35
    Tien Om Te Zien
  • 20:30
    I Am Number Four
    22:30
    Transformers: Age of Extinction
  • 20:05
    How I Met Your Mother
    20:35
    Fifty Shades Darker
  • 19:40
    Top 20 Funniest
    20:35
    Maximum Risk
  • 20:00
    Magnum P.I.
    20:50
    Nemesis
  • 20:00
    Keeping Up Appearances
    20:35
    Coppers
  • 19:40
    Chateau Meiland La Dolce Vita
    20:35
    Something's Gotta Give
  • 19:40
    FBI: International
    20:35
    Elsbeth
  • 19:40
    Highway Thru Hell
    20:35
    Lethal Weapon
  • 19:35
    The Block Australia
    20:35
    Kopen Of Slopen?
  • 20:30
    Fresh Meat: KIlling Dahmer
    21:55
    The Menendez Brothers: The Prison Interview
  • 20:23
    Trends Talk
    20:57
    Z-Nieuws
  • 20:20
    Kan ik het ook?
    20:55
    Crooner
  • 20:15
    Karola's Kitchen
  • 20:05
    Hudson & Rex
    21:00
    Silent Witness
  • 19:45
    Grey's Anatomy
  • 19:50
    NOS FIFA WK Voetbal 2026
    22:40
    Keuringsdienst van Waarde
  • 20:30
    Mischa en de mannen die het beter weten
    21:05
    Patience
  • 20:20
    De slimste mens België
    21:30
    Sluipschutters