'Panorama': Guatemala: paradijs voor moordenaars

dinsdag 30 mei 2006

In Guatemala, Midden-Amerika, worden honderden vrouwen verkracht, verminkt en vermoord. Niet omdat er een stel seriemoordenaars rondloopt, de moorden zijn het gevolg van een bepaalde cultuur die vrouwen tot wild degradeert waarop de jacht open is.

V


an de zowat 650 moorden van verleden jaar kwam welgeteld één veroordeling. De voorbije vier jaar werden in Guatemala meer dan 1500 vrouwen vermoord. De afgelopen twee jaar zelfs twee keer zoveel dan in de twee jaar dààrvoor. Deze moorden zijn niet het werk van een bedrijvige seriemoordenaar, of twee of drie. Ze zijn het product van een cultuur die besloten heeft om vrouwen te zien als loslopend wild, een cultuur die in een vermoorde vrouw allereerst een prostituee of een bendelid ziet. En zulk een moord verdient niet echt om zorgvuldig onderzocht te worden.

De 15-jarige Maria Isabel, een mooie Guatemalteekse teenager, ging op een avond thuis weg en kwam nooit meer terug. De volgende dag herkende haar moeder Rosa op tv het lichaam van haar dochter op een stuk braakland aan de rand van Guatemala City. Ze was brutaal gemarteld en vermoord. De feiten zijn vier jaar oud, Rosa hoopt nog steeds wanhopig dat de daders gepakt worden. Maar echt hard gezocht is er nooit.

665 vrouwen zijn vorig jaar in Guatemala vermoord, welgeteld één persoon is tot nog toe voor het gerecht verschenen. De moordgolf is zelfs voor Zuid-Amerikaanse verhoudingen uitzonderlijk, ook door de wreedheid van de moorden.

Doden is een ingeroeste gewoonte in deze samenleving die de trauma's van tientallen jaren burgeroorlog nooit te boven is gekomen. Op belangrijke overheidsposten, tot in de regering toe, zitten nog steeds mensen die te maken hadden met de doodseskaders van toen.

Moord als onderdeel van het politieke erfgoed? Waarom dan vooral vrouwen? Zijn zij misschien de uitlaatklep voor de mannen die alle moeite van de wereld hebben om hun oude gewoontes af te leren?

'Panorama', zondag 4 juni om 20.15 en 0.20 uur op Canvas.

Vind onze artikels makkelijker op Google!
Met één klik kies je in Google dat je graag resultaten krijgt van TVvisie. Zo mis je nooit meer onze laatste nieuwtjes.
Voeg TVvisie toe als
voorkeursbron in Google

TVvisie Nieuwsbrief
Start je dag goed met iedere ochtend het compleetste tv-nieuws in je mailbox!



TVvisie Extra



Onze apps

Download onze app op de Google Play Store Download onze app in de App Store

Meest recente

Multimedia SPOTLIGHT

Kijktip van de dag

'Door de Bomen' - Joke Devynck (VRT 1)

Joke Devynck stapt het bos in op een vreemd moment in haar leven. Tien dagen eerder stond de tijd voor haar stil toen haar papa plots overleed. Nog geen twee jaar na het verlies van haar mama voelt ze zich voor het eerst in haar leven een wees. De natuur zet haar zintuigen op scherp en in de stilte van het bos vindt ze de rust om haar diepe verdriet toe te laten. Maar door de milde herinnering aan haar vrije kindertijd overvalt haar vooral een gevoel van grote dankbaarheid.

'Door de Bomen', om 20.40 uur op VRT 1.

Dossiers

NU en STRAKS op tv

volledige TVgids
  • 14:20
    Sporza: Giro d'Italia Vrouwen 2026
  • 13:00
    Lentebeelden
    16:00
    Radio 1: De Wereld Vandaag
  • 14:20
    Sarah zingt
    14:25
    Meneer Papier
  • 14:15
    Wittekerke
    15:00
    The Good Doctor
  • 12:50
    MasterChef Australië - Back to Win
    14:25
    Urk!
  • 13:50
    Bel-Air
    14:35
    The Goldbergs
  • 13:00
    Geen uitzending
    14:45
    Ultimate Police Interceptors
  • 08:45
    Geen uitzending
    16:00
    Matlock
  • 10:00
    Joe
    15:15
    Geen uitzending
  • 14:10
    Komen Eten
    14:55
    Junior Bake Off Vlaanderen
  • 13:25
    CSI: Crime Scene Investigation
    14:25
    CIA
  • 13:45
    The First 48
    14:45
    Seal Team
  • 14:10
    Vlaanderen Kookt
    14:25
    De Smaaktoerist
  • 13:35
    Killer at the Crime Scene
    14:25
    Snapped
  • 14:00
    Herhalingslus
    20:00
    Z-Nieuws
  • 14:23
    Publireportage
    14:55
    De Classics van MENTpopradio
  • 14:15
    De Sterrenkaart
    14:55
    Vanavond bij ons
  • 14:05
    Call the Midwife
    15:10
    Murdoch Mysteries
  • 14:20
    Law & Order: Special Victims Unit
    15:10
    Scrubs
  • 14:00
    NOS het vragenuurtje
    15:00
    NOS Journaal
  • 14:15
    Opsporing Verzocht
    14:55
    Vaders zijn ook zonen
  • 14:15
    SamSam
    14:25
    Molmans